

Калина Чернева

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
След като два поредни месеца цените се покачиха малко и даваха надежда за обръщане на негативната тенденция на спад през последната половин година, през ноември дефлацията отново се завърна. Животът е поевтинял с 0.2% спрямо предходния месец. През октомври увеличението на цените беше с половин процент. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за инфлацията през ноември. Основният виновник отново са хранителните стоки, които движеха дефлацията и досега. През ноември те са поевтинели с 0.6%. Така на годишна база дефлацията е 1.5%. През септември понижението на цените на годишна база достигна рекордни нива от 1.6%, каквито не са били отчитани от 1999 г. насам.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
Нищо изненадващо... При това свито потребление... Дано икономиката започне някакво възстановяване следващата година...
Публикувано през m.capital.bg
Чакай от умрял писмо ...
Цбъркана държава, и както се пееше няма такава държава. Докато ни управляват малоумни комундери така ще е!
Трудните месеци тепърва предстоят
каква дефлация, бе хора?
вижте какви китайски боклуци се продават на баснословни цени по квартални магазинчета и молове. какво и какви са цените на храните по хипермаркетите.
Нагледен пример за червена стъкмистика. Автора все едно не живее в България, та премята тия цифри все едно е истина...
Дефлацията обикновено НЕ Е негативен сигнал, каквото и да ни казва кейнсианската икономика (впрочем тя е и единствената икономическа школа, поддържаща тази теза) и съвсем не е задължително да насочва към свиване на потреблението. Напротив, нормалният път на развитие на една стока или услуга включва подобряване на качеството и намаляване на цената ѝ. В система, базирана на т.нар. фиатни пари, той обикновено се маскира от факта, че държавата печата твърде много пари, така че на пръв поглед цените изглежда се повишават.
При всички случаи обаче дефлацията прави хората по-богати - с една и съща номинална сума те вече могат да си купят повече неща.
А проблемът на българската икономика не е в нея, а в големите данъци, огромните административни спънки пред инвеститорите, закостенялото трудово законодателство, корупцията и огромния държавен сектор, който все още изяжда много по постигнатото от частния ;).
Верно е, че малко инфлация е признак за нормално развиваща се икономика, но това важи за общества където популацията се увеличва и се включват нови икономически субекти в играта.
Ние намаляване, а и тези които допринасят в последно време за увеличаване на популацията ги държим затворени в лагери вместо да ги иползваме да свършат нещо полезно.
Правилно 7
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.