Ограниченията за офшорките минаха на първо четене
Първият законопроект на Делян Пеевски след повече от четири години в парламента е на път да стане факт


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Промотираният като пионерен за Европа законопроект за ограничаване на офшорките мина на първо четене при слаб интерес от страна на депутатите и без много дебат по същество, и при подозрително единомислие в гласуването на политическите сили. Отявлени критици липсваха като изглежда никой не искаше да рискува публичен етикет на защитник на офшорките.
В отсъствието на единия от вносителите - Делян Пеевски законът получи 97 гласа "за", 1 "против" и 15 "въздържали се". Сред подкрепилите краткия административен акт от едва 7 члена, който трябва да уреди сфера, която е обект на дългогодишни дебати в ЕС, имаше и четирима депутати от ГЕРБ, въпреки че представители на партията бяха единствените изказали съмнения в ефективността на предложените мерки.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Не знам доколко читав ще излезе този закон.Но съм сигурен,че трябва да има закон който да забранява на офшорни фирми да участват най-малкото в обществени поръчки и в приватизация,защото не виждам защо почтен бизнесмен ще иска да се крие за анонимността която те осигуряват.
А бе защо липсват собствениците на вестници, телевизии и други медии?? Да вземем например ТВ7 чиито собственик е офшорка. Тук малко става крадеца вика дръжте крадеца, ама не него. Е гати подигравката, то бива ама малко са ни студентите май...........
Бих искал да попитам автора каква дефиниция дава проектозакона на ползвания термин "офшорно дружество"?
Добре, нека аз да отговоря:
Наименованието на законопроекта:
ЗАКОН ЗА ИКОНОМИЧЕСКИТЕ И ФИНАНСОВИ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ С ДРУЖЕСТВА, РЕГИСТРИРАНИ В ЮРИСДИКЦИИ С ПРЕФЕРЕНЦИАЛЕН ДАНЪЧЕН РЕЖИМ И ТЕХНИТЕ ДЕЙСТВИТЕЛНИ СОБСТВЕНИЦИ
А> Съгласно т.2 от допълнителната разпоредба на законопроекта:
"2. „Юрисдикции с преференциален данъчен режим“ са тези по смисъла на параграф 1, т. 64 от ПЗР ЗКПО."
Б> Ето какво гласи Параграф 1, т. 64 от ПЗР ЗКПО
64. (нова - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) "Юрисдикции с преференциален данъчен режим" са:
1. Вирджинските острови (САЩ); Княжество Андора; Ангуила (брит.); Нормандските острови (брит.); Антигуа и Барбуда; Аруба, остров (нидерл.); Общността на Бахамските острови; Барбейдос; Белиз; Бермудските острови (брит.); Вирджинските острови (брит.); Република Вануату; Гибралтар (брит.); Гренада; Гуам, остров (САЩ); Кооперативна република Гаяна; Доминиканската република; Каймановите острови (брит.); Остров Рождество (Коледен остров) (брит.); Република Либерия; Княжество Лихтенщайн; Република Малдиви; Република Маршалски острови; Република Мавриций; Княжество Монако; Монсерат, остров (брит.); Република Науру; Ниуе, остров (новозел.); Република Палау; острови Кук (новозел.); Остров Ман (брит.); Сейнт Лусия; Федерация Сейнт Китс и Невис; Търкс и Кайкос, острови (брит.); Република Фиджи; Република Панама; Независима държава Самоа; Република Сан Марино; Република Сейшели; Соломоновите острови; Сейнт Винсент и Гренадини; Кралство Тонга; Република Тринидад и Тобаго; Тувалу; Фолкландските острови (брит.); Нидерландските Антили (нидерл.) и Хонг Конг (Китай), или
2. държави/територии, с които Република България няма влязла в сила спогодба за избягване на двойното данъчно облагане и в които дължимият подоходен или корпоративен данък или заместващите ги данъци върху доходите по чл. 12, ал. 9 или по чл. 8, ал. 11 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица, които чуждестранното лице е реализирало или ще реализира, е с повече от 60 на сто по-нисък от подоходния или корпоративния данък върху тези доходи в Република България.
В> Нека някой спец по офшорките да се изкаже, дали изброяването е изчерпателно. На мен например ми прави впечатление, че в него лиспват държави като Кипър или Люксемгург, които струва ми се често се споменаваха като офшорни дестинации в негативен смисъл.
А ето и линк към законопроекта.
http://parliament.bg/bg/bills/ID/14623/
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.