Европейският съюз не бива да капитулира
Неефективността на механизма за наблюдение на България и Румъния не е аргумент за отпадането му. Той трябва да стане реално работещ.
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Последните решения на върха в правораздавателната система, Конституционния съд, са поредно свидетелство, че у нас "върховенство на правото" е куха фраза и че правната система у нас има за основен приоритет да бъде любезна към силните на деня. Това е свидетелство, колкото за дълбочината на проблемите в тази система, толкова и за провала на Механизма за сътрудничество и проверка, който трябваше да е инструмент на ЕК за подпомагане на реформите, вдъхващи живот на върховенството на правото. Не бива да се примиряваме нито с правната неефективност у нас, нито с безпомощността на ЕК пред проблемите в България и Румъния. Още повече, че от достоверен източник научихме, че на челни позиции в дневния ред на ЕК стои обсъждане на въпроса за отмяната на Механизма за сътрудничество и проверка (МСП) за България и Румъния. Ако тази идея получи реализация, тя ще има дългосрочни деструктивни последици за цялостното развитие на ЕС.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Ако ЕС иска да предприеме адекватни мерки, трябва да приеме директива "Пеевски".
Не съм ходил много по чужбина, но не вярвам там така да си анатемосват държавата. Какво иска тая? Това да не е групичка в детската градина, че да можеш непрекъснато да следиш, някое детенце да не си удари крачето. Цяла държава е. Непрекъснато се случват разни неща- драматични, трагични, катастрофи, престъпления, бедствия. Корупция и мафия има навсякъде по света. И изневяри и разводи и мъка и скръб. Тя сигурно знае вица за казана в ада и българите. Е, аз не съм съгласен, че се отнася за всички българи.
до №2 - judjuk: България не е детска градина, но народът в България е в неравна борба срещу българските политически талибани, защото в тях е хляба, в тях е ножа. На времето в такова безпомощно положение беше изпаднала Германия и фашизмът беше изкоренен насилствено. По подобен начин гърците си щракаха с пръсти и пиеха узо 20-ина години, натрупаха милиарден дълг и сега им променят системата за корупция насилствено. Нито Германия, нито Гърция са детски градини, но насилственото озаптяване на политическия башибозук е жизнено важно за оцеляването на тези две държави. Аз се страхувам, че на Европа вече не и се занимава с България и май ни е отписала сами да си чукаме главите. Ако е така, мога само да изхленча: "Бог да пази българия", от сегашните ѝ политически талибани.
Хубаво да си правят сметката европейците като приемат западните Балкани, че там са не по-малки бабаити, тарикати и гьонсурати. А може и по-големи да са. Колкото до механизма, трябва да се престане с общите фрази и дипломатичния език. По-конкретни мерки, по-конкретни виновници и срокове за изпулнение.
До коментар [#2] от "judjuk":
Европа не е детска градина. Тя е семейство. В семейството гледаме да вкараме в парвия път членовете, които се опитват да кривнат от него.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.