Властта започва труден танц с банките
Идеите на управляващите да премахнат едностранната промяна на лихвите и повечето видове такси вещаят остър сблъсък с банките и БНБ
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Неизменно и навсякъде затягането на банковите регулации протича по почти аналогичен сценарий. Политиците излизат със заявка за мащабна реформа, предложенията им поетапно се разводняват и във финалния си вариант новите закони обикновено са половинчати и съдържат достатъчно пробойни. А тежките мерки се отлагат с години.
Това се случи в САЩ със закона Дод-Франк, във Великобритания с изводите от доклада на независимата комисия, водена от бившия главен икономист на Bank of England Джон Викърс, а постепенно и в еврозоната, където се сблъскват и сложните интереси в отделните членки. Това се случи и в България, когато в началото на 2012 г. при управлението на ГЕРБ финансовият министър Симеон Дянков се опита да прокара мерки, които да доведат до понижаване на лихвите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
60 коментара
Жална ни майка щом "специалисти" от сорта на Гумен Речев изпълзяха за да ни пишат законите.
задължително ползване само на пазарен индекс (като LIBOR или EURIBOR) с фиксирана надбавка при плаващите лихви, а не на референтен лихвен процент, изчисляван от самата банка
- важните условия вече трябва да са вписани и в договора (изчерпателно посочване на видовете разходи (не както досега общо разходите), размер и критерии, които могат да доведат до промяната и последици при предсрочното му прекратяване.
Чудно БНБ защо е в единия отбор?
А не може ли просто лихвен процент и толкоз?
Никакви такси, комисионни и прочие, просто лихвен процент!
"Проектоизмененията в Закона за потребителския кредит (ЗПК) и в Закона за кредитните институции (ЗКИ) са като алманах на всички искания към банковия сектор за повече прозрачност и предвидимост. Всъщност в тях се съдържат всички нереализирани предложения на Дянков"
Ама като беше тук се скъсаха да го плюят.
Добре е при стабилна банкова система,а ние имаме уверения,че нашата се доближава до такава,да се остави лихвата да е плаваща.
Протестиращите може и да не могат да го бутнат това правителство, но банките като едното нищо ще се справят и то с лекота...
Мили Боже, ОТНОВО опит за професионален поглед в изданието? Да не би фиеста-та да е нанесла пукнатини в репутацията на КАПИТАЛ и издателите да са се светнали, че колят "златната си кокошка"?
А за регулациите на банковият пазар - крайно належащи и потенциално полезни за сегашното управление!
Румен Генчев пише закони за банковото дело. Тези банков run ли искат?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.