Хронично болна здравна система
Стратегията на здравното министерство не дава надежда за по-добра медицинска услуга
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Учителка по химия, лекувала се в клиниката по изгаряния на "Пирогов", пише писмо до президента Росен Плевнелиев, в което описва трагичното състояние на отделението, което не е ремонтирано от 1982 г., незатварящите се прозорци, счупените плочки и... невероятните хора, които работят там, и призовава спасяването на болницата да се превърне в кауза на България.
Президентът иска сведения, а здравното министерство препраща писмото до директора с резолюция – да се извърши проверка по компетентност. Проверката би могла да завърши със снимки, които просто да покажат, че това, което е написала пациентката, е самата истина – в отделението в мизерни условия работят невероятни специалисти. След проверката обаче няма да се случи нищо. И това съвсем не е единичен случай.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
46 коментара
"Вече повече от 10 години здравната реформа буксува в калта на политическата нерешителност, желанието за злоупотреби с публични средства и липсата на визия."
Ключова фраза - "желанието за злоупотреби с публични средства"
Има само един начин да се промени статуса на родното здравеопазване - плащаме си, за да ни убиват;
И той е хората да се преборят със зависимостта от заинтересованите, това положение да продължава безкрайно - да проявят инициатива за бъдещето си, а да не чакат други да се погрижат вместо тях!
Анализа е много точен. Без остойностяване на медицинските дейности не може да се направи реален прогнозируем разчет на необходимите средства за покриване на здравните нужди. Канцеларските разчети не са точни без реални цени. Това води до промени в диагнозите и адаптация към по-близките до реалните цени диагнози , само и само да се покриват разходите вложени в реално извършени дейности.Недооценяването на работата води до загуба на интерес към нея, защото това е висококвалифициран труд , който ежедневно изисква поддържане на квалификация и отлива на специалисти към други държави е съвсем закономерен.Отделно политическата немощ да се дисциплинират гражданите , които задълително по закон трябва да се осигуряват, но не го правят, да се внасят задължителните осигуровки от държавните институции в бюджета за здравно осигуряване. Не е справедлив солидарния модел в който и некоректно плащащи и неплащащи ползват пълния пакет и вместо всичко за тези , които са изрядни се получава по-нещо за всички, което си е същия модел на потребление, както преди 2000 год. Само цифрите 1.4 млн реално самостоятелно осигуряващи се при 7.5 млн население и 2 млн неосигуряващи се е нещо несъвместимо с този осигурителен модел. Двама копат, десет гледат и лапат. Не става. Никак не става. Трябва да има лична индивидуална сметка и процент от осигурителната вноска в солидарния минимален пакет. Когата парите са в джоба на потребителя , той сам ще преценява колко да харчи , но това да става при наистина задължителна ежегодна профилактика , а не само фиктивно вписана като алинея от закона за здравното осигуряване за пълнота. Още вного може да се говори но толкоз. В крайна сметка без пари нищо не става.
В България здравната система е създадена,за да бъде източвана. Затова и никое правителство не иска да я реформира. Парите не миришат ,а и са безпартйини :-)
Колко лъскави клиники се направиха...
Като начало трябва да се започне с единна здравна кредитна сметка за всеки гражданин в страната. От където да се плаща всяка една манипулация в болниците, даже и бърза помощ. След месец, здравната каса да връща парите в тая сметка според своя ценоразпис, ако разбира се човекът е осигурен, ако не - остават да се дължат, ако се е лекувал в скъпа болница може да остават също някакви пари, които в края на годината НАП да ги събира.
Българската здравна система си е направо умряла, не само болна.
Медицинската услуга рефлектира директно върху живота ни а тези безхаберници с години не могат да се справят.
До коментар [#3] от "pbd":
Нещо,което дълго се обяснява,не струва. Или този,който "обяснява" лъже.
Много информативен материал. Благодаря.
Ако промяната на тази действителност беше поне един от фокусите на исканията от протестиращите, протестите можеше и да не увяхнат.
Поправете ме, ако греша, но нали болниците се финансират чрез здравни пътеки, при които се дават повече пари при повече извършени лечения? Тоест болниците ще печелят повече, ако има повече... болни. Само на мен ли ми се струва нелогично?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.