Основната отговорност за делото срещу България по случая "Калиакра" е на директорите на РИОСВ - Варна, които са одобрявали огромни ветроенергийни проекти. Това обяви зам.-министърът на околната среда Чавдар Георгиев по време на изслушване в ресорната парламентарната комисия. Той заема поста за втори път, като наказателната процедура срещу България заради увреждане на района на Калиакра започна именно по време на първия му мандат в правителството на тройната коалиция – през 2008 г.
Оттогава Европейската комисия настоява за конкретни мерки от компетенцията на законодателната власт, но те са взети едва през последните два месеца след заплаха за съд, призна Чавдаров. На въпрос каква отговорност е потърсена от директорите на РИОСВ - Варна (Синан Мехмедов в периода 2007 – 2009 г. и Румяна Радилова в периода 2009 – 2013 г.), той отговори, че те са освободени от длъжност.
Твърде много проекти
Наказателната процедура заради Калиакра започва през 2008 г., първо, заради недостатъчния обхват на зоната по директивата за птиците в рамките на "Натура 2000" и, второ - заради прекалено многото проекти за ветроенергийни паркове. Според Европейската комисия от 2003 г. до сега властите са издали разрешителни за 3900 турбини, без да са направили оценка на кумулативния ефект от реализацията им.
По данни на зам.-министър Чавдаров от 2007 г. досега одобрените проекти са за 2132 перки, изградените са 223 (около 10%), а 828 обекта са с изтекла 5-годишна давност на екологичната оценка.Търпението на еврокомисията се изчерпа и тя придвижи процедурата към съдебна фаза, след като миналата година РИОСВ - Варна, одобри поредните два огромни проекта, единият от които е в непосредствена близост до Дуранкулашкото езеро. Разрешителните бяха отменени от министър Нона Караджова, но съдът ги обяви за валидни. "Не носим отговорност за решението на съда", каза зам.-министър Чавдаров.
В ЕК били некомпетентни
Експертите на еврокомисията, които твърдят, че районът на Калиакра е увреден, са некомпетентни, заяви по време на изслушването депутатът от "Коалиция за България" Методи Теохаров. "Аз искам да знам колко птици умряха, кои видове изчезнаха. Европейската комисия може да иска всичко, да хвърля всякакви обвинения, кои са тези експерти, питам аз", каза Теохаров. Той се учуди как така 10% от реализираните проекти са увредили района и повтори, че за него експертизата на ЕК е направена некомпетентно.
Площта на зоната се увеличава
Шест години, три правителства и заплаха от осъдителна присъда бяха необходими на България, за да изпълни препоръките на ЕК и да опази една от най-важните територии за птиците в страната. В началото на месеца Националният съвет за биологично разнообразие взе решение да увеличи площта на защитената зона за птиците "Калиакра" с 5300 хектара, както и да обособи нова защитена зона за опазване на дивите птици "Било" с площ 8620 хектара. Решението трябва да бъде потвърдено от Министерския съвет.
Ветроенергийният парк на консорциум "Уинд енерджи", свързан с дъщерята на бившия шеф на Комисията за защита на потребителите Дамян Лазаров, който е близо до Дуранкулашкото езеро (един от двата големи проекта, заради които на практика ЕК заведе делото срещу България), попада частично в новата защитена зона, в която строителството е забранено, каза Чавдар Георгиев. Надяваме по този начин да блокираме инвестиционните намерения в района, добави заместник-министърът.
Основната отговорност за делото срещу България по случая "Калиакра" е на директорите на РИОСВ - Варна, които са одобрявали огромни ветроенергийни проекти. Това обяви зам.-министърът на околната среда Чавдар Георгиев по време на изслушване в ресорната парламентарната комисия. Той заема поста за втори път, като наказателната процедура срещу България заради увреждане на района на Калиакра започна именно по време на първия му мандат в правителството на тройната коалиция – през 2008 г.
14 коментара
"Червеният депутат Методи Теохаров обвини еврокомисията в некомпетентност.."
Нерде Ямбул, нерде Стамбул....А ти кой си бе, Теохаров?! Ей, тези корумпирани комунета, от всички цветове, се взеха за Господ вече....
Правилно брюкселските зелки са наистина некомпетентни, поне едно проучване трябваше да са финансирали преди да приказват на ангро....
Точно. В Брюксел работят некомпетентни а нашите доносници са върли професионалисти и апппппсолютно неподкупни
А бе Боби, ти от Марс ли падаш??!!?!
Като във вица за съкращението на чистачката.
[quote#0:"статия"]На въпрос каква отговорност е потърсена от директорите на РИОСВ - Варна (Синан Мехмедов в периода 2007 – 2009 г. и Румяна Радилова в периода 2009 – 2013 г.), той отговори, че те са освободени от длъжност.
[/quote]
Тази депесарска подлога на луди ли ще ни прави да определя политическите чистки като наказания за некомпетентност. Аз за такъв наказан човек в МОСВ не знам.
Теоханов= тъпунгер, поне гугъл да знаеше как се ползва,да не пише глупости:
http://bspb.org/show/1706-33
http://www.birdsinbulgaria.org/news.php?id=760
..отделно , има хилядидесетки експертни становища и оценки от орнитолози за вредите от тези проекти, ама кой да чете, то от ядене на кифтета в бюфета на НС не остава време...
Безумието на брюкселските чиновници в някои ЕС директиви е неоспоримо.
Безумието на българските политици обаче граничи с безкрайността. Щом хора като Пеевски и бат' Сали са депутати...
Боже господи, колко мъка има по тоя свят...Теоханов, с конкурс за некомпетентност ли ви избират в БСП?!?
Това са кадрите сега в столетницата ,кво да ги прайш ,блъсни единия удри другия?
Този път ще го отнесем, както се казва, като за световно. Но казусът си има просто решение: виновните за санкцията на България, да заплатят сумите. Под виновни разбирам не само корумпираните чиновници, но и началниците им до най-високото ниво и най-вече съдиите, които са част от мафията. Да видим като бъркането в джоба е гарантирано, дали следващите няма да внимават какви ги вършат.
Мечтая си, де! Дето няма да стане някой да понесе отговорност при тази имитация на законност...