Греховете на Орешарски
За шест месеца това правителство успя да заложи серия кризи за близкото бъдеще
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Прехвърляй вината върху предишните и дълговете към следващите. Ако философията на правителството "Орешарски" може да бъде обобщена в едно изречение, то би било такова.
Половин година след като дойде на власт и по време на която управлява под непрекъснат обществен натиск, кабинетът с рекордно ниско доверие от Виденов и Луканов насам избистри донякъде начина, по който възнамерява да управлява в бъдеще. Притиснато от двете коалиционни партии, седящи зад него (и от третата, която го крепи на власт), от скрити интереси извън институциите и от страха да не провокира още протести, правителството трупа обещания, които няма да може да изпълни, и ангажименти, които ще обслужват други (виж кризите, които ни чакат долу под текста).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
82 коментара
Относно дълговете, тълкуванията са много спекулативни, защото 6 милиарден дълг ще падежира по наследство от предишни правителства и за него този кабинет няма да има никаква вина. За тази година също дългът не е надхвърлил значително рамките заложени от Дянков.
А относно дефицититите, които ще се формират, та нима Дянков не ги правеше. И от кога думата дефицит от инструмент за политика се е превърнала в мръсотия.
Сигурно, откакто хора като Красен Станчев са възприемани за мъдреци и експерти. горко й на българия с такива умове начело.
Продължавам да се интересувам от това дали е възможно с това равнище на данъци и преразпределение да се изпълнят обществените очаквания за ролята на държавата.
Ясно е какво ще ни кажат Гошо Ангелов-ците, но дали тяхното мнение се споделя от мнозинството българи. В крайна сметка политиката трябва да намира решения на темите, които обществото поставя.
Някой задавал ли си е въпроса какъв процент то проблемите на пенсионната система ще се реши с вдигане на възрастта за пенсиониране. Следователно, дали не трябва да се търсят други, доста по-непопулярни решения?
Такова неадекватно правителство не сме имали никога. И от ден на ден положението става все по-сериозно, на следващите ще им е много трудно да оправят нещата, батака ще бъде ужасен.
До коментар [#6] от "today": по неадекватни от него са само опонентите му :-)
До коментар [#6] от "today":
Следващите би трябвало да започнат от Народен съд, доживот - най-малката присъда за тия изроди.
Малко не ми се вярва как човек ще се втурне да декларира и реално да получава по-ниска заплата 12 месеца, за да си получи 200 лева на следващата година и то без да се олихвяват. Дори да приемем, че има работодатели, които ще мачкат служителите да минават на такъв режим, това ще понижи осигурителния доход, към който пък са вързани пенсиите по швейцарското правило и може те също да се понижат.
Така ако нещата се гледат, чисто фискално за бюджета може дори масово бягство към минимална заплата да се окаже полезна.
Друг въпрос е, че това ще е прехвърляне на тежест от работещи към възрастни, но това е само хипотеза, в която не вярвам.
"А ако държавата изземва все повече ресурс от икономиката с цел просто да излива пари в различни ръце, няма да станем нито по-богати, нито по-щастливи. По-скоро ще се увеличава армията от социално слаби, чакащи тези на власт (които и да са) да се погрижат за тях."
Това е абсолютно вярно. Но коя партия може да научи (да ме извинят) мързеливите да работят??? Как и по какъв начин да ги научи??? Това е въпросът, така казват и журналистите от Капитал, макар, че не задават изрично такъв вид въпрос. А отговор изглежда че просто НЯМА.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.