Памфлет за неподчинението по Торо
Коментар на Николай Вълканов в седмичния онлайн бюлетин на Института по пазарна икономика
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Днес старателно се опитват да ни убедят от различни страни, че студентските протести накърняват правата на тези, които искат да учат; че хората, които подкрепят студентите, нямат право да пречат на останалите граждани; убеждават ни, че малцинството се опитва да наложи мнението си над мнозинството. Да приемем, че е така. Това отнема ли правото на протест? Прави ли го нелегитимен?
Всъщност как е редно да се протестира? Трябва ли един протест да е законен? Какво значи тук някакъв закон? В държава, в която парламентът е склонен да променя един закон през няколко месеца, за да обслужи очеваден частен интерес (1), в която бивш вътрешен министър и впоследствие депутат отказва да се подчини на полицейско разпореждане (2), в която т.нар. народни представители потъпкват конституцията на страната (3), а най-висшата съдебна инстанция практически се произнася в пълно логическо и правно противоречие по въпрос с огромно обществено значение, рушейки държавността (4), са нужни по-сериозни действия за връщане на справедливостта.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Като видях името Николай Вълканов, се сетих, че знам човек с това име(собственикът на Минстрой холдинг, човек от и на ДПС, от и на Мултигруп, или човек на всички управляващи всъщност) и с любопитство прочетох написаното, което ме втрещи, ако човекът е същият(въобще не би му подхождало на стила и мирогледа му, ако щете), та веднага се порових в страницата на ИПИ и се успокоих - съвпадения на имената.
Капитал, пояснявайте по вече за авторите, в подобни на този случаи, че вдигам кръвно.
Днес..имах нужда да прочета тази статия. Благодаря!
ИПИ имаха съвсем различна позиция когато учителите протестираха срещу същия този Орешарски - без съмнение и автора на този "памфлет". Да не говорим, че всички анализатори, отправящи революционни призиви в момента, през февруари обясняваха на онези 100-200 хил. протестиращи, че не трябва да протестират така, не могат да искат такива работи и е най-добре да се приберат вкъщи и да се кротнат. Та идеята ми е - за да зовеш за принципност, се иска поне ти самия да си принципен.
Неотменно право на гражданите !
Правото на протест ще остане основна движеща сила на промените.
"Какво значи тук някакъв закон? "
ми драги от ИПИ, спазването на законите и равенството пред тях е в основата на демократичното общество. Как като не спазвате законите, искате някакви политици да ги спазват!?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.