Държавните дружества: Вместо приватизация - закон
Ключовите енергийни и транспортни фирми няма да изпълнят разпоредбите за избор на банки в обявения срок до 5 декември
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Държавните дружества са 249, генерират 10% от БВП и заради важността им вицепремиерът Даниела Бобева затвърди намерението си да пише специален закон за управлението им. Това беше обявено на форум във вторник, като обобщението от казаното от представителите на правителството е, че по-значима приватизация не може да се очаква, а по-скоро се цели по-добро управление. Но заявките са само на думи - държавните дружества трябва да се управляват като публични компании, но изпълнителната власт не предвижда да ги листне на борсата. Беше обявена една конкретна промяна - фирмите ще плащат като дивидент 70% от печалбата си, което е намаление с 10 процентни пункта. И потвърдена вече известна идея - да се облекчат правилата за депозитите на държавните дружества, т.е. да се запази статуквото голяма част от наличните в момента 1.3 млрд. лв. по сметките им да останат концентрирани в КТБ.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
33 коментара
Очакваме следващия закон - всички държавни дружества задължително да теглят кредити от КТБ при лихва 20%, и да си държат там парите без да получават никакви лихви.
Тази банка е корпоративна, следователно ще й е доста трудно да работи с физически лица, така, че аз не виждам нищо странно в това, че юридическите лица теглят кредити от там. А и преди време имаше статия, че много от институциите работят с нея и имат договори, служителите на тези институции да теглят кредити от там. Това не е ДСК, която на драго сърце може би би дала на всеки, за да може след това да си вземе двойно повече пари при безумно високите й лихви по крвдити, независимо потребителски или ипотечни.
[quote#2:"mishel_ratatuie"]Тази банка е корпоративна, следователно ще й е доста трудно да работи с физически лица[/quote]
Първо, тази банка изведнъж заработи перфектно с някои физически лица, особено шефкинята на варненския съд, след като тя подписа договор плащанията да минават през КТБ. По-подробно пак в Капитал, потърси си.
Второ, има разпоредби за намаляване на средствата в една банка, и те са длъжни да ги спазват.
Трето, всяка една банка има корпоративни клиенти, така че твърдението ти е смешно.
А и то цялото как звучи ... това да не са "опорни точки"?
Знам за статиите на капитал, но не мога да се съглася с теб. Мога да ти дам пример за една община няма да казвам на кой град, тя работи само с ОББ и всички служители теглят кредити от нея. Има неща, които не стават толкова лесно. Не мисля да изпадам в подробности. И както от това, като е заработила изведнъж перфектно. Останалите, да не би да са много хубави с огромните си лихви и честата си практика за нарушаване на говори и не спазване на клаузи. За физическите клиенти няма какво да ти обяснявам, там положение, дори може да се сравни с трагично.
Ако не бъркам, течакаха напоителни опровержения, как КТБ всъщност въобще не зависи от влоговете на държавните фирми....
Закон за управление на държавните дружества?!?!
Нямаше ли едни закони, като:
- за държавната собственост;
- търговски;
- за задълженията и договорите;
И още ред други, очевидно - ненужни за целта.
Впрочем, как стои въпросът с общинската собственост?!?!
Всичките останали държавни дружества са заплюти по три пъти от различни партии, фракции в партии, синдикалисти и отделни "знакови фигури" от политиката. Ако не бъдат продадени навреме и по прозрачен начин, нищо не може да ги спаси от плячкосване. Мераклиите така са го надървили, че две не видят....
Много ме кефи че зaм министъркaтa се кaзвa Елковa... Зaщото те горе долу нa тaковa технологично ниво го дaвaт - с елки
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.