Колко да е дефицитът
В бюджет 2014 правителството трябва да избере между повече социални разходи и финансова дисциплина


Калина Чернева

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
И през следващата година държавният бюджет може да бъде обтегнат докрай. Това означава дефицитът отново да е на тавана от 2% от БВП, подобно на тази година след актуализацията. Макрорамката на бюджет 2014 все още се уточнява. Ако се изготви при дефицит от 2%, ще може да бъде удовлетворено искането на БСП за повече социални разходи. Така обаче България рискува да получи мъмрене от Брюксел, защото страната ни е обещала постепенно да започне да свива дупката в държавните финанси и тя да е 1.8% от БВП догодина. Това беше и огласеното пред седмици число от финансовия министър Петър Чобанов. Според източници на "Капитал Daily" в макрорамката ще е записан дефицт за 2015 г. от 1.5%, а през 2016 - 1.1% от БВП.
Според експерти планирането на максималния възможен дефицит в бюджет 2014 може и да изиграе лоша шега на управляващите и по друга причина - все още икономическото възстановяване е несигурно, т.е. има риск от неизпълнение на приходите, ако те са заложени твърде оптимистично. Очакванията на Министерството на финансите са догодина ръстът на БВП да е 1.8% и номинално да достигне 81.56 млрд. лв.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
32 коментара
Пак си говорим, че Брюксел щял да ни мъмри, но не се търси отговор на въпроса: "Коя е оптималната фискална позиция спрямо икономическия цикъл".
Е само толкоз ли? Ма половината население живее в тежки лишения? Егати и солидарната държава.
Тя даже и социална не е, пфуу.
Макар конституцията уж изрично да вменява (още в началото!!!) грижата за ближния. Всичкия български ближен и имигриращия такъв.
А тия дето са ми шибнали минусите - те и православни христиене не са!
НЕ СА!!!
Разходи ще има, но няма да са социални, а в посока "обръчи от фирми". Самия Доган си го каза преди време в едно интервю - няма партия без обръчи от фирми. А на един предизборен митинг каза "Аз разпределям парите в тази държава".
И за съжаление е прав. Станишев, за да се направи на велик, поднесе на тепсия държавното управление на Доган и обръчите.
Като латерна магика аз пак да кажа:
В разходната част ако на МВР и МНО им намалят бюджетите с 5-10% няма и да забележат. Дори има опсаност да се опитат да станат по-ефективни. :-) НСО също има неуместно голям бюджет! Такива примери много.
В приходната част има все още много дупки (ДДС измами, контрабанда и т.н.). Но има и място за нови и справедливи данъци, например данък "необработваема селскостопанска земя" който все се обсъжда, но все не влиза.
Да избира финансова дисциплина!
Авторката напоследък се изживява като специалист по финансиите , на щат при Иво Прокопиев. Основното и занимание е манипулацията на реалните данни и интерпретирането им срещу правителството.
Изборът противопоставянето или-или е неин. Добрите финансисти , спазвайки финансовата дисциплина , ще осигурят и по-добри социални разходи. Правилният избор е съчетаването им.
ЕКСЛУЗИВНО! СЕКРЕТНА СПРАВКА ВАДИ НА ПОКАЗ КАКЪВ НАТИСК Е БИЛ УПРАЖНЯВАН ВЪРХУ БИЗНЕСА ПРИ УПРАВЛЕНИЕТО НА ГЕРБ И КАК СА БИЛИ ИЗВИВАНИ РЪЦЕТЕ НА ПЕЕВСКИ.
От няколко месеца в България се водят политически и обществени дебати – „За” или „Против” изграждането на АЕЦ „Белене”. Малко известно е , че Горанов е лицето водило тайните преговори( договорки) с Богомил Манчев в хотел в град Банско за определяне на финансовите параметри за протекции от страна на Премиера… На прословутата среща между Пеевски и Горанов, засечена от журналисти, е воден следният разговор: Горанов препредава волята на Премиера Цветанов и Пеевски да стратират изкупуването на електронни издания , сайтове и провинциални вестници. На въпроса на Дилян Пеевски –„Защо да го правим?”, Горанов е отговорил –„ За да не изтеглим държавните пари”… Не по различно е и отношението към братя Бобокови, Миньо Стайков,”ЧЕЗ”, „ЕнергоПро” и др.
http://afera.bg/razsledvania/50496.html
С какво ще се покрие дефицитът е въпросът ?
1.Занижени ,предварително, приходни постъпления, които в края на годината да изненадат електоратът, бизнесът и ...статистиката ?!??!
2.Извънредни приходни постъпления от неоткрито до този момент сравнително търговско предимство на България и българският бизнес в частност ?!?
3. Смъкване границата на на фискалният резерв с размера на дефицита?!??!
4. Заем ?!?
5. Прехвърляне плащания за следващият бюджетен период, в размера на дефицита ?!?!
Най-лесно изпълнимата и предвидимата е точка 4 Заем.
Посоката е ...Гърция.
п.п.Ако нещо съм пропуснал, като вариант, моля да бъде извинен. Все пак ако знаех всичко щях да съм ........ Министър председател. :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.