

Стив Ханке

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Визитка

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
32 коментара
Върховенството на закона е или слабо, или несъществуващо, защото в корумпирания бизнес модел на управление е един от основните стълбове за защита интересите на олигархията. Крадецът иска складът, който иска да граби редовно, да е неохраняем.
Стив Ханке добър разбор ни е направил, сега остава и някой да го чуе. И разбере.
Този анализ съм си го направила и сама. Въпросът е в малките, но в правилна посока стъпки срещу статуквото, преди да е обявило фактическа диктатура. А какви стъпки предприема Франция, за да осъди действащ български министър за крупна парична измама? И защо така се бави повдигане на обвинение. Ако бях аз нарушила техния закон, досега да съм в затвора.
Абсолютно вярно, но ... това означава, че трябва да се работи здраво и систематично, без очакване за бърза печалба и без бъркане в кацата с меда. Корупцията и бандитизма да бъдат атакувани фронтално и безкомпромисна от честна и професионална съдебна система; образованието и иновациите да получат топ-приоритет и пр., и пр. Кой в България е готов да работи по такива правила? И да не забравяме, че в Сингапур цари железен ред и има наказания от типа на 10 тояги на голо на публично място.
Аз ли нещо се бъркам или най-после прочетох нещо хубаво и позитивно за България? Липсваше ми, благодаря на Автора.
Рецептата се знае от векове, справедливост и ниски данъци, както са казвали за Старата Велика България на Кубрат "Много народи искаха да бъдат управлявани от българите, защото данъците бяха ниски, а съдиите справедливи". И именно тогава са се присъединили тюркски и угро-фински племена към българите. Ред и дисциплина, вижте немците и няма нужда от повече агитация, щом сме могли да го правим в миналото, можем да го направим пак. Друг е въпросът, че е лесно да се каже, но трудно да се направи.
Някак си валутен борд и свобода много трудно стоят заедно в рамките на едно изречение, камо ли 2 пъти в текста. Свободата да правиш грешки НЕ е свобода. Ако имахме кадърни политици и кадърни лидери, България можеше да постигне много силна позиция във външната търговия чрез целенасочена монетарна програма. С оглед на ситуацията, обаче, валутния борд беше "необходимото зло".
Валутния борд ограничава политиците да печатат пари. В нашия случай това директно означава свобода, или финансова смърт. Да ти припомняме ли преди време, когато пак управляваха другарите, какво се случи, та стигнахме до валутния борд?
Колкото повече биват ограничавани нашите политици, толкова по-добре за България.
Обичам да ни сравняват със Сингапур който за разлика от нас е бил колонизиран от възможно най-правилния колонизатор.,
Публикувано през m.capital.bg
Браво на Стив Ханке за статията! И другата на Иван Кръстев е също много силна!
Инче за Сингапур - примерът на Стив Ханке. Трябва да напомня ,че Сингапур е бивша Британска колония а ние сме бивша османска робия. За да създадеш действаща законност ти трябва подходящо минало и демократични традиции. Защото както казва Ханке "без господство на закона първите три принципа са непостижими". Ние имаме всичко на всичко 25 години 'криво-лява' демокрация. Закона у нас се управлява от бившата държавна сигурност (добре представено в 'четвърта власт') и законноста зависи от няколко човека - Доган, Пеевски, Василев (справка - първите 10 от класацията на нашия Форбс).
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.