Окончателно - данък лихва става 8%
Преференцията за доходите от лихви по корпоративни облигации също беше приета


Калина Чернева

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Данък лихва става 8% от догодина, данъчното облекчение за млади семейства с ипотечен заем остава, а малките фирми с оборот до 500 хил. евро ще могат да отчитат ДДС на касова основа. Това приеха депутатите на второ четене на данъчните закони на извънредно заседание на парламента във вторник. Корекциите бяха гласувани в зала без изненади.
За хората
Данък лихва ще е с 2 процентни пункта по-малък от началото на следващата година. Така вместо 10%, както досега, лихвите от депозити ще се облагат с 8%. Данъкът ще спада със същата стъпка, докато отпадне напълно през 2017 г. Според зам. финансовия министър Людмила Петкова мярката ще струва на бюджета догодина около 15 млн. лв. "Първоначално за тази година беше направен разчет приходът от данъка върху лихвите по депозити да е 132 млн. лв., но всъщност изпълнението в приходната част показва, че няма да бъде толкова, а между 80 и 90 млн. лв.", обясни Петкова, цитирана от "Фокус". "Не случайно се бърза с данъчните закони, за да се знае окончателният вариант на данъците и на промените, за да намерят отражение в бюджета", допълни зам.-министърът.
Данъчното облекчение за семейства с ипотечен заем остава. Вместо да премахнат правото на български семейства 10% от лихвите по ипотечни заеми да им се приспадат от данъците, управляващите решиха да го разширят и за семейства от други държави от ЕС, за да се съобразят с европейското законодателство.
И за бизнеса
Предприятията в общините с висока безработица ще могат да се възползват от данъчно облекчение при нови условия. Държавата ще преотстъпва до 100% от корпоративния данък на фирми в общини с поне 25% по-висока безработица от средната за страната (35% досега). Условието е за целия период в дружеството да работят поне 10 души, като най-малко половината от тях трябва да са заети в производствената дейност и една трета от наетите да живеят в общината с висока безработица.
Остава и данъчната преференция за доходите от лихви по борсово търгувани корпоративни облигации. Отпада ограничението получател на дохода да е само компания от ЕС или от Европейското икономическо пространство и от отстъпката ще могат да се възползват всички чуждестранни компании. Спорът между депутатите при гласуването на текста в комисия беше дали това облекчение ще важи и за български фирми. Въпреки това текстът бе гласуван както предлага водещата комисия, а председателят й Йордан Цонев увери, че преференцията ще бъде неутрална към бюджета.
От началото на следващата година малките фирми с годишен оборот до 500 хил. евро ще могат да се възползват от нов режим по ДДС - т.нар. касова отчетност. Така те ще имат право с разрешение на НАП да внасят косвения данък в бюджета по направени сделки едва след като са получили плащането от своите партньори.
България все още чака и окончателното разрешение на Европейската комисия да запази досегашната ставка на акциза от 85 ст. за гигаджаул за метана. В противен случай, за да се съобрази с европейското законодателство, сумата трябва да се увеличи до 5.1 лв. за гигаджаул.
14 коментара
Малки фирми ще могат да отлагат косвения данък ДДС-е колко му е да се "размножи" една голяма.
Данък лихви навярно касае новите кредити,от когато влиза в сила закона:)
Отвратителна традиция всяко Хахо-хихи, добрало се по неведоми пътища до своите 15 минути слава в държавното управление, да замърсява данъчно-законодателния ландшафт със своите налудности. Самият Орешарски и като теоретик се е изказвал 1000 пъти, че е редно всеки вид доход да се облага еднакво. До момента неговият "плосък данък" постоянно бива подяждан с наложени му отвън измишльотини. 8% данък върху лихвите, в допълнение на 9% ДДС за туризма, 15% за едноличните търговци (злобата и завистта на простолюдието към "тарикатите с гаражните кафенета, на които чаят излиза 15 стотинки торбичката, пък ми го продават за 50 ст. чашката " трябва да бъде методично разпалвана - милиони гласове валят от тази работа... ). Да добавим ваучерите за храна: 240 милиона лева изплатени безданъчно в натура, докато се обсъжда лишаване от свобода за работодатели, осигуряващи под реалната заплата - изблик на лудост на Милен Велчев, който сега няма как да разкараш, без да настанат брожения. Да добавим облекчението за лихвите за младите ипотечни борчлии - изблик на лудост на Малкия Мук, останал до ден днешен. А преди това техните приятелчета брокери и консултанти прокараха изключенията за застраховките живот, за тях май Ралица Агайн се беше разшетала....
