// К1: Средата / Политика
"Заради десетките хиляди избиратели"
Каква е технологията, по която Пеевски увеличи изборния резултат на ДПС в Старозагорско
Инфографика |
Инфографика |
Инфографика |
Инфографика |
Инфографика |
Инфографика |
От 2009 г. насам по време на всички избори във Велинград се повтаря една и съща картина. Започне ли предизборната кампания, един цял етаж от петзвездния хотел "Велинград" е зает от щаба на ДПС, и по специално от хората на Делян Пеевски. Преди четири години той е водач на депутатската листа на ДПС за Пазарджишкия избирателен район и за пръв път беше избран за народен представител от този регион. След това по време на местните избори през 2011 г. във Велинград упорито се говореше, че Пеевски ще се кандидатира за кмет на града. В крайна сметка обаче за поста беше издигнат собственикът на въпросния хотел Андрей Премянов, а Пеевски оглави листата за общински съветници на ДПС.
Докато трае кампанията, около и вътре в хотела има сериозна охрана. Такава, че човек трудно може да припари дори до паркинга на хотела, където са спрени джиповете на депутата. Избирателите обаче и най-вече ромите са доволни, защото знаят, че агитацията за изборите, независимо какви са те, ще бъде основно концерти с участието на актуални попфолк певици и щедри банкети.
"Приемам решението на Конституционния съд заради десетките хиляди избиратели, които ме удостояват с доверието си вече два последователни мандата. На тях им благодаря по мъжки и точно заради доверието им и в тяхно име ще изпълнявам отговорностите си на народен представител", написа Пеевски в разпространеното до медиите писмо, след като КС отказа да се занимава с казуса. "Делян Пеевски е народен представител по волята на избирателите", беше коментарът и на Лютви Местан по случая. А преди няколко месеца, когато на ДПС се наложи да поиска отмяна на решението на парламента за избора на Пеевски за председател на ДАНС, Местан оправда отказа на ДПС да го оттегли и като депутат с десетките хиляди избиратели, които го били избрали за народен представител. В опита на Местан да обясни защо ДПС отказва да се раздели с Пеевски въпреки масовите протести на гражданите, когато беше избран за председател на ДАНС и после след решението на КС, единственото вярно нещо е бройката избиратели, които са гласували за листата на ДПС в Пазарджик и Стара Загора. Има обаче
Няколко немаловажни нюанса
Първо, на парламентарни избори обикновено избирателите, особено тези на движението, гласуват за съответната партия и не толкова за хората, които са в нея. Бегъл поглед върху гласовете за движението в Пазарджишкия регион показва, че за движението и Пеевски като водач на листата както на предишните, така и на последните избори са гласували предимно българомохамеданите от Велинградско, района около Батак и основно ромите от Пазарджик и околните села. За сведение – в ромските секции в община Пазарджик например ДПС е безспорен лидер сред партиите по подкрепа. През 2009 г. 58% от избирателите в ромския квартал "Изток" и селата от общината (около 10 хиляди) са гласували за ДПС срещу малко под 25% за ГЕРБ например. На последните парламентарни избори има спад за гласовете за движението там с около 9%, но ДПС е пак първа политическа сила сред ромите с 49% при гласували около 8 хиляди души. Освен това само за един мандат ДПС има чувствителна загуба на гласове в региона. На парламентарния вот през 2013 г. за листата на ДПС са гласували близо 10 хил. души по-малко. В Старозагорския избирателен район движението увеличава избирателите си с около 3500. През 2009 г. за ДПС там са гласували 9500 души. На последните парламентарни избори движението е било подкрепено от 13 хил. избиратели. Гласовете в повече за ДПС обаче отново идват главно от ромските секции. Това заедно с ниската избирателна активност и влизането в парламента само на четири партии всъщност осигури на ДПС втория депутатски мандат от региона.
