Ядрената говорилня
Граждани и експерти спориха с часове в Козлодуй има ли нужда от седми блок в АЕЦ


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Колко работа ще има за хората? Ще се строят ли нови жилища и инфраструктура? Какви са рисковете от нов, седми блок в АЕЦ "Козлодуй"? Зелените организации имат ли "сертификат", че да се изказват по темата? Служителите в централата и природозащитниците обикновено не пестят упреци едни към други и в сряда те не пропуснаха случая да поспорят. Поводът – екооценката на предложението за нова мощност в централата в Козлодуй, мястото – залата в Дома на енергетика в дунавския град, която остана полупразна, въпреки че темата е изключително важна за региона.
Енергетици с посивели коси, няколко екоактивисти и журналисти изслушаха встъпителните думи на кмета Румен Маноев, който подкрепи проекта. После активистът Петър Пенчев, който редовно атакува с въпроси представители на ядрената общност, поиска общественото обсъждане да бъде отложено, тъй като има непълноти в доклада за оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС). Предложението му беше отхвърлено от модератора.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
28 коментара
Поредната кражба на държавни пари, 18 млн. вече. Докато работят реакторите на Козлодуй няма как да се строи нов реактор, просто няма такава нужда. Мнението на хората от региона не трябва да тежи повече от мнението на хората от Бургас да речем. По темата трябва да се чете, иначе ни предстои поредната монументална кражба.
Няма нужда от поредния ядрен блок. Вижте проблемите с АЕЦ във Фукушима. Какви работни места, какви инвестиции? Комунистически безумци. Имаме достатъчно мощности и не се нуждаем от нов седми блок в Козлодуй. За АЕЦ Белене не искам и да мисля. Може би научихме нещо от фалита 2006/2007. Не ми се иска да фалираме още веднъж, този път заради енергийни проекти като АЕЦ Белене и Южен поток.
При Сорос в ЦЕУ ни преподаваха преди кризата как се правят финансови кризи и картели. Участваха евродепутати (Бокрош), финансови министри на Полша, Унгария (Ростовски). После открих, че всички имаме неволни импланти за контрол на съзнанието на мрежата на Телеком Австрия и така е с много политици и основни бизнесмени в България от няколко години. Истината е, че зад всичко е ЕК и ЕЦБ с търговските им банки. После рабитих в БНБ когато училите при Сорос и останалите организираха умишлено балон на фондов пазар, жилищен пазар за около 30 млрд лв което съсипа икономиката за това десетилетие. Проблемът е че хора като говерньорите на БНБ, Орешарски, Чобанов, Григор Стоевски, Кристина Карагьозова, Калин Христов, Стати Статев, Андрей Василев, Мариела Ненова, Цветан Цалински, Росен Розенов са организирана престъпност от търговските банки, телекомите и енергетиката с контрол на съзнанието, работил съм с тях, даже ме отровиха. А от БГ бюджета колко се креде!
Един блок се строи много години. За да компенсираме бъдещото затваряне на 5-ти и 6-ти блок, трябва да започнем да нов енергоблок строим сега! И то не на площадката на Козлодуй, а на тази в Белене, където всичко е готово!!!
Комунетата направиха референдум, едно от най-големите им обещания беше незабавен рестарт на АЕЦ Белене с най-доброто на пазара - руските ВВЕР. А сега се отмятат и искат да дадат на Уестингхаус с техният недоказан и противоречив АП-1000.
Руснаците искаха за 2 енергоблока малко над 6 млрд. евро. Американците ще искат за 1 енергоблок над 11 млрд. долара.
---
ОСТАВКА!!!
Когато енергията от слънце стана по-евтина от атомната i-slunchevata-energiya/
“Слъчевата енергия вече е по-добрата покупка. Атомната енергия означава само риск, а не отплата за данъкоплатците и потребителите.”
http://gorichka.bg/koe-struva-po-skupo-atomnata-il
"..че седмият енергоблок не застрашава природата и хората и това беше дебело подчертано."
Точно същото са го казвали и за Фукушима, и за Чернобил, и за онази американската.
НЕ на АЕЦ. Нито е евтино, нито е безопасно!
mich,
Колко плодородна земя трябва да се покрие с фотоволтаични панели, за да се произвеждат 1000 MW енергия (колкото 1 енергоблок на АЕЦ)?
Набързо нащраках на pvsyst и резултатите са следните:
- при заложени 1 000 000 kWp ще се използват 2 439 024 броя фотоволтаични панели (410 Wp), покриващи 5 273 370 кв. м земя; 402 инвертора (2150 kW), генериращи 864 300 kWac, като при STC мощността е 903 502 kW.
Съгласни ли сте да засадим из цяла Добруджа фотоволтаици, пък житото ще внасяме от Китай, с гъгриците...
А през нощта общата генерирана мощност е 0 W?
До коментар [#7] от "xqv31309910":
Прав сте, разбира се, но нормална дискусия с цифри и факти със зелен не можеш да правиш - те са престанали да мислят и да се занимават с математика много отдавна, още като са решили, че са "арт", "еко", "био", и т.н.
Само едно не разбирам - що не идат по горите и планините на палатки, барабар със слънчевите си панелчета и био-доматчетата, нали твърдят, че това искат?
До коментар [#7] от "xqv31309910":
Защо пък тръгна да "засяваш" точно Добруджа с фотоволтаици.
Върху сградите в България има доста повече свободна площ, която може да се излолзва. Също така никой не е казал, че трябва да се използват само фотоволтаици. Основната част от използваната енергия в домакинствата е за топла вода и отопление. Затова съвместно могат да се използват слънчеви колектори за топла вода, които са с доста висока ефективност. От друга страна вместо да имаме един централизиран източник на енергия всеки сам на място може да генерира необходимото му, като по този начин се намаляват загубите от пренос на енергия.
Между другото и нещо интересно. Аз също "цъкам" из подобни сайтове и калкулатори и след последното такова установих, че цената на енергията от ВЕИ вече се изравнява или дори при определени обстоятества е по-ниска от тази на ЧЕЗ и Топлофикация и вече сериозно се замислям за използването на колектори и панели.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.