На пазар за работа
Над 1200 души, учили или учещи в чужбина, проучваха възможностите за работа в страната на форума "Кариера в България. Защо не?"
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
от участниците във форума казват, че ще се върнат в България или вече са се върнали
Статистика за кандидатите
33% търсят работа в сектор мениджмънт и управление22% в сферата на консултантските услуги
21% се интересуват от маркетинг
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
23 коментара
колкото се може повече млади хора трябва да учат в Европа или САЩ. след това да поработят поне 5 години там, преди да поискат да се върнат в България.
имат нужда от добър опит от работа в ЕС и САЩ, но и с малкото спечелени пари и след това придобит опит в западни фирми ще са много по-полезни в България.
освен това, тези млади образовани хора ще са остриетата на гражданското общество в борбата против мутрите, ченгетата и селяндурите в България.
Дайте нещо по-конкретно - Колко от тези 1200 млади българи, учили в чужбина, са намерили възможности в България? Колко?
Аз като работодател считам, че въпросът се поставя малко изкуствено. В крайна сметка пазарът на труда е пазар като всички останали. Работодателят има нужда от наемен работник с определени качèства и умения. Дали идва от чужбина или не, няма никакво значение. Важното е дали има уменията и на каква цена е готов да ги предостави. Хубаво е, чè държавата се опитва да върне младите българи от чужбина, но в крайна сметка всичко се решава от пазара.
Те хубаво учат там, но кой ги посреща с отворени обятия тук?! Не разполагат ли с капитал, превръщат в слуги на обогатилия се, опростачен пролетариат....
Напълно е вярно това, че българските работодатели гледат на училите в чужбина като на нереализирали се там. Това е пълно безумие според мен, при някои може да е така, но има и много хора, на които след известно време им писва от живота зад граница и е напълно резонно да си търсят работа в България. Проблем е разбира се и факта, че бидейки далеч от България, човек позабравя някои нрави и порядки, но това може да бъде и полезно, най-вече ако екипа във фирмата е отворен към новото, понеже съгласете се, в доста аспекти сме назад, а човек от чужбина може да спомогне доста.
За щастие има и работодатели, които гледат на опит в чужбина позитивно, впечатлението ми е обаче, че не са много.
Целта трябва да е да се срещнат, познаят и харесат висококвалифицирани специалисти и средностатистически работодатели. Това е, което би вдигнало на крака България.
Според мен трябва още време, за да намалее чувствително съотношението свръхквалифицирани младежи - самонадценени работодатели.
От чужбина в България се връщат само тези, които не могат да се реализират извън граница или децата на мафиотите. Всеки, който е научил езика, е кадърен и прогресивен си намира работа и остава.
Направо ми е странно човек, който е завършил икономическа специалност извън България, да си търси работа в България като наемен работник, а да не се възползва от възможността да има собствен бизнес.
Та това е първото, за което ги подготвят, още в бакалавърската степен. Ако са карали бакалавърска там де, а не само магистратурка по Еразмус.
Нещо не им е в ред в каските на тез деца, определено.
Икономическата атмосфера у нас е толкова различна,че не виждам как ще се реализира образован човек с опит. В България не важат елементарните закони,юредически и морални.
Усвояваме един средства тука... това е този форум.
На нормално мислещ обикновен човек му трябват 1-2 години да си отговори на питането "Кариера в България.Защо не?"
Кариерата да си я правят псевдобизнесмените дето са плъзнали на всякъде.
До коментар [#8] от "sib":
Не сте напълно прав. В Германия и Австрия бакалавърския курс по икономика включва запознаване с основните процеси на едно предприятие, експлицитно не те учат как да правиш собствен бизнес. Още повече, не на всеки му стиска да се пробва, начален капитал също трябва за тази цел.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.