

Илияна Цанова

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
България традиционно заема последите места в ЕС в проучвания по множество критерии – от образованост на населението и качество на здравеопазването до ниската конкурентност на българската икономика, прилагането на иновации в бизнеса и енергийна ефективност. Едва ли резултатите са изненада за някого, напротив, тези факти традиционо се ползват от медии и политиции като форма на обвинение срещу кого ли не, но така и не се предлага конкртен подход за разрешаването на тези проблеми.
И докато Европейската комисия осъзнава нуждата да реагира с реформи и вече дефинира пет основни приоритета за Европа за следващите 7 години (благоприятстваща растежа фискална политика, възстановяване на кредитирането на икономиката, насърчаване на растежа и конкурентоспособността, справяне с безработицата и социалните последици от кризата и модернизиране на публичната администрация), България отново няма план какво и как да направи.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
43 коментара
"...Но друг е по-сериозният проблем - 9.8% от БВП се отделят за пенсии в България, а този дял е сред най-високите в ЕС..."
Не е верно, Евростат дава данни, че Италия например, заделя 16% от БВП за пенсии.
Иначе ако трябва да се опрем на последните публикации на икономедия излиза че планът България задължително минава през:
- продажба на обработваемите земи
- раздаване на подземните богатства на концесии, по възможност задължително на "избягващите" ни към момента чужди инвеститори
- образоването на още малко матриал, който да поработи на "развитите икономики", щото тука образованието му се оказва "неподходящо"
- "оптимизирането" на всичките му там публични услуги, желателно по възможност с ограничаването им само в рамките на София
"...Но друг е по-сериозният проблем - 9.8% от БВП се отделят за пенсии в България, а този дял е сред най-високите в ЕС..."
Не е верно, Евростат дава данни, че Италия например, заделя 16% от БВП за пенсии."
Наскоро имаше статия за Сърбия в която се казваше че Сърбия заделя 25% от бюджета си за пенсии.
Илианче, а нещо за околната среда? поне от ЕБВР трябва да си наясно...
"9.8% от БВП се отделят за пенсии в България, а този дял е сред най-високите в ЕС"
И по-зле ще става. Българската пенсионна система е пирамидална структура. Аз лично познавам няколко случая на хора, които се уредиха за 3 години на по-добре платена работа (по документи) за да вземат по-висока пенсия. Един от тях цица вече 8-ма година. Такива случаи има десетки хиляди. Да не говорим за уредилите си през хилядите други вратички (военни, милиционери и пр). Просто с годините стават много маймуни на клона и рано или късно той ще се счупи. И ще се получи като с пирамидите - който е успял да влезе в началото е "на далавера", другите (тези, които сега са на 40-50 години) ще платят сметката.
"9.8% от БВП се отделят за пенсии в България, а този дял е сред най-високите в ЕС"
А за образование даваме едва 3.5%, докато в развитите страни от ЕС този процент е 5-6. Буквално режем от образованието за да плащаме пенсии. Изяждаме бъдещето си.
Дядо ми, бог да го прости, гледаше дини. От най-добрите ни караше да отделяме семките по много внимателен начин (не ни даваше да ядем и изплюваме). А ние като общество правим обратното - ядем, а не мислим какво ще посеем.
"медии и политиции" :) :) :) Яко!!! :) :) :)
[quote#2:"Daniel Defoe - Аз ходя на протест. А ти?"]Сърбия заделя 25% от бюджета си за пенсии[/quote]
Смятай колко мижав им е бюджетът, съответно и БВП!
Същото важи и за България, впрочем. Важното е не да си намалим разходите, а да вдигнем доходите.
[quote#5:"Николай Николов"]А за образование даваме едва 3.5%, докато в развитите страни от ЕС този процент е 5-6.[/quote]
5-6% от бюджета на Германия или Франция не може да се сравнява с 3.5% от мизерния бюджет на България.
Да, изяждаме бъдещето си - не само с пенсиите. На циганите издръжката колко струва?! Кога държавата ще започне да раздава ШАРЕНИ кондоми на нискообразованите (не само белезникави)??? Да почерпим от челния опит на Филипините и Индонезия!
До коментар [#7] от "Хитрата сврака - с двата крака!":
+++....
Виждам нещата по-различно.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.