Пловдивски пазар ще прави ток от слънцето
"Макир - П" е избрана да изготви проекта за фотоволтаична инсталация


Иглика Филипова

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Емблематичният за Пловдив "Четвъртък пазар", чиято модернизация приключи преди около година, ще има собствена фотоволтаична инсталация върху покрива, с която да се захранва с електричество. Това стана ясно, след като "Макир - П" спечели обществената поръчка за изготвяне на проекта. Ако той се окаже успешен, подобни инсталации може да бъдат изградени и на други общински сгради, казаха от "Общински пазар", което управлява тържищата в града.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
12 коментара
Абе личи си, че Пловдив е втория най-стар "жив" град в Света!!!
Това е бъдещето в енергетиката.
Успех.
1.6-2 млн. лв. за инсталация с мощност 220 кв. е адски скъпо. Според разчети на ДКЕВР, инвестиционните разходи за 1 кв. са около 1000 евро.
Инсталацията ще:
1) продава тока на преференциални цени на ЕВП,
като за изгражането:
2) ще се използват пари от Националния доверителен екофонд
Тея братче избиха рибата. Досега ВЕИ-схемаджиите са го докарвали само до изпиране на пари от проституция, наркотици, лихварство и каналджийство, както и до теглене на (вече) лош кредит от държавните ББР и Общинска банка, използвайки политическите си връзки. Но такова нещо с държавно дарение да продаваш обратно на най-висока цена, сутеньорите и наркобосовете ще свалят шапка...
В тези 2 млн. лв май влизат бая рушвети, после има да чакате да се избият парите 50-60 г ... Не че някой го интересува де, нали са държавни пари. Таман двойно са надули цените.
В момента PV панелите са около и под долар за ват, т.е. да го кажем 1000 долара за киловат. 220 киловата - 220 000 долара. Да сложим още толкова за проектиране и за доп. оборудване - 440 000 долара, т.е. около 600 000 лева. Да заложим 100% непредвидени разходи - 1 200 000 лева.
Разликата къде отива?
Иначе наистина там е бъдещето, след време по всички сгради ще има фотоволтаици, и потреблението ще се задоволява предимно от собствени източници, не както сега за сметка на големи централи.
Идеята е много иновативна и добра в крак с времето, но наемите там са твърде високи и повечето "пазарджии" не искат да се връщат там.
До тодей - в момента има и 0.45 цента на ват. Още 10-тина, 20 цента за инвертор и жица.
Къде ще отидат останалите пари?
До коментар [#4] от "cinik":
Не е точно така. Решение № Ц-20 от 28.06.2013 г на ДКЕВР
http://www.dker.bg/files/DOWNLOAD/res_c-20_13.pdf
относно определяне на цени на електрическата енергия, произведена от възобновяеми източници, когато инвестицията за изграждането на енергиен обект за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници се подпомага със средства от национална или европейска схема за подпомагане
и има една таблица с преференциите в тези случаи.
До коментар [#9] от "Distributed":
Таблиата спира до 80% грант. Но ако инвестицията идва изцяло от този екофонд, ще трябва да я продават без пари, нали :-)))
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.