Поне по три кредита на ден
Или какви са микро- и макроефектите от кредитните продукти по JEREMIE
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Едва стартирала, нисколихвената схема за кредитиране, структурирана по JEREMIE и изпълнявана от седем местни банки, е носила поне по три кредита на ден от май до август. Средномесечно пък са раздавани по 15 млн. евро, или това означава средно по 150 хил. евро на кредит. Разбира се, тази извадка е условна: първо, защото схемата тепърва стартира, и второ, защото впоследствие още банки се включиха в схемата.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
"И не на последно място трябва да се има предвид, че за разлика от държавната администрация финансовите институции в пъти по-добре могат да преценят истинските нужди и добавената стойност за даден бизнес от едно финансиране. В крайна сметка те са част от ежедневието на този бизнеса. А добавената стойност за бизнеса носи добавена стойност за цялата икономика. Нещо, което трябва да е в основата на цялата интервенция с публичен ресурс. Така всеки трети кредит ще се връща обратно и ще служи и за още инвестиции."
Това на Капитал журналист го е писал или просто са му го дали от някоя банка готово?
С изключения на фразата, че държавата не става за управление на финанси аз не намирам нищо адекватно и истинско!
Нека ми покажат как един кредит за да кажем копания в ИТ се оглежда и в коя банка имат тези специалисти дето ще го оценят от чисто техническа гледна точка! И нека това да е в провинцията. Там където ако искаш да си получаваш известие от банката но по необходимост си влязъл в друг клон ти искат 6 лева за да те "регистрират в клона си". СМешници нахални!
До коментар [#1] от "plf":
Всеки бизнес си има отчети и банките гледат тях, а не чисто техническите параметри на бизнеса.Ако говориш за стартиращ бизнес в ИТ сектора и идеята ти е в главата, тогава http://eleven.bg/bulgarian/ е мястото.
[quote#2:"S.Y.K"]Ако говориш за стартиращ бизнес в ИТ сектора и идеята ти е в главата, тогава http://eleven.bg/bulgarian/ е мястото. [/quote]
Да се направиш на маймуна и да си дадеш 30-40% от фирмата за едни 10 хил. евро — айде нема нужда. По-добре човек да ги спести от заплата и да си започне бизнеса на чисто - без заеми и без хиени.
До коментар [#2] от "S.Y.K":
Не финансовите отчети а реалната дейност връща кредита.
В същност финансовите отчети могат да бъдат само да кажем 20% от критериите, но всичко друго е реалност. За съжаление се доказа, че не само у нас отчетите не отразяват реалността...
[quote#3:"Пенчо Славейков"]Да се направиш на маймуна и да си дадеш 30-40% от фирмата за едни 10 хил. евро — айде нема нужда. По-добре човек да ги спести от заплата и да си започне бизнеса на чисто - без заеми и без хиени.[/quote]Процентите обикновено са по-ниски (10-20%) и размера на инвестицията е по-висок - 30-40К. Ако си млад, нямаш големи разходи и нямаш спестявания не е чак толкова лошо решение. Иначе трябва да загубиш няколко години за да ги спестиш тези пари.
[quote#2:"S.Y.K"]Всеки бизнес си има отчети и банките гледат тях, а не чисто техническите параметри на бизнеса.Ако говориш за стартиращ бизнес в ИТ сектора и идеята ти е в главата, тогава http://eleven.bg/bulgarian/ е мястото. [/quote]
11 е акселератор, така че и те не дават пари за "идея в главата", а искат да имат тракшън - т.е. да си докзал вече съществуването на бизнес модел.
[quote#5:"Николай Николов"]Процентите обикновено са по-ниски (10-20%) и размера на инвестицията е по-висок - 30-40К. Ако си млад, нямаш големи разходи и нямаш спестявания не е чак толкова лошо решение. Иначе трябва да загубиш няколко години за да ги спестиш тези пари. [/quote]
Не съм съгласен с думата „загубиш“. Тези няколко години работа ще ти дадат бизнес и технически опит, ноу-хау, плюс че ще направиш редица грешки на чужд гръб. А и дори да приемем този вариант, няма да стартираш на 18, а на 23. Не е фатално.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход