Потребителските нагласи на българите за бъдещото развитие на икономиката продължават да се влошават за второ поредно тримесечие, показват данните на Националния статистически институт (НСИ) към октомври 2013 г. Според резултатите от провежданото тримесечно наблюдение общият показател на доверие на потребителите в края на октомври се е понижил с 0.9 пункта спрямо равнището си през юли. Разбивката на данните показва, че отчетеният спад се дължи на намаляващото доверие сред населението на градовете, докато при жителите на селата нагласите се подобряват.
Националната статистика изследва доверието на потребителите на тримесечна база, като наблюдението е представително за населението на възраст над 16 години. Общият показател за доверие на потребителите отразява оценките на домакинствата за цялостното текущо състояние на икономиката и прогнозите за следващите 12 месеца. Изследват се още очакванията на домакинствата за собственото им финансово състояние, спестяванията им и безработицата. Данните се събират чрез анкети, които се провеждат сред подбрани на случаен принцип лица в различни населени места в страната.
Без положителна промяна
Общата оценка на потребителите за настоящото финансово състояние на домакинствата им е еднозначно – и в градовете, и в селата хората посочват, че не забелязват положителна промяна. Различават се обаче очакванията им за следващите 12 месеца – при живеещите в селата стойността на балансовия показател на доверието се повишава с 2 пункта спрямо юли, докато при жителите на градовете статистиката отчита леко увеличаване на песимизма за периода.
Същевременно общата оценка на потребителите е, че през последните 12 месеца икономическата ситуация се подобрява (балансовият показател се увеличава с 2.1 пункта), като очакванията за следващите 12 месеца са тази тенденция да се запази. Малко по-позитивни са и инфлационните нагласи и очаквания както за изминалата, така и за предстоящата година. Наблюдението на НСИ показва, че макар и да отчитат повишаване на потребителските цени през последните 12 месеца, хората смятат, че темповете на растеж са по-слаби в сравнение с оценките, които са били отчетени през юли.
По-малко разходи за автомобили и жилища
Нагласите по отношение на равнището на безработицата обаче остават негативни, като преобладаващите прогнози са, че тя ще продължи да нараства и през следващата година. "През октомври по-голямата част от потребителите оценяват икономическата ситуация в страната като неблагоприятна за спестяване", отчитат още от НСИ. За последния наблюдаван период статистиката показва и запазване на отрицателните нагласи на домакинствата по отношение на планираните за следващите 12 месеца разходи за стоки за дълготрайна употреба (автомобили, покупка или построяване на жилище, подобрения в дома).

5 коментара
Зловредни слухове!
гаден стрес !
Нямаме икономика, а доверието в нея спада... Интересно!
Така ще е поне още година, две и то ако работите в ЕС, пак не се окакат.......
Прекалено в яка криза ни натресоха Бат Бам и Флик за 3.5 години управление, та да се променят "нагласите" изведнаж само за 4-5 месеца ......
Умни потребители.