Нова схема за такса смет
Правителството обеща справедлив начин за определянето й от 2015 г. Бизнесът харесва идеята, общините - не
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Един стар проблем, за който бизнесът алармира отдавна, може да намери решение от догодина. Поне такова обещание даде правителството в сряда след заседанието на кабинета. Става въпрос за начина, по който се определя такса смет в повечето общини в България - не на база генериран отпадък, а според оценката на имота. Така дори и за сгради, които на практика не се използват, собствениците плащат такса, чийто размер зависи от това колко луксозен и скъп е имотът.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
29 коментара
Брък в джобчето. Нашето. И дав на едни подходящи фирмички. Техни.
Много общини са осъдени от ГИ "СПРАВЕДЛИВОСТ", но не спазват съдебните решения на ВАС.
http://spravedlivost.net/2011-10-20-11-37-59.html
нова схема такса смет....те ти булка, спасов ден...от един век
1.такса смет си е такса смет
2.данък имот си е данък имот
.............................................
данък имот си е данък имот и е 1,6 до 2,4 % от пазарната стойност на имота и се плаща всяка година, както в ЕС, САЩ, Канада и т.н.
такса смет си е такса боклуци и е добавъчна стойност в/у % от данък имот
разпределението на двата данъка м/у държава и общини зависи от тяхното участие....и който изгражда инфраструктурата, опазва, благоустроява, полага грижи за района... получава лъвския пай ....това е общината и съответното кметство, което определя и стойността на имота и данъка му
участието на държавата е минимално, структуроопределящо под форма на европейски инвестиции в съответния район по програми
.... от ясно, по ясно...за нормални хора, без задни мисли!...
сори, но българската народопсихология все си мисли, че му е отзад....ясно е, че 500 год. не и стигат
ПС
Това казва пазарната икономика, а не препирането на комунистическите тухли в софия и парламента, по скъпи от дубай.....
подредете си картите/приоритетите/каруцата и всичко, ще ви е наред в бг....можете!
След като такса смет е незаконна, няма ли институция в държавата, която да я протестира и предизвика промяната на нормативната база и методиката веднага?
Защо правителството декларира, че таксата е определяна в нарушение на законите, ама с обещанието, че от 2015 г (дали?) ще я променят нещата пак стават общоприемливи?
Хей, омбудсманът Пенчев, събуди се! Ведомостта, на която се подписваш, не е присъствена книга!
Трудна работа да определеши всяко едно домакинство колко смет изхвърля .... ама трябва да се направи някак си!!!
Не сме дорасли да плащаме такса смет по този начин. Така само таксата за плащащите ще се увеличи. А неплащащите ще се увеличат.
02.html
Проблемът в момента с таксата е, че е по-голяма от данък сгради и хората си мислят, че не трябва да е така. Прави са - данък сгради трябва да е по-голям от такстата. Просто защото това е данък и в него е включена и поддръжката на инфраструктурата в съответния район.
Та в момента, не такса смет, а данъка е нисък. Единствено такса смет за фирмите е надут и то доста.
Данък имоти трябва да е около 1% от данъчната оценка, близка до пазарната цена на имота. При нас данъка е 10% по-нисък и като резултат плащаме много по-големият данък мизерия - инфраструктурата се разпада, отделно плащаме и данък балонирани имоти поради същата причина - всичко е скъпо в България, щото се произвежда и продава в балонирани имоти. Идеален пример, как криворазбраната социалност разбива икономиката ни и я вкарва в спиралата на мизерията.
http://mickideas.blogspot.com/2013/05/blog-post_45
[quote#6:"mick"]При нас данъка е 10% по-нисък[/quote]
Грешка: 10 ПЪТИ по-нисък. Особено като се сложи намалението от 50% за основно жилище.
[quote#5:"boby1945"]Трудна работа[/quote]
В икономиката, това значи много по-скъпо.
Дано се случи тази промяна и дано се сетят да вкарат казуса разделно изхвърляне на отпадъците. Ако има облекчения за такива домакинства, събираемоста (на рециклируемата смет)ще е далеч по-голяма. Да не говорим за екологичната срана на проблема. В напредналите страни това вече работи и икономиката пести огромни пари от суровини.
До коментар [#3] от "ямх":
Добре казано, ама не съвсем.
Проблемът тук: "такса смет си е такса боклуци и е добавъчна стойност в/у % от данък имот" е, че техниката "процент върху данък" не отчита реалното количество отпадъци, което един имот генерира, не отчита дали този отпадък е разделен или не, не отчита дали имотът се ползва и дали изобщо има сметоизвозване, обслужващо този имот.
И още нещо - когато иде реч за пари от данъци и задължителни такси върху имотите на гражданите и фирмите, добре е да е прозрачно как тези пари се разпределят.
"разпределението на двата данъка м/у държава и общини зависи от тяхното участие...."
Защо си мисля, че сметосъбирането и сметоизвозването е възложено на частни фирми, или нещо се лъжа?
".... от ясно, по ясно...за нормални хора, без задни мисли!...
сори, но българската народопсихология все си мисли, че му е отзад....ясно е, че 500 год. не и стигат "
За нас, по-тъпичките, дето така или иначе си съдират от гърба тези необвързани с реалните качества на имотите ни "такси", все пак е добре да ни е ясно:
По каква логика те се изчисляват и какви са механизмите, с които разполагаме, като собственици и данъкоплатци, да въздействаме върху това;
По каква логика се разпределят, чрез какви конкурси и при каква печалба се възлага сметосъбирането и сметоизвозването на частни фирми от прелюбезните общини.
Кой е виновен за твърде очеизвадното бавене на изграждането на достатъчно заводи за преработка на отпадъците, на разстояния от селищата такива, че да бъдат минимизирани разходите.
Аз досега нито финансов отчет, нито резултат от одит на Столична община и фирмите на Столична не съм видяла. Ако някой ми подскаже къде да намеря публикуван, ще ида да се запозная.
Но като цяло, общините не обичат да се отчитат пред гражданите си като как харчат парите на последните.
Разбира се - далеч по-лесно е тези граждани да бъдат обвинени, че са със задни мисли, тъпи, че 500 г. не му стигали и прочее, отколкото да се покаже ясно тази простичка финансова страна на взаимоотношенията на тези граждани с общините.
Нека общините ги публикуват, пък ние нека сме си тъпи и със задни мисли.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.