Поради един милиард причини
Нов стратегически преглед на сигурността трябва да обоснове разходите за въоръжени сили през следващите 15 години


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"По темата за армията и националната сигурност трябва да има висока степен на съгласие за това каква армия ни е необходима, какъв ще е бюджетът й и с какво натоварваме армията." В контекста на това изказване на военния министър Ангел Найденов от преди около седмица би трябвало честно да си отговорите на въпроса: съгласни ли сте България да отделя годишно 1,06 млрд. лв. за издръжка на своята 37-хилядна армия в сегашния й вид?
Въпросната внушителна сума превръща Министерството на отбраната във втория по големина консуматор на бюджетни средства след МВР за 2013 г. На теория тя би трябвало да ни осигури модерни, мобилни и тренирани въоръжени сили, подготвени да реагират при най-разнообразни заплахи. За да отговори на критериите на "Бялата книга за отбраната", приета с решение на парламента преди точно три години, държавата трябва да отдели дори повече пари: 1,5% от своя брутен вътрешен продукт (или около 1,2 млрд. лв.). Амбицията на военното министерство е бюджетът за армия да нарасне още повече през следващите 3 до 5 години и да достигне 2% от БВП (или около 1,58 млрд. лв.), за което настояват партньорите ни от НАТО.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
17 коментара
Всъщност въоръжените сили на България са 44 хиляди души.Това ни поставя на второ място в ЕС по брой военнослужещи на човек от населението след Гърция.След присъединяването ни към НАТО териториалната цялост на страната е гарантирана и не е нужно да имаме толкова много военнослужещи.
"Амбицията на военното министерство е бюджетът за армия да нарасне още повече през следващите 3 до 5 години и да достигне 2% от БВП (или около 1,58 млрд. лв.), за което настояват партньорите ни от НАТО."
Това е лъжа и безумство. Изискването за 2% е от времето на Студената война и повечето страни-членки не го спазват. Всъщност само 5 (от общо над 30 членки) го спазват - Франция, ЮК, САЩ, Турция и Гърция.
[quote#1:"kermit"]Това ни поставя на второ място в ЕС по брой военнослужещи на човек от населението след Гърция.[/quote]А ако се вземе предид населението в трудоспособна възраст (при нас близо 1/3 са пенсионери) - на първо място. Ако искаме да имаме съвременна армия щатната бройка трябва да се намали.
"на подразделения за операции в тежки климатични условия"
Това аз лично ще го одобря само като ми се докаже, че има реална полза от подобни подразделения за България. Примерно да ни доведат Насрала да отговаря за Сарафово. Или хайде да не е Насрала - ще съм ок и с някой от приближените му.
[quote#4:"johnniewalker"]Примерно да ни доведат Насрала да отговаря за Сарафово. Или хайде да не е Насрала - ще съм ок и с някой от приближените му.[/quote]
Не знам как ще изпратим армейска част на операция на чужда територия, вън от съвместни операции с мандат на НАТО или ООН?
Редно е като Държава да имаме армия,а средствата за издръжката е като всяко дружество например като МВР.
От кого се пазим всъщност?! Обкръжени сме от съюзници (без Сърбия) по НАТО. За какви конфликти се готвим? Най-много като малка част ор някоя миротворческа НАТО операция.
Какви морски мини и какви ескадрили? Защо не направим съвместна ескадрила с Гърция или Румъния например. Хем по-евтино хем по-практично!
Докато харчим 4 пъти по-малко от средното за ЕС за изследвания и научни разработки, успяваме да сме на 2 място в ЕС по военни разходи като % от БВП (SIPRI Military Expenditure Database, 2010). Преди нас е само такова икономическо чудо като...Гърция!!! 7 милионна България има армия от 32445 души. 9 милионна и много по-богата Швеция има 16 958 души, а 10 милионна Чехия 24 18 души.
За 5 месеца на власт от настоящия военен министър не сме чули една дума от устата му, която да навява мисли за кой ресор отговаря изобщо. Колкото пъти го засечем да прави изявления по радио, телевизия и преса, винаги е по повод на разни социални придобивки, права за ранно пенсиониране, почивни станции, санаториуми и запазване на работните места. Просто да се чудиш...нали човек трябва все пак да изпитва някакво удовлетворение от работата си...Може ли да имаш генерален щаб, флотско адмиралтейство, командване на въздушните сили, и в същото време да разполагаш с 2-3 годни за летене стари изтребителя, 3 дарени стари фрегати, които нямат ракетни установки т.е. с техника от времето на Руско-японска война, ПВО не е купувала нищо ново от 25 години....Някой горе пита, кой ще ни нападне. При такова дередже една гемия контрабандисти или терористи може с подръчни средства да потопи целия ни флот, просто защото последният е нямало с какво да се отбранява...
според мен , не ни е необходима такава армия - толкова голяма . от кого ще се отбраняваме . да направят платена като в щатите и др. държави.
До коментар [#8] от "cinik":
Ами няма нужда ... С300 ти е малко май :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.