// К1: Средата / Политика
Новото "Белене"
По рискове за България газопроводът "Южен поток" все повече прилича на проекта за втора атомна централа
Според премиера Орешарски и икономическия министър Стойнев заемът към БЕХ щял да бъде обезпечен само с приходите от дивидент от дела в проектната компания. Точно тук обаче е уловката. Холдингът дължи тези пари заедно с лихвите и отговаря за тях с всичките си активи. А щом ги дължи българската енергетика, съответно ги дължи българският данъкоплатец, а през цените на тока и газа – и всички енергийни потребители.
Това нямаше да е проблем – все пак БЕХ обединява най-големите държавни енергийни компании и активите му възлизат близо 15 млрд. лева, но холдингът вече е значително задлъжнял. Дълговата му експозиция е към международни банки (за покриване на стар заем, който трябваше да осигури мостово финансиране за АЕЦ "Белене"), за спасяване на закъсали компании в структурата му като НЕК и "Булгаргаз" и за поемане на част от дълговете на "Топлофикация - София".
С една дума, "Южен поток" е безобразно оскъпен и така най-вероятно до дивидентни плащания никога няма да се достигне. Тогава ще се наложи БЕХ да обслужва плащанията от другите си приходи. Не беше ли така и при "Белене" и НЕК? И с резултат - НЕК вече я грози фалит заради разходите по проваления ядрен проект и задаващата се развръзка по делото за неустойки от "Атомстройекспорт".
Трети мит – България се нуждае от "Южен поток"
Тъкмо обратното - страната не се нуждае от "Южен поток", най-малко при безумните финансови условия, които "Газпром" налага. Достатъчно е да се изгради връзка с ТАП през Гърция, за да се постигне същият резултат на цената на част от парите, които подаряваме на "Газпром".
Стратегическият интерес на България е в разработването на собствени проекти в шелфа на Черно море, както и връзки към спот пазара в Средиземноморието, където цената е многократно по-ниска от руския газ в тръбопроводите на "Газпром".
Проблемни са и процедурите за избор на подизпълнители, обявени в четвъртък. Обявяването от БЕХ на търгове за строители само след две седмици най-вероятно означава, че строителите са предрешени. Общият конкурс за доставчици на тръби и строители може да ограничи броя на фирмите кандидати и така постигната цена за поръчката, ще е по-висока, отколкото ако се проведат отделни търгове.
Освен това "Газпром" вероятно най-накрая са разбрали, че ще трябва да спазват европейското законодателство, което не им позволява да ползват 100% от капацитета на тръбата. Руската компания няма да получи от Брюксел дерогация от третия енергиен пакет за либерализация на пазарите и така известно време няма да ползва целия капацитет на тръбата, а само 50%. Това означава на половина по-ниски такси. За това свидетелства един двата документа, подписани между БЕХ и руския газов гигант тази седмица. Но това може да обясни и поредният скок с 1 млрд. евро на стойността на проекта.
Единствената политическа партия, която веднага изрази позиция по проекта - "Движение България на гражданите", зададе въпроса дали има клауза "Доставяш или плащаш", което означава, че транзитни такси се дължат дори когато доставчикът не е успял да достави обещаните от него количества. Отговор на него все още няма.
"Южен поток", така както вече е започнат, е диверсификация на трасетата, но не и на държавите и фирмите, който доставят газ, а това няма да повиши конкурентността на европейския бизнес. И Европейската комисия макар и дипломатично даде да се разбере, че не го одобрява.
Така че, освен че за пореден път беше извършено финансово предателство към българските данъкоплатци, със старта на "Южен поток" беше накърнен дългосрочно стратегическият интерес на България и Европа за по-малка енергийна зависимост от Русия.
Още по темата
Въпросът е дали с новите такси за ВЕИ няма да се покриват загуби от проекти като "Цанков камък" и АЕЦ "Белене".
8 дек 2013ЕК: В този си вид, Южен поток няма как да оперира
Комисията поиска България и останалите страни да предоговорят условията с Русия
5 дек 2013Тръжните условия за строителството на газпровода показват предопределен изпълнител (Допълнена)
9 ное 2013Икономическият министър заплаши с газова криза
Драгомир Стойнев обвини столичната топлофикация за тежкото състояние на "Булгаргаз"
6 ное 2013Ликвидният шок в енергетиката увеличава дълговете
Големите държавни енергийни дружества компенсират забавените плащания от НЕК и свиващите се оборотни средства с нови заеми
3 ное 2013Терен в Паша дере до трасето на "Южен поток" се продава за 80 млн. евро
Имотът от 176 дка е част от европейската екологична мрежа "Натура 2000"
3 ное 2013След фанфарите по "Южен поток" - въпросите, които остават без отговор
От анализ на енергийния експерт и бивш посланик в Москва Илиян Василев в блога му http://idvassilev.blog.com.
3 ное 2013Облигациите на БЕХ са пласирани сред близо 200 инвеститори
Според мениджърите на емисията изненадващите още 620 млн. евро заем от "Газпром" не са ядосали инвеститорите
3 ное 2013Да изядем днес закуската и на внуците
2 ное 2013Повече прозрачност за "Южен поток"
Това се иска в разпространена от "Движение България на гражданите" позиция за проекта
1 ное 2013"Южен поток" в България тръгва със заем от "Газпром"
Сумата от 620 млн. евро с 4.25% лихва ще се изплаща 22 години
31 окт 2013
Частно обвинение и съдебен контрол ще решат голяма част от проблемите
13 дек 2019, 1205 прочитания

Управляващите, президентът и БСП имат различни идеи за реформата на прокуратурата
13 дек 2019, 945 прочитания
13 дек 2019, 5828 прочитания
13 дек 2019, 3720 прочитания
13 дек 2019, 2565 прочитания
13 дек 2019, 1772 прочитания
13 дек 2019, 1337 прочитания
Палатковият лагер пред президентството се опитва да вдъхне нов живот на т.нар. "контрапротести" и да лансира нови псевдоавторитети