ВЕИ може да плащат и цена за достъп до мрежата
Две от трите ЕРП вече настояват за въвеждането й. Размерът ще зависи от технологията на екоцентралите


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Централите на възобновяема енергия са на път да заплащат цена за достъп до мрежата, което ще ги натовари с допълнителни разходи. Две от трите електроразпределителни дружества предложиха Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да одобри такива цени. Във вторник такова искане отправи "Енерго-про", което обслужва Североизточна България. Ден по-рано подобно предложение в ДКЕВР внесе и EVN, което оперира в югоизточната част на страната. Идеята на компаниите е енергийните производители да бъдат третирани равноправно с потребителите, които заплащат за достъп до съответната мрежа през цените на тока. В момента разпределителните компании правят разходи по диспечиране и координиране на променливите ВЕИ, които остават за тяхна сметка.
С 20-процентната такса, която предстои да бъде гласувана в парламента, и разходите по балансиране, които ВЕИ производители ще започнат да плащат от догодина, общите отчисления от приходите им ще надхвърлят 30%.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
12 коментара
И аз смятам, че дотирането и лансирането на ВЕИ-тата беше безумие, подкладено от желание за гарантирани дългосрочни печалби.
Наскоро обаче разговарях със съученик работещ в бранша.
Еленергията от перките - Вятърните централи - се изкупува на 17 ст.
Това всъщност е малко средната цена на тока за крайни потребители.
Любопитното е, че тока от перки се изкупува на една от най-ниските цени в Европа - дори в държави, които официално са подели борба с ВЕИ спекулантите като Чехия и Испания, енергията от вятъра се изкупува на по-високи цени...
Същевременно енергията от фотоволтаици и пароцентрали се изкупува на няколко пъти по-висока цена...
Та:
С тези нови ограничения вятърните паркове ще бъдат докарани на ръба на фалита
Соларните, ТЕЦ, мец и други подобни няма да ги усетят - те и без това работят на няколкостотин процента печалба.
Такъв данък, дори за година, ще накара повечете собственици на вятърни централи да склонят глава и да продават бизнеса си на безценица, въпреки че той произвежда ток на напълно конкурентни цени.
Фотоволтаици и връзкари няма да усетят секирата - те и без са подписали на 400% поечалба....
Т.е реално закона ще удари най-конкурентните и продуктивни сектори от ВЕИ сектора, като ще позволи на едни (мустакати) бизнесмени да ги изкупят на безценца...
Само спекулации...
Както и да е, може и това да се добави, но спекулация с цените на генерацията при общественото електроснабдяване не трябва да има.....
Типичен пример как извозващи биват извозени. Примитиви и от двете страни
Пълни диванета! Още предното правителство на БКП трябваше да предприеме законодателни мерки хората да могат лесно да си сложат слънчеви панели на домовете, а не да се спонсорират големите соларни паркове. Само дето е оказа, че има други играчи и бкп активистите бяха прецакани, та сега си връщат.
Интересно ми е дали другарите са се консултирали с братушките от Лукойл, които посредством свои дъщерни компании държат едни от най-големите паркове с ветрогенератори?
До коментар [#1] от "Убитака": Ако си беше направил труда да поговориш и с инвеститор във фотоволтаична централа (особено малка), който да ти направи сметка, кое колко е струвало, и колко време ще си изплаща кредитите, нямаше и този коментар да напишеш. Проблема на тези форуми е, че пишат основно хора които си нямат идея за какво става въпрос, а само препредават слухове тръгнали от някое лоби или партийна централа. Между другото, цените на които се изкупува тока от фотоволтаици също са значително по-ниски от европейските.
До коментар [#5] от "nas35318470":
На мен не ни пука дали някой инвеститор ще фалира.
Искам да има евтин ток (осбено за братята роми).
Това, че някой е повярвал, че държавата ще му плаща 80 стотинки на киловат за нещо, което след това продава на 17 , в продължение на 20 години, си е негов проблем и риск.
Съвсем друго е обаче да съсипер бранш, който дава енергия почти колкото един блок на Козлодуй, при това на цена, на която се планира да се изкупува енергията от "мокрия сън" на комунягите АЕЦ Белене...
И нито замърсява, нито обвързва поколенията с грижи за атомни отпадъци...
[quote#3:"plf"]Типичен пример
как извозващи биват извозени.
Примитиви и от двете страни[/quote]
Типичен пример за Балон
станат ли много маймуните-чупи се клона
До коментар [#6] от "Убитака":
Именно, рядко някой да се сети, че енергията от ВЕИ всъщност е най-евтината за целия живот на една централа. Ако не бяхме пуснали големи чужди (е, някои не се оказаха толкова чужди, колкото се представяха) компании да ръсят централи по полетата, а беше облекчен режима за домашните системи, всичко щеше да е различно.
Уважаеми господа с Фотоволтаици, хората са го казали с една народна поговорка - който таковал, таковал, Пена се ожени. Може би до известна степен сте прави, но при цени от 700 лв на мегават мисля, че всяка нова такса към такива изкупни цени е нормална.
До коментар [#7] от "Съспенс":
Точно това стана, маймуните много и НЕК го закъса.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.