ДПС плащаха
"Гласувахме за ДПС, щото ни платиха", казва възрастен мъж от ромския квартал "Запад" в град Чирпан. Двамата мъже на средна възраст до него обаче бързат да уточнят, че те пари не са вземали. "Аз си изкарвам пари и не съм вземал. Ходя примерно на този върша работа, на другия върша работа...", казва единият от тях. И уточнява, че активисти на движението са давали пари на тези, които "днес нямат пет лева", а в квартала такива били 90% от хората. "Хората с пари тук се броят на пръсти и на нас не ни казваха по колко пари дават. Казваха само на определени хора", обобщава той. Според възрастния мъж обаче сумата, която се е плащала на човек, за да гласува, не е особено голяма. "Дават по 10 - 20 лв. и оня гласува", казва той.
Хората от ромския квартал "Запад" твърдят, че по време на предизборната кампания никой от листата на ДПС – нито водачът й Делян Пеевски, нито другите кандидати за депутати са идвали в махалата. Според мъжете ДПС си имали двама-трима човека от квартала, които "работили" за тях. "Това са фалшиви избори, това не са реални избори. Защото тези гласове са дадени с пари", заключава единият от мъжете на средна възраст.
Резултатът от гласуването на парламентарните избори в община Чирпан е интересен по две причини. Първата е, че там няма турско население, но резултатите на ДПС от вота в общината с 16-хилядно население са впечатляващи. На последните избори само в града движението получи 1650 гласа срещу 700 гласа на вота през 2009 г. За сравнение - на последните местни избори движението не успя да вкара нито един общински съветник в града, защото за листата на движението гласуваха малко над 400 души. Чувствителен ръст на тези парламентарни избори ДПС бележи и сред гласоподавателите в селата от община Чирпан. През 2009 г. резултатът на ДПС от 20-те села от общината е едва 45 гласа. Четири години по-късно обаче "за" партията са гласували общо 180 жители.
Ако обаче има класация за най-масово гласуване за една партия в една избирателна секция, първенството безспорно ще бъде на двете секции от ромския квартал "Запад" в Чирпан. А резултатът от вота трябва да влезе в учебниците за избори. В първата секция там от общо 844 действителни бюлетини, 762 са за ДПС. В другата секция на махалата от 548 действителни гласа движението е получило 453. За сравнение - на парламентарните избори през 2009 в подкрепа на ДПС са гласували 290 души в първата секция и 176 във втората. (Виж прикачените файлове вляво)
Освен в Чирпан завидно увеличение на "симпатизантите" си сред ромското население ДПС отбелязва и в община Мъглиж. Населението в малката старозагорска община с около 12 600 жители е разделено наполовина - роми и българи. Там резултатът на движението на последните парламентарни избори е нараснал близо четири пъти в сравнение с предходните. Като само за трите секции в Мъглиж резултатът на движението изглежда драстичен – от само 39 гласували за ДПС през 2009 г. четири години по-късно движението са подкрепили 216 души.
Още по темата
Част от победата на местните избори на най-голямата партия е родена в гетата
6 ное 2015Съден за купуване на гласове все още е в листата на РБ в Стара Загора
Юсни Ибрям е предложен от НПСД на Корман Исмаилов и засега няма да се оттегли
30 сеп 2015Христо Бисеров изненадващо напусна ръководството на ДПС
Зам.-председателят на движението излиза и от парламента
3 ное 2013Гражданино Пеевски, на тези въпроси ще отговорите ли?
Позиция на "Протестна мрежа", огласена в сряда
9 окт 2013Да си припомним поименно кой създаде Делян Пеевски
Ето кои са хората, които помогнаха на депутата от ДПС да се издигне във властта
8 окт 2013Какво точно щеше да прави Делян Пеевски в ДАНС?
Или защо от закона отпадна възможността председателят да бъде освобождаван "при тежко нарушение"
24 сеп 2013
ГЕРБ внесе допълнение на съществуващите текстове в Наказателния кодекс, което се отнася най-вече за юридически лица
10 дек 2019, 2048 прочитания

И още: Три журналистки взеха приза "Човек на годината", партия на Слави би била трета политическа сила, утре управляващите гласуват Цацаров за шеф на КПКОНПИ
10 дек 2019, 1452 прочитания
10 дек 2019, 2904 прочитания
10 дек 2019, 2532 прочитания
10 дек 2019, 2035 прочитания
10 дек 2019, 1571 прочитания
10 дек 2019, 1544 прочитания
Европейският комисар по хуманитарните въпроси Кристалина Георгиева