Просто чакам мига, в който едно що-годе просветено управление ще хване сенокосачката и ще окоси всички привилегии наред, а с прекратените отечки ще намали данъците за всички. Но важното е наведнъж да го направи, за да могат брокерчета, хотелиери и млади борчлии да се ядат един другиго за място за протести на жълтите павета....
МНОГО ШУМ ЗА НИЩО !
До коментар [#3] от "cinik": Забравяте, че плоският данък бе въведен и поради друга причина, за да могат големите корпорацийки в БГ да не плащат прогресивно за печалбите си и да процъфтяват комара, търговията с горивата и цигарите, банките, небанковите институции(т.е лихварите), застрахователите, правячите на гадна храна(т.нар "хранителни босове"), черноборсаджийте и т.н. На всичкото отгоре въпреки всичко това, т.нар баровци си изпонароиха и офшорки и не само че не плащат прогресивния данък(който не съществува заради тях), както е в цял свят, не плащат и плоския. Т.е единствените балъци в тази държава, които плащат нещо, това са бачкьорите, които никога няма да станат средна класа, поради факта, че плащат и данъчната тежест на баровците, пенсионерите, циганите и т.н. Тези същите бачкьори нямат оказва се и избирателна власт, защото в стремежа си да изхранват една съсипана (от баровците) държава, не им остава акъл за кой аджеба да гласуват. Тези бачкьори нямат и спестявания, защото айде пък сега и ще спестявате - я един данък лихва да ви дойде акъла в главата!
[quote#5:"Симеон Гаврилов"]е плоският данък бе въведен и поради друга причина, за да могат големите корпорацийки в БГ да не плащат прогресивно за печалбите си[/quote]
Прогресивен данък за корпорации (корпоративен данък) май няма никъде по света...
До коментар [#5] от "Симеон Гаврилов":
Големите винаги намират начин да не плащат печалби, да се пререгистрират в други държави и да правят какви ли не гимнастики.
Наскоро тук имаше статия колко малък данък са платили от Apple в САЩ. По-добре плосък данък -> всеки плаща по 10% и е чист. Освен това, ако погледнеш данните плоският данък е единственият при който събираемостта растеше през цялата криза (при всички други видове данъци и осигуровки имаше спад в приходите).
Ами мисля, че прогресивния данък е измислан от Адам Смит, като немското данъчно законодателство и към настоящия момент функционира точно така. Пропорционални са данъците, при които данъчната ставка е една и съща, независимо от размера на облагаемия доход. Прогресивни са данъците, при които данъчната ставка се увеличава с нарастването на размера на облагаемия доход, обикновено до достигане на определен размер на дохода, над който тя остава постоянна. Сега в БГ има пропорционален плосък данък, а не прогресивен. И двата данъка са корпоративни, просто подхода е различен. Ползите от плоските данъци - стимулиране на икономиката, нови работни места и т.н отдавана са развенчани, най-вече поради единственото валидно доказателство - най-мощните икономики в света има прогресивно данъчно корпоративно законодателство. Факт.
До коментар [#7] от "Finland": Събираемостта от кой? От бачкьорите или от баровците. Това казвам - липсва социална равнопоставеност - бедните плащат всичко, баровците не плащат нищо и на всичкото отгоре ги оправдаваме. Това е цинично.
[quote#9:"Симеон Гаврилов"]Това казвам - липсва социална равнопоставеност - бедните плащат всичко, баровците не плащат нищо и на всичкото отгоре ги оправдаваме.[/quote]
Има едни 700 000 които дори не се осигуряват. Всички крият не се притеснявай.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.