Брюксел намали очакванията си за ръст на българската икономика на 1.5%
Вътрешното потребление е очертано като основен двигател, но и основен риск за покачването на БВП през 2014 г.
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Европейската комисия (ЕК) понижи очакванията си за развитието на българската икономика през 2013 и 2014 г. Публикуваната вчера есенна прогноза на Брюксел е за ръст на БВП на страната от 0.5% през настоящата година при очаквани 0.9% през пролетта. За 2014 г. пък предвижданията се понижават от 1.7% на 1.5%, което е с 0.3 процентни пункта под заложеното от правителството в бюджета.
Като основен двигател на растежа в доклада за България се посочват потреблението на домакинствата и частните инвестиции. Същевременно обаче по тази линия идва и основната несигурност. "Най-същественият риск е свързан с очакваното възстановяване на потреблението на домакинствата, което може да се окаже по-слабо от очакванията с оглед на факта, че българският пазар на труда и потребителските нагласи са все още крехки", се посочва в анализа. Например за 2013 г. през пролетта ЕК залагаше на 1.4% ръст на потреблението, докато сега очаква годината да приключи с 0.3% спад.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
12 коментара
Сезонно намаление -:)
няма потребление !
Няма работа ... Няма заплати ... /а където има - бавят ги или не ги дават/ ... Няма сигурност ... От къде потребление ???
Нали бяха много "велики" - съкращаваха, уволняваха , пъдеха ... Сега за какво сме им потрябвали - "да потребяваме" ли ?
До коментар [#3] от "EVOLYUCIONER":
Ами ...нормално за ситуацията. Без нормално правосъдие, няма да има нищо друго освен далавери и затъване. Направо "ударихме в земята" мафиотската Италия, дето е подгонила яко Берлускони. Съдиха Доган за "хонорара"... и го узакониха, сега се гласят да съдят Станишев... познай дали ще го осъдят (щом на Доган му се размина за списъка с агентите). Щом на такова ниво, дето се вижда от чужбина няма правосъдие, ти какво очакваш в бизнес климата, че да тръгнат нещата?
Цените ни отдавна са се доближили и дори надминали средните за ЕС. Това всеки го знае вече. Въпроса е, кога и заплатите ще почнат да гонят средната за ЕС. Тогава ще се промени и потреблението и неговата структура. Другият проблем на потреблението е високото ниво на безработица.
Каквито и прогнози да правят, едно е сигурно - накрая пак парите няма да стигнат за всички.
До коментар [#3] от "EVOLYUCIONER":
До коментар [#4] от "gost22":
Потреблението се определя почти напълно от паричната политика. В момента балгодарение на комбинацията от Валутен борд и ЕЦБ нашата парична политика е изключително рестриктивна.
Съответно имаме свиване на потреблението/доходите/цените, безработица, проблеми със задлъжнялостта и т.н.
Сега имаме рестриктивна парична политика и никой не си харчи парите, през 1996 - 97 г. имахме свръх експанзионистична политика и всеки искаше да изхарчи каквито левове има възможно най-бързо. Беззакония и крадене имаше тогава има и сега но крайния резултат е много различен защото беззаконието и сигурността не влияят в почти никаква степен на харченето на пари. За разлика от паричната политика на страната, която определя харченето на пари почти на 100%.
Преди някой да започне да разказва сърцераздерателни истории от 1997г. да кажа че има парични политики които могат да гарантират стабилен умерен ръст на потреблението/доходите/цените. Алтернативата на сегашната бавна смърт не е единствено хиперинфлация.
Има някакво министерско заекване в икономиката...
До коментар [#6] от "sheldoncooper":
Комбинацията от борд и външен натиск, е резултат (спасителен пояс) от липсата на адекватно правосъдие в територията. Лодката има правосъдна пробойна и потъва, а от кораба са ни хвърлили спасителен пояс и въже. Така както го описваш, лодката си е била наред, ама като са ни хвърлили спасителните средства и сме взели да потъваме... Поне хронологията спазвай: Жан, хиперинфлация, камъни, Костов, валутен борд, приватизация, народна глупост...
До коментар [#8] от "gost22":
Незнам как реши че смятам че хиперинфлацията е била нещо хубаво.
Това което казах е че неща от рода на липса на правосъдие, беззаконие и др. подобни нямат никакво значение за това дали в икономиката ни ще се харчат пари или не. Определяща е паричната политика и тя не зависи от това кой колко краде, а от правилата по които работи БНБ.
Сегашните правила произвеждат незадоводителни/неадекватни нива на потребление/доходи в икономиката. (през 1997 правилата бяха още по-зле и съответно проблемите бяха по-големи) Тогавашните правила произвеждаха ненужно много номинално търсене/доходи.
Има правила за работа на централната банка които могат да гарантират стабилни нива на агрегатното търсене в икономиката.
[quote#9:"sheldoncooper"]Това което казах е че неща от рода на липса на правосъдие, беззаконие и др. подобни нямат никакво значение за това дали в икономиката ни ще се харчат пари или не.[/quote]
Точно правосъдието прави икономиката. От Магна харта насам, се вижда ясно и с подробности (заради подробно описаната история, а не, че и преди това не е било така). За справки, САЩ имат сериозно и качествено (на моменти до безумие) правосъдие и имат яка икономика. В Сомалия нямат правосъдие и имат истински пирати. Ха сега се запитай дали няма връзка между свястно правосъдие и свястна икономика. И става дума за правосъдие, а не някакъв строг ред, наложен от диктатор.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.