Българското здравеопазване е структурно "антично", сочи изледване
По качество на здравното обслужване страната е 31-ва от 35 европейски държави


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Холандия за четвърта поредна година е европейската страна, в която пациентите са най-доволни от качеството на здравеопазването, докато България заема 31-во място от общо 35 европейски страни, като след нея са само Полша, Латвия, Румъния и Сърбия. Това показва Европейският здравно-потребителски индекс 2013 (EHCI), който е съставен от комбинация от публични статистически данни, анкети на пациенти и независими изследвания, проведени от шведската неправителствена организация Health Consumer Powerhouse (HCP). Проучването бе представено от председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов по време на провелия се в четвъртък Девети национален иновационен форум под егидата на президента Росен Плевнелиев. По думите на председателя на съсловната организация в сектора проблемите са повече, отколкото навсякъде другаде, и решаването им е мъчително.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
1.Нещата са прекалено сложни и това е само 1 констатиране на някои факти.
И т.н. , и т.н.
Има ли смисъл от статии "загуби време"...
И в чии джобове влизат таксите за "избор на лекар", директните изнудвания за плащания за "грижите" на санитарки и друг персонал, и другите скрити "бисери" на здравната система в България?
Двете авторки можеше да напишат много по-добра и информативна статия. ci-2013-report.pdf
ult.aspx
Да дадат препратка към пълният доклад "Европейски здравно-потребителски индекс 2013", в който има много и полезна информация.
http://www.healthpowerhouse.com/files/ehci-2013/eh
На 21-ва страница в документа са дадени оценките по всичките 48 критерия за сравнение на здравните системи. Тези критерии са подробно описани и от тях може да се разбере с какво здравеопазването на другите държави е по-добро:
1. Наличието на застраховки за травми причинени от медицинско лечение "No-fault malpractice insurance". Така пациентите получават парична компенсация за травми причинени от грешки на медицински лица, БЕЗ да е необходимо да стигат до съд.
2. Безплатен денонощен телефон за медицинска информация и съдействие, за да се помогне на пациента да реши примено дали да вземе парацетамол или веднага да отиде в бърза помощ. Във Великобритания това е тел. 111, в Интернет http://www.nhsdirect.nhs.uk/ и дори приложение за смартфон "NHS Health and Symptom checker".
3. Публична класация на болниците където пациентите могат да видят точна информация за броя на успешните лечения, операции, смъртни случаи и т.н. В Дания болниците се оценят подобно на хотелите със една до пет звезди. http://www.esundhed.dk/sundhedskvalitet/Pages/defa
4. Възможност за запазване на час за преглед по интернет.
5. Плоучаване на лекарства в аптеките с рецепти изпратени до пациента по електронен път (е-рецептаи).
6. Директен достъп до специалист.
#3: Съгласен с тезата че едно по-пълно прочитане помага. Подреждането ни по отношение на чакане на пациентите за преглед от специалист е много добро, почти равно с това на Германия.
Което шокира за мен в таблицата за която пишете е в самото начало: отсъствието на правно регулиране на "Правата на пациента", оттам следва и редицата червени квадратчета-минуси . В предните графики се вижда че намаме въобще финансиране за гериатрични грижи за пациенти над 75 години, както и разходи за психиатрични клиники с 365 дни грижи за пациентите, общият дял на разходите от бюджета за здравеопазване пада 2010 сравнение с 2012, както и пада частта на разходите за пациенти сравнение с общото финансиране за здравеопазване и т.н. Редовно сме наред с Албания, Сърбия и сие балканска дружинка (е, от региона Гърция е по-добре).
Изводът е прозрачно прост: някой да отиде в Холандия, да докара един екип холандци тук и да направят копие на тяхната система.
До коментар [#5] от "Mark Twain":
И кой ще им плати?
След като калинките източиха 1,5 милиарда от НЗОК, какво качество на здравеопазването да искаме?
Пък и всичко струва пари, а те липсват в НЗОК заради герберистите!
Пари липсваха в НЗОК много преди да се появят ГЕРБ с 4-те си свръх капацитивни министри и не дотам негодните си директори на касата. Самата идея за здравеопазването ни спря да се развива след 2001-ва и беше заместено с временните победи в борбата на лобитата. Накрая остана само един голям резерв на хартия, който един умствено недоразвит финансов министър изтри от отчетите. Докато стигнахме дотам да няма какво да получим повече от тази система и да се налага да се търси ново начало.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.