Внезапната любов към овърдрафта
Чрез използването на оборотно финансиране държавните дружества може да заобиколят правилата за избор на обслужващи банки
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
До 4 декември държавните дружества трябва да приведат дейността си в съответствие с приетите от служебния кабинет правила за избор на обслужващи банки, които предвиждат нетната експозиция на всяко от тях към отделна финансова институция да се ограничи до 25% от паричните му средства. Засега няма индикации, че ключовите енергийни дружества (трайно концентрирали свободния си ресурс в Корпоративна търговска банка) са предприели някакви стъпки в тази насока. За сметка на това обаче се наблюдава внезапен интерес от тяхна страна към сключване на договори за овърдрафт. Често предпочетената банка отново е същата, като при някои от компаниите изборът предстои.
Употребата на този традиционен инструмент за оборотно финансиране сама по себе си не е странна. В светлината на постановлението за избор на банки обаче то може да се окаже и с двойна употреба. Тъй като ограничението за концентрация е на база нетна експозиция (депозити минус кредити и гаранции), лесно може овърдрафтът да се ползва, за да се намалява нивото на показателя и да не се преминава лимитът. А това става още по-лесно със замисляните от кабинета изменения на правилата, които предвиждат въпросните 25% да са от общите парични средства (включително и тези в брой) а не само от парите по сметки. Така овърдрафтът може не само да намали в деня на отчитане експозицията към дадена банка, но и да разшири базата, спрямо която се изчислява.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
31 коментара
Овърдрафта не гарантира абсолютна сигурност и е първосигнална опция, че фирмата започва да се декапитализира:)
Овърдрафта е при много по-висока лихва от нормално договорените заеми!
Не съм се и съмнявал че ще се намерят вратички да се заобиколи. Айде сега най прозрачното управление дето го прокламира Мая Манолова, да видим дали ще позапуши пробойните в правилата.
Нова схема за източване, обезкръвяването на държавни, т.е . На всички нас предприятия.
Навремето Мулти ги правеше тези схеми след подсказване оттук от там, пък накрая И.П ритна камбаната.
Преди него А.Л. И той източване държавата и даде фира.
Темата е изключително важна, някои по- така банки ще блажат за сметка на Народа.
Не разбирам вторачването на вниманието относно държавните средства в КТБ. Какво правим ако те дават най-високи лихвени проценти? Аз самият си открих безсрочен влог при тях миналия месец защото лихвата беше най-високата, която успях да намеря.
До коментар [#5] от "Николай Николов":
Николов, Николов....за процент отгоре сме склонни да оправдаем всякаква свинщина...странен начин на мислене.
Можеш да помислиш за вредните влияния на КТБ - изкупуване на държавата, тотален контрол над медиите, създаване на огромна корупция във висшите етажи на властта, опит за превземане/преврат на държавната власт (назначаването на Пеевски за несменяем шеф на ДАНС беше точно това) и какво ли още не.
Хайде сега пак кажи нещо за изгодните лихви...
До коментар [#6] от "kaizersoze":
Причината, поради която Николов си е внесъл парите в КТБ е абсолютно същата, поради която 90% от българите си купуват китайски боклук вместо малко по-скъпия български продукт. И тази причина е личеният интерес на всеки от нас. Така се разсъждва по правилата на пазарната икономика. Което в крайна сметка не е лишено от смисъл.
[quote#6:"kaizersoze"]Можеш да помислиш за вредните влияния на КТБ - изкупуване на държавата, тотален контрол над медиите, създаване на огромна корупция във висшите етажи на властта, опит за превземане/преврат на държавната власт (назначаването на Пеевски за несменяем шеф на ДАНС беше точно това) и какво ли още не. [/quote]Изкупуване на държавата? Това, което е за продан ще се купи, ако не от един, то от друг. Контрол на медиите? Това е мантрата на Прокопиев - но я вижте в статията на Капитал и Дневник с интервюто за Дойче Веле как половината от постингите по темата са изтрити защото "не са по темата". А Пеевски според мен беше игра на ДПС или БСП с идеята да го използват като таран срещу ГЕРБ. Василев ме съмнява да има полза от такива политически вахканлии.
[quote#7:"bureaucrat"]Причината, поради която Николов си е внесъл парите в КТБ е абсолютно същата, поради която 90% от българите си купуват китайски боклук вместо малко по-скъпия български продукт. [/quote]Примерът Ви не е от най-добрите защото, евтиният китайски боклук може и да е лош избор защото е боклук. Докато при банките нещата са ясни - лихвата е решаваща. Е какво да правя като "добрите" банки не дават такива добри условия? И, всъщност, кой решава коя банка е "добра" и коя "зла"? За Капитал Булброкърс са добри (а санкциониращият ги Мавродиев - зъл) нищо, че са били забъркани в конфликт на интереси. А и въобще да се говори за "зла" банка е същото като да се говори за "зъл" радиатор. Просто има такъв, който върши работа, и такъв, който не върши.
До коментар [#9] от "Николай Николов":
[quote#9:"Николай Николов"]Докато при банките нещата са ясни - лихвата е решаваща. [/quote]
Ми внеси си парите в някоя зимбабвийска банка - там са най-високи :-) Голяма глупост си написал, да знаеш! На времето имаше един такъв дето даваше висока лихва - Майкъл Капустин. После лежа и в затова, защото беше направил Понци. Последния добре известен пример за много висока лихва беше Мадоф. Ти даде ли му някой лев?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход