Политиците трябва да предложат модела на здравеопазване
Клуб Капитал: Експертите препоръчват пазар и реална конкуренция в сектора


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Историята понякога се повтаря като фарс, но често и като кошмар. През последните седмици лекарите отново заплашват със стачка, парите в здравната каса пак са свършили и не е ясно колко по-недоволни могат да бъдат пациентите и лекарите от здравната система. Липсата на реформи в здравната система задава през годините едни и същи въпроси и днес те отново са актуални - има ли пари в здравеопазването, как се управляват и защо не достигат, както и какво здравеопазване трябва да има. За да намерим отговорите, поканихме няколко от ключовите фигури в сектора. Както ще видите по-надолу, пътят към изхода е сравнително ясен. Кога ще тръгнем по него обаче - не чак толкова...
Д-р Цветан Райчинов, председател на Българския лекарски съюз: Пари в здравеопазването няма, не достигат. Вечният рефрен, който върви от политици, финансисти, е колко много пари се дават за здравеопазване. И упорито се отказва веднъж завинаги да се разбере, че няма страна в Европа, която да дава по-малко за здравеопазване – и като обществени средства спрямо частни, и като процент от брутен продукт, и като вноска. Това, което България ползва като бюджет за цялото си здравеопазване, е равно на една средно голяма френска, немска или австрийска болница. Явно обаче това са възможностите.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
28 коментара
:-) Много интересна дискусия - само да има кой политик да я чуе. Явно няма визия, политическая воля и пари за реформа, затова всеки ще се спасява сам -и пациент и лекар.
Публикувано през m.capital.bg
1.всичко по-горе е само един разговор.
2.няма реални искания.
3. много хора били бедни.бедни ли,те са "Андрешко" вци. Не искат да внасят. Още повече,че като минат 5 г,има давност. Ето,който не е внасял 14 г е на далавера. Ако понеделник му ги поискат , хиляди лева остават за него. Върти ги в гуми на джип,на ГСМ разговори и др.
4.Кога циганите ще се научат първо да плащат за здраве,осле за сателити и кабелни,за ГСМ,че и коли да карат.С бусове да пътуват по 200 км за свиждане в затвора на техния братчед.Е,от де имат пари бус да наемат и ...
Пак каруцата пред магарето / коня!
Какво разбират политиците от здравеопазване и мениджмънт на здравеопазването та да решават кое да кое не?
Що не пробват да ползват услугите на грънчар например (да ме прощават не искам да ги обиждам) за зъболечение...
Политиците ни лъжат, че ни плащат добре, а ние сме принудени на свой ред да лъжем обществото, че го лекуваме добре и без пари.
Ако някой се мисли, че нещо може да се промени, отново без пари, не след дълго ще му мине или ще го излекуваме, както и до сега.
Каквото е състоянието на спешната ни помощ, такава ще е и тенденцията за развитие и на здравеопазването ни като цяло, и при това съвсем скоро!
"Д-р Цветан Райчинов: Какъвто и модел да тръгне в България, важното е да не тръгне по български. По-добре е да внесем от някъде нещо и нищо да не пипаме, отколкото да го правим по български, защото и най-добрият модел в България обикновено се оказва в полза на някого и след това се съсипва..." а дано ама на дали :) Най–големия проблем си остават все пак родните политици.
Едно изказване все пак се откроява от другите:
Д-р Явор Дренски (Токуда): Когато пациентът има повече ангажираност под една или друга форма, било то чрез самоучастие, доплащане, било обсъждане на плана за неговото лечение, тогава наистина моделът е работещ. А иначе това дали ще бъде една каса, дали ще бъдат няколко каси, не е от толкова голямо значение.
>>> Напълно съгласен. "Обсъждането на плана за лечение" е пълнеж в изказването, но самоучастието е напълно наложително и дори безсрамно богати нации, въшливи с пари, са въвели такъв елемент на самоучастие. Сега само чакам някой да ми каже "ама те защото са богати, а ние няма как, защото сме бедни". Моля, моля. Първо, 10 евро потребителска такса в Германия е същото и даже повече, отколкото у нас с 2,90 лева. Второ, те затова са богати, защото боравят икономично с ресурсите си. Австрия имаше 20% самоучастие в здравните услуги. В Швейцария (3-тата най-богата европейска държава) зъболекарските услуги изобщо не са предмет на здравната система, а една пломба е 100 евро и никой ляв политик не се е изкушил, да прави от това политически капитал.
