ЕК: В този си вид, Южен поток няма как да оперира
Комисията поиска България и останалите страни да предоговорят условията с Русия


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Южен поток" в настоящия си вид няма как да оперира на територията на ЕС, са заявили представители на Европейската комисия на специална среща в Брюксел, на която са присъствали и руски представители. Според EurActiv, който дава подробно резюме на срещата, тя е протекла в доста остър тон. Клаус Дитрих Борхард, директорът за енергийните пазари в ЕК, е посочил три съществени проблема в междуправителствените споразумения, сключени от Русия с членките на ЕС България, Австрия, Гърция, Словения, Хърватия и Унгария и асоциираната Сърбия.
Първият е правилото за разделяне на собствеността - т.е. този, който предоставя и транспортира газа, не може да е и производител, тъй като това води до заплаха от налагане на монопол. Вторият е липсата на гаранции за достъп на трети страни - т.е. други производители да могат да я ползват на конкурентни начало. И третият е свързан с тарифите, които не бива да са различни за различните доставчици на газ.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
41 коментара
Така, така, да видим сега гърчещия се комунист, какви ще ги мрънка против Европа.
Европа се опитва чрез членките си в ЕС, които имат преки взаимоотношения с Русия, да им извива ръцете заради Украйна.
много добре!
айде Брюксел да се измъкне от рецесията и да стане истинска столица на силна Федерация. крайно време е да натирим РСФСР колкото се може по-надясно от Урал :)
Едно не мога да разбера. Как строиш нещо с думите, че е за благото на народа, а договорът не е публичен? За Белене същата работа - референдум, а договорите били тайни...
До коментар [#6] от "Цвети Лазаров":
Аз не разбирам, ако си толкова възхитен от тях защо не живееш там...
Русия беше сила, докато все още всичко в енергетиката зависеше от тях и докато имаха съвременни военни технологии. Предвид, че в момента са отговорни за не повече от 50% от горивата в западна Европа, а военните им технологии са десетилетия назад от тези в развитите страни...
Проблемът според мен с Южен поток идва от противоположното разбиране на ЕК и Русия за бъдещото развитние на европейския енергиен. Дългогодишната политическа цел на Европа е да изгради, единен европейски енергиен пазар, който да се основава на свободния пренос на енергийните потоци в рамките на съюза. Тази цел беше поставено още през 1988 г и постепенно преследвана чрез въвеждането на три енергийни пакета. Целта на последния Трети енергиен пакет е да се изгради (до 2014) г единен европейски енергиен пазар, който да гарантира избор на доставчици на газ и електроенергия, както за домакинствата, така и за индустрията. Именно, за да се изгради подходящата взаимносвързана инфрастрлуктура (газопроводи и ел. мрежи) преди няколко седмици беше приет от ЕК и план за изграждането на т.н енергийни клъстъри, които да осигурят по нататъшното развитие на единния европейски пазар. tml
В същото време Русия има противоположна политика. Тя се стреми да запази монопола на Газпром поне в югоизточната част на Европа и затова всячески се опитва да избегне прилагането на разпоредбите на Третия пакет, защото ако се подчини на европейските правила, които целят развитие на конкурентни енергийни пазари, в средносрочна перспектива тя ще загуби монополните си позиции в Източна Европа на пазара на газ.
Повече информация, защо ЕК не смята Южен поток за европейски проект.
http://velimar.blogspot.com/2013/11/blog-post_19.h
Браво на ЕК! Да направят НАБУКО или връзка с ТАП и да оставим любимците на Цвети Лазаров на водка, газ и топли спомени как са марширували по улиците на НАШИТЕ столици!
Проблемът е по-оста Русия - ЕС. Да видим кой е с по-силна ръка. България може, да е само наблюдател и най-много да опере пешкира накрая. Да видим.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.