// К1: Средата / Политика
Южен порок
Тръжните условия за строителството на газпровода показват предопределен изпълнител (Допълнена)
"Уникален успех" ли са договорките за "Южен поток", както твърди министърът на икономиката Драгомир Стойнев, или не? Това е въпрос, чийто отговор по българска традиция се разбира едва след няколко години - вижте "Белене" или "Бургас - Александропулис". Отсега е ясно, че ако има успех, той не е уникален. А заради порочния процес, по който се стигна до окончателните условия по газопровода, евентуалните печалби няма да бъдат сериозни. Както каза бившият министър на икономиката Трайчо Трайков, от сделката ще спечелят основно "Газпром" и няколко лица в България.
"Успехът" вече е помрачен от писмо изпратено Европейската комисия до правителството, в който буквално се казва, "България е най-слабото звено в Европейският съюз що се касае до енергийната независимост". На въпрос на "Капитал" източници от ЕК потвърдиха, че това вярно.
На всичкото отгоре, както стана ясно след запитване на "Капитал" до Министерски съвет по закона за достъп до обществена информация, по време на официалните преговори между премиера Пламен Орешарски и шефа на "Газпром" Алексей Милер миналия четвъртък от българска страна не е бил воден стенографски запис. Т.е. залогът на тези преговори никога няма да стане ясен, а премиерът не е оставил писмено доказателство за това как е защитавал интересите на страната. Бъдните поколения могат да помолят единствено "Газпром" за тази стенограма.
А защо не напишем и ЕГН-то?
Както стана ясно от обявената на 31 октомври тръжна документация за избор на изпълнител на строителството на газопровода, конкуренция не се предвижда. Първо ще се търси цялостен изпълнител (т.нар. ИДС контрактор), който ще извърши проектирането и изграждането както на компресорните станции, така и на тръбопроводите. По този начин сериозно се ограничава кръга на фирмите, които биха могли да участват. Това не е непознат подход, но се използва по-рядко. Например при строежа Трансадриатическия тръбопровод (ТАП) всеки от тези етапи се възлага на отделен търг, тъй както както тръбите, така и турбините за компресорите са съвсем стандартни. Участието на повече фирми и конкуренцията между тях ще даде доста по-добра стойност за акционерите на ТАП.
На второ място, освен горното ограничение в документацията са предвидени и други. Например ИДС контракторът трябва да докаже опит в изграждането на газопроводи от поне 100 км с размер на тръбата 56 инча (каквато е тази на "Южен поток"). Такива газопроводи в Европа има няколко и последният - ОПАЛ, е изграден в Германия от дъщерно на "Газпром" дружество. Другите 56-инчови газопроводи са изграждани в Русия. От Европейската комисия само посочиха за "Капитал" кои са тръбопроводите в Европа с този размер, но отказаха да се ангажират с оценка дали условията по търга са дискриминационни. "Без открит търг няма как да знаем дали цената на проекта не е завишена", коментира за "Капитал" бившият икономически министър Делян Добрев. В случая нищо не пречеше да се даде изискване за доказване на опит при изграждане на газопроводи от 42, 48 или 56 инча, тъй като технологията им не е по-различна. Ако и това ви се струва малко, от тръжните документи оценяващата комисия може да изведе и други ограничения.
И за да няма грешка, срокът за набиране на първоначалните оферти (в които трябва да се докажат по-горните критерии) е определен до 15 ноември. Тоест за две седмици евентуалните кандидати трябва да подготвят документацията на три езика (български, руски и английски). От Българския енергиен холдинг коментираха за "Капитал", че този срок е достатъчен за подаване на писма за намерения и декларации. "На втория етап ще бъдат предоставяни по-голяма част от документите", обясняват от холдинга. Като се има предвид, че и следващият етап ще продължи не повече от две седмици, тъй като стартът на строителството е заложен за декември, едва ли това може да се счете за достатъчен срок.
Така че поне по отношение на изпълнителя на проекта почти не съществуват съмнения. Както каза за "Капитал" Трайчо Трайков, по "Белене" поне преговаряше българската с руската страна. Сега всички условия, по които се прави "Южен поток", са договорени между руснаци (като акционери в смесеното дружество) и руснаци (като главен инвеститор). Нещо повече - пълното съвпадение между последните преговори в София на политическо ниво миналата седмица и последвалото същия ден пускане на поръчката показва, че тя също е бил част от сделката.
Това е процес, които вече ни е до болка познат от АЕЦ "Белене". Тогава под благовидния предлог, че се цели спестяване на средства, пред кандидатите беше поставено изискване да предложат решение за съществуващото оборудване на площадката. Естествено оферти може да подадат само чешката Skoda JC (която всъщност е с руски акционери) и "Атомстройекспорт" (АСЕ), тъй като само те произвеждат този тип реактори.
Инфографика |
Допълнително към това трябва да се добави и фактът, че бъдещият ИДС контрактор може да избере когото си поиска за подизпълнител, без да има нужда да провежда обществена поръчка. Този процес също ни е познат от сагата с АЕЦ "Белене". Тогава "Атомстройекспорт" например избра за разрушаването на старите конструкции на площадката три фирми, всяка от които имаше ясно проследими политически връзки.
Сега този процес може да се повтори. Особено като се има предвид, че работната вечеря, която кабинетът беше дал на зам.-министъра на енергетиката на Русия Анатолий Яновски при посещението му в началото на юли, е била в емблематичен ресторант в околностите на София, собственост на хора от икономически кръг със сериозни интереси в енергетиката. След тази вечеря в енергийните среди вече се говори, че българските подизпълнители ще бъдат две компании - едната в момента трупа опит с ремонти на компресорни станции, другата - с жп ремонти.
Още по темата
Документ: Процедурата за нарушение срещу България за "Южен поток"
Публикуваме писмото на Европейската комисия до българските власти
4 юни 2014Конкурсът за "Южен поток" се проверява от Европейската комисия
Причината е късият срок за подаване на документи и съмнения за нарушаване на процедурата
14 яну 2014Конкурсът за "Южен поток" тръгва наново
Потенциални строители на газопровода са се оплакали от късия срок за кандидатстване
19 ное 2013Седем кандидата искат да строят "Южен поток"
Консорциумите, подали писма за намерение, остават тайна
17 ное 2013Брюксел: България е най-слабото звено в ЕС по отношение на енергийната независимост
Това се казва в официално писмо на Европейската комисия до правителството след формалният страт на "Южен поток"
10 ное 2013МС не е водил стенограма на срещата на Орешарски с "Газпром"
За какво точно са се договорили двете страни остава загадка
8 ное 2013След фанфарите по "Южен поток" - въпросите, които остават без отговор
От анализ на енергийния експерт и бивш посланик в Москва Илиян Василев в блога му http://idvassilev.blog.com.
3 ное 2013По рискове за България газопроводът "Южен поток" все повече прилича на проекта за втора атомна централа
1 ное 2013Повече прозрачност за "Южен поток"
Това се иска в разпространена от "Движение България на гражданите" позиция за проекта
1 ное 2013
Частно обвинение и съдебен контрол ще решат голяма част от проблемите
13 дек 2019, 1229 прочитания

Управляващите, президентът и БСП имат различни идеи за реформата на прокуратурата
13 дек 2019, 957 прочитания
13 дек 2019, 6670 прочитания
13 дек 2019, 4048 прочитания
13 дек 2019, 2622 прочитания
13 дек 2019, 1895 прочитания
13 дек 2019, 1370 прочитания
...или защо правото на качествено образование трябва да се отстоява пред всяка власт