Кризите, които складираме за утре
Шест области, в които правителството създава сериозни проблеми в близко бъдеще
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Финанси: Бюджет, разтеглив като дъвка

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
72 коментара
Това е идеята, да натрупат дългове, и който и да управлява след тях пак ще трябва да затяга колана, и тия ще припяват "виждате ли ги колко са лоши сегашните, а ние раздавахме пари".
По-лошо правителство не сме имали никога, добре, че сме във валутен борд, иначе заплатите вече щяха да са по 10 000 лева, колкото и един хляб.
До коментар [#1] от "today":
Няма проблем ба, булгар умее да стиска зъби и да търпи.
"Например кабинетът очаква да събере значителни суми от ДДС при изграждането на "Южен поток", но следващото ще трябва да върне обратно данъчния кредит, когато проектът влезе в експлоатация. "
Интересно.
Забравили сте образованието. Само след 5 дена излизат резултатите от ПИЗА-теста на 15-годишните европейчета, направен миналата година. Предишният път положението беше Финландия - 2% скъсани, Холандия - 3%...Унгария - 20% и след нея хоп: България - 49%. Разлика 2,5 пъти между предпосления и последния в класа означава на педагогически език, че последният има специални образователни потребности и следва да бъде пренасочен към помощно училище. Или с други думи, цялата българска образователна система е едно голямо помощно училище, когато се съпостави с редовите училища в другите 26 държави от ЕС. Само където детето се е родило с нормален интелектуален статус и системата зорлем го прави идиотче.
Шаблона за бюджет винаги е бил, занижени приходи и завишени разходи, заради фонда: "И аз съм човек"!?
Мисля, че нещата не са чак толкова песимистични. В иначе добре написания материал трябваше да присъстват и възможностите за развитие и успехи през следващите години, които въпбще не са малко. Не може за всичко да ни е виновна държавата, обществото ни трябва да нагърби по-здраво с инициатива, а не само да се псува по светофарите и площадите. Иначе според мен за бюджета ни през следващите 1-2 години псновен проблем ще бъдат НЕК, НЗОК и пенсионната система, всичко друго не е чак толкова фатално, също и образованието, което бълва студенти, които не знаят какво искат. Няма значение кой е на власт и кой ще подава оставка, ако обществото ни е все така заспало, разделено и лениво.
До коментар [#4] от "cinik":[quote#4:"cinik"]Само където детето се е родило с нормален интелектуален статус и системата зорлем го прави идиотче. [/quote]
Нека не забравяме родителите. Техният ангажимент в образованието на детето е поне толкова важен, колкото и на училището. Нашенецът обаче си мисли, че е нужен само за образУването, но не и за образованието.
Правителството ще раздава пари от заеми, а тълпата, разбира се, ще граби, без да си дава сметка, че по-късно всички ще плащат с лихвите.
013/11/29/2191627_optimistichna_teoriia_za_bulgari ia_prez_2033_g/
В същото време излиза някой си Джонатан Алън и развива оптимистични теории за правилното развитие на Територията (виж текста): http://www.capital.bg/specialni_izdaniia/novi_20/2
Фразата "след мен и потоп" явно е българска. А на 99 кьорави българи наистина е достатъчен един едноок водач.
Брех, значи, ако някой данък се вдигне и той ще откаже хората да инвестират, макар че са видели перспективна ниша. Все пак данъците не бяха ли върху положителния финансов резултат?
А това с подоходния данък... Кой ще приеме да получава по-ниска дзаплата, за да си получи след една година спестеното без лихви. И какво са 150 милиона лева на фона на 32 милиарда, че толкова се вайкаме. Това си е политика и тя си има цена. Хората с ниски доходи да мрат ли. Изобщо не разбирам аргумент, че управляващите си купуват любовта на социално слабите. По конституция България трябва да е социална държава. Дянков като беше толкова велик, защо не измисли инструмент за социална протекция?
всичко това, дето сте го написали добре, но сте забравили може би най-важното - образованието.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.