Тук вървим в обратната посока - още на входа потребителската такса левче, че дежурните хипохондрици, които точно бяха поизчезнали пред кабинетите, сега пак да се завърнат. А те веднъж изчакат ли 2-та часа опашка, без напавление за нещо и безплатна рецепта няма да искат да излезнат...И тогава април месец ще почнат да закачат едни табелки по вратите "За направления - след 1. юни!"
Бла бла бла.
България ще прогресира когато спре да бъде задния двор на Русия и Турция .
Бг здравеопазване през соца беше изцяло подчинено на военната доктрина на комунистите а оттам и на ОВД.
Развиваше се екстензивно. Подготовка на кадрите по СССР ски образец и стандарти.
Сега екстензивния модел и слабата конкурентноспособност водят до редица проблеми, финансов, разпокъсаност, кадрови и др.
Ще дам пример ако в БГ решиш да се самоосигуряваш здравно и социално не можеш ако нямаш минимум средно образования, иначе системата не позволява регистрация като самонает.
През данъци на неевижимости може да мине здравното и част от социалното осигуряване, както е в някои страни по света.
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#2] от "oyh53308658":
Нещо си ся объркАл.
За здравни вноски давност няма.
Ясно значи и колко ги плащаш..
До коментар [#8] от "mdaa":
1.виж какво,аз си ги плащам редовно,а даже не трябва - така казва колежката,която работи до мен :щото лекувам такива като теб и мога сам да си сложа инжекцията и слушалката и да мисля за Дигнозата и лечението.
2.така казва ,т.е. ,че има давност, мой пациент,адвокат на всички медицински съюзи в Бг ,който не внася,а получава пари от няколко места вкл. от посочените съюзи. Аз не съм се интересувал,не съм имал причини.
3.по-скоро питай ония,дето протестират,дали родителите им внасят ...
4. "gl_avatar " , ако нямаш средно, защо изобщо си жив... Също така,трябва да си платиш за всичко,което сам не моИш праишь.
Инак ,аз отдавна предлагам ,всички данъци и осигуровки , ток,ГСМ, вода,кола,любовница... да са в едно плащане и парите ти да отиват първо за най- старите задължения.
5.съгласен съм с "cinik " , че пациентите трябва да имат повече задължения ,както и всички да си плащат 2,90,че даже и както бе 1% в/у минималната. В краен случай,освободените да не плащат само първия път,но втория,третия,да плащат,инак те само киснат за това и онова.Останалите чакате, увеличава се писмеността, кашоните с "тоалетна хартия"- амб. листи,които трябва да се пазят госдини и къде ли... Сечем дървета за което ...Също така ,през 2014 та година ще пиша още 1 спецификация за намалението на потребителските такси,както и още 1 фактура
6"mdaa"оправи си гласуването + - , ако си ме разбрал и т.н.
До коментар [#2] от "oyh53308658":
На този така наречен разговор-дискусия не са представени както обикновено най-важните - пациентите
Присъстват само хора които разпределят за харчене чужди пари- лекарският синдикат -касата-както и един от авторите на бъркотията наречена здравна система
Касата да направи реални нормативи колко и какви лечебни заведения и при какви медицински стандарти ще финансира- всички останали на пазарен принцип И сега има частни здравни застраховки
Няма да го направи обаче защото ще трябва да отреже болници и да въведе реална отчетност в системата - представяте ли си писъка на всички на клона
Лекарите нямат никаква вина - просто болниците са зле организирани - ценообразуването е сбъркано защото надценява едни болести и подценява други - системата е разходопокривна - стимулира повече харчове за реални или фиктивни услуги Никога никакви пари няма да им стигнат В последните 2 години болниците са нарастнали като брой с поне 20%
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.