Die Welt: България и Румъния в ЕС - прекалено бързо и необмислено
Това е съюз с определени ценности, той трябва да награждава с присъединяване
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Толкова лесно е да се каже: "Дългосрочно ще приемем балканските страни, когато изпълнят предпоставките и критериите." Председателят на еврокомисията Жозе Мануел Барозу не иска да затваря врати и това е достойно за уважение.
Но след половинчато преодоляна евро и икономическа криза и след предимно негативния опит от новоприсъединилите се Румъния и България, които са по първите страници на вестниците заради корупция, злоупотреби с евросредства и мафиотски структури, Барозу не бива да отваря нови врати. Или да дава празни надежди.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Напълно съм съгласен с частта, отнасяща се до България и Румъния: корумпирани, престъпни, не споделящи европейските ценности, приемането им 2007 - грешка.
Но частта със страшните балкански войни и вражди си е чиста проба западняшка арогантност и отношение като към аборигени. Писнало ми е да слушам как на балканите хората само чакат момент да се изколят, не сме чак такива примитиви, господа западняци, дали на света 2 световни, 100-годишната война, 30-годишната война и т.н. и т.н.
хм?
И това за един пиклив мораториум без правни последствия?
Или заради едни безкрайни дела по САПАРД?
Или бием по българския чул, белким останалите балкански магарета се усетят?
Я по-добре големия брат, ако обича, да посочи еднозначно по европейски - без недомлъвки, а с ясни знаци и силни сигнали. (Или квато там е правилната комбинация).
До коментар [#1] от "zo":
Бе като си напрегна оскъдните исторически знания май излиза, че са "ни дали" повечето войни - като махнем на Атила А. Македонски и османското присъствие, сите останали май от западно са тръгвали.
Жалко е, че кризата доведе и такива коментари. Само до преди няколко години никой не оспорваше необходимостта Балаканите да са заедно в ЕС и то колкото се може по-бързо. Истината е, че нито на Запад нито при нас на Балканите хората се познават добре. Просто не се разбират един другиго и не желят да видят масово приликите си. Едните гледат на другите като далечна заплаха, нещо чуждо и ги обединяват безралично под евфемизма "Източна Европа" (напълно неадекватен след разрушаването на Берлинската стена), другите виждат в Европа едно благоденстващо място, което би задало тон за промени у дома, но същевременно не го познават и го усещат далечно и чуждо (закономерно рефлектиращо чувствата на Запад).
Сораведливо е да се забележи, че нашата амбиция и желание да влезем в ЕС бе и е продиктувано не толкова от желанието да споделим ценностите му, колкото от желание да споделим фондовете му. Така че като споделени ценности, верно, не сме готови!
Една заблуда у нас е, че винаги някой трябва да ни оправи. Дядо Иван, Германия, Съветския съюз, Америка, ЕС, катарските инвестиции...
Как живеем си е в нашите ръце. ЕС помага в ролята си на ориентир за общото ниво и със малки (за нас огромни) средства. Но нито ни е длъжен нито му е силно работата да ни оправи.
"заради корупция, злоупотреби с евросредства и мафиотски структури" - точно и ясно. Явно им е писнало да ни чакат, въпреки информациите, че се оказваме донори вместо ползватели на мечтаните еврофондове.
Но, разбира се, това е само, защото са един "лош, лош ЕС".
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход