Проекти за 900 млн. лева в ОП "Околна среда" са пред провал
Парите, които ЕК е възстановил по програмата за 6 години, са едва 15% от всички средства, твърди министър Михайлова, статистиката сочи 23%
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Остават точно три месеца, в които ще стане ясно дали Оперативна програма "Околна среда" ще бъде пълен провал или ще спаси част от парите там. 838 млн. лв за пречиствателни станции и за подобряване качеството на въздуха трябва да бъдат договорени или ще бъдат загубени. 59 млн. лв за системата за отпадъци на Велико Търново пък са под въпрос, тъй като все още няма сключен договор. Това съобщи екоминистърът Искра Михайлова при отчета за дейността си през първите сто дни на власт.
Въпреки позволеното наддоговаряне по програмата до 162% от ресурса й (1.8 млрд. евро), както и прехвърлянето на средства към проекти за закупуване на тролеи и автобуси за градския транспорт, влакчета за метрото и пожарни, изпълнението на програмата е отчайващо, стана ясно от отчета на министър Михайлова.
Според министъра, Европейската комисия например е възстановила плащания за едва 15.39% (542 млн. лева) от средствата по програмата. Това е различно число от официално съобщеното на eufunds.bg обаче, където последната справка за август месец сочи, че изплатените пари са 30%, а възстановените - 23%. Според Михайлова, вината за малкото сертифицирани пари не е на общините заради некачествено проектиране и бавно договаряне, а на Управляващия орган по програмата, който одобрява извършените плащания и ги придвижва към Брюксел.
Където е текло..
Най-много изостава изпълнението на Приоритетна ос 1, по която се финансират пречиствателни станции и проекти за подобряване на качеството на въздуха. Именно по тази ос има риск от загуба (т.е. неусвояване) на 840 млн. лева.
Без сключени договори за изграждане на пречиствателни станции и канализация са 23 от общо 85 градски агломерации с над 10 хил. души. Агломерациите с 2 до 10 хиляди жители са 273, като новите пречиствателните станции и канализация за по-голяма част от тях не са стигнали дори етап проектиране. За тях обаче е предвиден следващият програмен период.
Основен проблем е бавното договаряне на общините, както и в някои случаи недобре проведени процедури. Най-същественото забавяне обаче в последно време се дължи на масовото обжалване, което се случва по поръчките за всички водни проекти. ОПОС обаче отчита засилване на плащанията, като според отчета в последните 4 месеца са се случили повече плащания, от цялата 2012 г. - 317 млн.лв, от които 196 млн. лв са авансови плащания по проекти, а 121 млн. лв - възстановени пари на бизнеса. Това се дължи на засилената работа преди края на периода.
Бавят се и договорите за закупуване на тролеи и автобуси за общините.
Провал при изграждането на депата
По приоритетна ос 2, по която се финансират проекти за депа за твърди отпадъци, също има реална опасност от загуба на средства. 24 от регионалните депа в страната все още не са изградени, а при 9, за които има готови проекти, може да не се стигне до строителство заради жалби на граждани. Най-сериозни са проблемите със Самоков, Ямбол, Разлог и Добрич. За останалите пет - Своге, Провадия, Пазарджик, Дупница и Благоевград, ще бъдат осигурени средства от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС).
Модерните регионални депа трябваше да бъдат изградени до лятото на 2009 г. Държавата обаче закъснява, като това е последната възможност такива депа да се изградят с европари. През следващия период няма да има средства за изграждане на депа, а само за тяхното надграждане като системи за сепариране и оползотворяване на отпадъците. Строителството ще трябва да се прави със средства от бюджета, като в противен случай България може да подлежи на наказателни процедури.
Пари, както обикновено, няма
МОСВ има недостиг от 210 млн. лева за покриването на плащания по европроекти само за 2013 г., каза министър Михайлова. Причината за това, според нея е, че се очаква възстановяването им от Брюксел към държавния бюджет и оттам към министерството. Тя обясни, че липсата на средства е основният проблем. "Парите за капиталови разходи за тази година са 44 млн. лева, което е крайно недостатъчно", каза Михайлова. Тя сравни сумата с тази за образователното министерство, която е 400 млн. лева или 10 пъти повече. Сравнението обаче не е особено коректно, защото през бюджета на МОН минават парите за над 2 хил. училища в страната, както и на университетите.
За 2014 г. Михайлова ще поиска увеличение на разходния таван с 10 млн. лева. Михайлова разчита на финансовото министерство и за изчистването на дългове от 25 млн. лева за довършването и разплащането на стари проекти по ИСПА като водните цикли на Сливен, Търговище, Кюстендил и Видин. За някои от проектите просрочието на държавата към изпълнителите е 450 дни, каза Михайлова.

16 коментара
Доказахме пълната импотентност на държавната ни администрация на всички нива.Изглежда само рестарт с изцяло нови хора ще даде шанс за промяна...
т.е. Надежда Няма... защото нови хора няма да бъдат допуснато дори и да искат ..
До коментар [#1] от "Нямаме Закон за Банкрута на Физическите Лица.Защо ли?":
И тия нови хора като ги хвърлиш в тоя "батак" нема да свършат ептен нищо. Тотален хаос и и пропадане в бюрокрация. Никой не знае какво върши и въобще какво се иска от него. И така на всеки 4 години нови лимонки без хал хабер идея ... ужас и безумие.
Същата работа и в съдебната система. Тотално пропадане.
Ама как, ама защо, ама нали ГЕРБ - отличници, ама нали всичките пари им "пуснаха" от "Европата", ама нали бяхме разцъфтяли и вързали вече, и сичко беше по мед и масло из цялата територия?
И акъл вече давахме, и за пример ни цитираха из сичкия Трети свят (и тук-таме из закъсалия Втори такъв), и БГ-паспорта един милион (евро ли беше, паунда ли беше) напрайхме даже?
Шо станА, бе другари, вотиращи без вот? Къде Ви беше управляващия орган 3.5 години, М?
Гъби ли бра, или просто пърхаше наоколо с крилца на точки?
Браво Бате Бойко!
Евала бе министерства. Държавната ни администрация никаква я няма, а после министрите се оправдават че, нямало пари. Е, как да има, години наред не можаха да разберат че, трябва да назначават грамотни кадри, а не политически удобни. Сега губим всички, да ни е честито.
Как някой очаква усвояване на милиарди от служители, които взимат 500 лв. заплата (в добрия случай)? Така не се прави.
Капитал, що не сте потърсили оня отличник по усвояването, Томислав Дончев, който щеше да става и финансов министър, да ви обясни, че това, което сте го написали, не е така, и че дори и да е така, всъщност "тройната" е виновна.
С верни другари и партийци може да се напиеш, да джиткаш футболче, да пощипваш фолкаджийки... ама не и да вършиш работа. Как пък не го разбраха толкова години тия аматьори?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.