Гражданинът с колелото
Столичната община има програма за велоалеи, но противоречивите политики и грешките на администрацията продължават да я спират


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
"Извинявам се, че закъснях. Попаднах в ужасно задръстване и после 20 минути търсих къде да паркирам", казва Херманд* ван Гууден, заключвайки колелото си за витрината на магазин в центъра на Грьонинген. Херманд е студент в холандското градче с население от под 200 хил. души, в което според официалната статистика има над 300 хил. велосипеда. В Грьонинген всеки ден над 59% от жителите се придвижват с колело, а градът неофициално е обявен за световната столица на велосипедите. Това обаче си има и своите недостатъци. Въпреки изгражданата в повече от 40 години повсеместна мрежа от велоалеи, включваща специални светофари и ленти за движение, днес задръстванията от велосипедисти на ключови кръстовища са ежедневие, а проблемът с паркоместата и честите кражби на колела са вечна тема в малкия северен град.
Проблемите на Грьонинген звучат като фантастика, погледнати от позицията, в която се намира София днес по отношение на велотранспорта. Още през 2010 г. кметът на София Йорданка Фандъкова заяви, че до края на 2013 г. ще има 100 км велоалеи. Сега те са сумарно 35 км, без да имат връзка помежду си и с недостатъчна ширина. Нерядко трасета завършват в опасни кръстовища без решения за преминаване на велосипедисти. В началото велоалеите просто се рисуваха с жълта боя, заобикаляйки паркирали автомобили, и дори минаваха през стълби. Днес се експериментира повече с настилката, но тя нерядко дава дефекти. Местата за паркиране са несигурни. Или единствената прилика с холандското градче може да бъде търсена само по линия на кражбите. Като резултат пътуванията с велосипед са 1% от всички, любителите на този вид транспорт са възприемани като екстремисти с притъпени инстинкти за самосъхранение, а за "каране на колело" няма дори и жаргонна дума.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
33 коментара
Тия от общината са закостенели. Правят много за София, но нямат диалог с вело-колоездачите. Трябва да направят Столичен омбуцман, който да пие бира в Борисовата с колоездачите, както в Полша и кметицата да има Емайл, на който да отговаря.
Публикувано през m.capital.bg
Да си с колело в Лондон,Берлин,Виена и много други го разбирам но в София с автопарк от коли средно на по 15-20 години ,малко ми убягва основната идея на колелото-здравето ти .
Поздравления на Капитал за интереса към темата! Особено ме развесели това: "любителите на този вид транспорт са възприемани като екстремисти с притъпени инстинкти за самосъхранение"
Иначе към pruch - с нарастването на броя на велосипедистите ще намалеят колите и съответно лошия въздух. Интересно е, че в статията пише "От това имат полза и самите общини, като големите градове са задължени от Брюксел да следват планове за намаляване на замърсяването на въздуха" - дали на общината не би трябвало това да и е първостепенна цел, а не някакво изискване от ЕС...
Аз карам колело почти всеки ден до работа (когато го позволява времето) и не бих казал, че е толкова страшно стига да спазваш елементарни правила за безопасност. Плюсовете са повече - повече движение и тонус!
Истината е, че Бургас вече е с 10 години пред София.
Все пак при този засилен трафик в София първо водачите на МПС трябва да слезат от колите и после като се качат на велосипеди нещата ще станат по-лесни за уреждане.
Конкретно в централната част на София, където няма велоалеи се минава през паркове и си е ок откъм безопасност. Въздухът също не е толкова зле... А дори да се кара по улици и булеварди ми прави впечатление, че колите се съобразяват и са много ОК, не е толкова опасно изобщо. Но и колоездачите трябва да карат с мисъл, за съжаление много не го правят, най-вероятно от незнание, защото не всички са шофьори и мислят като шофьори.
В София никога не е имало толкова клоездачи, стават все повече, цели семейства си цъкат небрежно и с кеф по велоалеите. Нека да не се ядат тея велоалеи, но определено повишават качеството на живот!
Преди години Петър Диков беше казал, че велоалеите ще служат само за развлечение и ще са около парковете, защото климатът в София не позволява с велосипед да се ходи на работа. Та това е архаичното разбиране на чиновниците! Хора назад и встрани от реалността и тенденциите.
Тук ще добавя и това, че в София вече се премахват велоалеи. Например тази по бул. Витоша. Например тази около НДК, на която вече не ѝ личи боята, а на пешеходния мост общината отдава площи върху бившата велоалея. Дори само заради това целият екип на Фандъкова трябва да си отиде! ОСТАВКА!
Някои от новите велоалеи пък са с неподходящи настилки, лошо изпълнение и неудачни трасета. Вижте колко се използва например велоалеята по Мария Луиза. Почти николко. Докато по други трасета велосипедистите масово карат по улиците между автомобилите.
Нека сравним с един малък град като Разград, където преди години се построи 5.5 км. извънградска велоалея. Тази дължина е повече, отколкото дължината на самия град. Няма ден с хубаво време, в който по велоалеята да не се движат велосипедисти и да тичат хора. Със строежа на велоалеята се стимулира спорта и придвижването с велосипед.
В Пловдив велоалеите се множат със всеки изминал ден. В парковете по пешеходните алеи се удря една маркировка вдясно за велосипедисти и кмета реже лентата, изградени били поредните километри велоинфраструктура. Реалността - преасфалтираха единствената велоалея на бул. "България", която съществува от татово време, друга няма.
Като станат много, ще започнат и да пречат. Но пък не зависят от петрол и газ. И полезно за здравето.
[quote#5:"Нефертити"]Все пак при този засилен трафик в София първо водачите на МПС трябва да слезат от колите и после като се качат на велосипеди нещата ще станат по-лесни за уреждане.[/quote]
Да бе "ще сляза аз от БМВ-то си, за да се кача на тая двуколка"... Съзнанието определя битието. Не си спомням да има случай, или поне да е публикуван или документиран, че някой наш съгражданин е оставил МПС-то си за сметка на колелото. Повечето велосипедисти или нямат кола, или са млади и мисленето им е в крак с времето. Това да слезеш от колата и да покараш колело в парка - не се брои.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.