Десет общини предлагат: Ски писти върху 4000 ха в Пирин
Това е 10% от площта на парка, не е задължително да се застрояват, коментират от Банско


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Кметовете на 10 общини от района на Рила и Пирин предлагат законодателни промени, които да позволят изграждането на нови спортни и туристически обекти върху 10% от територията на национални и природни паркове. Площта на национален парк "Пирин" е 40 000 ха, а в момента спортни съоръжения могат да се изграждат върху около 2% от нея. Промяната ще създаде правна възможност за застрояването на 4000 ха от парка, което е 40 пъти повече в сравнение със настоящата ски зона Банско (100 ха по документи).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
233 коментара
10% от територията на НП Пирин и НП Рила се равнява на около 100% алпийските части на планината, да кажем териториите над горския пояс и над 1800-2000 мнв. Тези кметове или са напълно незапознати с географията на планините до селата им и си представят националнит ени паркове като една нива, която да се дели на парчета, или съвсем съзнателно пробутват предложения за закони, които завинаги ще съсипят природните богатства на държавата ни.
Ех, какво ли няма да измислят за да продадат ипотекираните апарт хотели!
Някои банки бетона ги дърпа към дъното...
Стойте си още по домовете, добри хора!
Хубава си моя горо, миришеш на чалга...
Публикувано през m.capital.bg
“хората от региона” са жертва на измама, че строежа на съоръжения е единственият път.
С краткият сезон в България и налагане на едностранен модел за развитие, всяко последващо рарушаване на средата ще допринася за сигурен отлив на туристи и съответно сигурно доближаване до така нареченото състояние "границата на оцеляването".
Строй, селянино, строй! В цяла България се знае, че банскалии сте от туристически меринджей нагоре. Оцвъкайте всичко с бетон и да се свършва веднъж-завинаги.
А бе хора нали са Ви казвали колко км са пистите в развитите европейски курорти и колко нищожно малко са в сравнение с тях в България. Значи не са самите писти или лифтове проблема. Нека да не се пречи да има лифтове и писти. За хотелите е друг въпрос.
Гледайте от тия дето са го измисли и преди нас, и всичко показва, че работи по-добре. Може да се направи, просто трябва да се направи умно и контролирано.
Планините в България имат всички условия за зимен и летен туризъм и трябва да се развива без пречки (особено малоумни!). Сега ясно, че зимния изисква съоръжения, но ако нещата се правят по интелигентен модел и природата ще си остане.
След като приключи коледно-новогодишното задръстване и осиране, ние сме тук: www.serfaus-fiss-ladis.at, пък вие стройте писти и лифтове в Пирин и където си искате, точката от която няма връщане отдавна е достигната!
Колкото и да се напъваме климата в Алпите е по-различен от този в Рила и Пирин. И да има повече писти те ще си останат кални ниви.
Защо развитите държави са развити, а хората там живеят добре? Ами защото в максимална степен използват територията си и природните си ресурси! Във Франция, Германия и Англия по около само 2% от територията е защитена. В България около 30%. Не може без да развиваме територията си и да се възползваме от природните дадености да очакваме, че някога ще ги догоним. Швеицария е приблизително три пъти по-малка от България по територия, а има около 15 хил. км ски писти и около 200 курорта. В България курортите са 3 /има още десетина курортоподобни образувания/, а пистите са с обща дължина около 200 км., т.е повече от сто пъти по-малко от Швейцарските. Е кога ще ги стигнем! Поне въздуха ни да беше чист, като са толкова много защитените територии, ама то и той се оказа силно замърсен, което всеки от нас го усеща!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.