България с рекорден дял на зелената енергия
Предварителни данни за 2012 г. оборват опасенията за неизпълнение на целите в ЕС


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
е делът на ВЕИ в енергийното потребление в България за 2012 г.
Факторите
- Общият спад на консумацията на енергия- Фотоволтаичният бум
- Големите снеговалежи преди две зими
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
42 коментара
Поредният крах на ореваващите протестъри :-) а псевдо бизнесмените, за които ВЕИ означава ПОРШЕ на лизинг, спокойно могат да сдават багажа. Има кой да им го купиме.
17.7% дял в потреблението и 50% дял в цената.... Смятайте и обвиняват ЕРП-та и кого ли не - еми причината за високите цени е ясна!
И аз съм привърженик на здравословния живот и всичко останало, но при качеството на живота и водещите места по мръсен въздух, това зелено свръх удоволствието е нещо като на гол тумбак чифте пищови.
А тепърва ще го ядат и потребителите и производителите... Някой взе комисионните, а сега останалите ще го лапат! Както винаги нищо ново!
[quote#1:"kardinalat"]Поредният крах на ореваващите протестъри :-)[/quote]
ВЕИ измамниците имат отношение само към февруарските протести. Наистина успяха да изкарат хората на улицата. 2-3 години преди тези събития счупих 6 клавиатури да пиша, че народът ще грабне камъните, но развоят надхвърли собствените ми очаквания.....
Ем сме отличници, ем ще го ядем...
Малко акценти от статията за четящите по диагонала:
През 2012 г. делът на ВЕИ в брутното крайно потребление на енергия в страната (електричество, енергия за отопление, охлаждане и транспорт) е достигнал 17.7%.
******
За сравнение - междинната цел на България за 2011-2012 г. е 10.72%
******
до края на края на 2020 г. трябва да бъдат отчетени 16%. Такива са българските ангажименти според европейското законодателство за насърчаване на ВЕИ.
******
В края на 2011 г. в България работеха около 130 "фотоволтаични" мегавата, а година по-късно те вече са 1040 мегавата.
*****
Най-много слънчеви паркове бяха пуснати през първата половина на 2012 г., когато стана ясно, че от 1 юли преференциалните тарифи ще са много по-ниски
*****
Относно последните 2 абзаца, оставам на мнението си, че това беше най-големият грабеж над българските граждани от хиперинфлационния удар 1996-97 г. насам. Има и други грабежи - НДСВ ни завеща 1 млн "инвалиди", които изяждат по 1 млрд годишно за инвалидни пенсии, но там поне кражбата е с много участници и парите попиват обратно между множество дребни тарикати. При ВЕИ грабежа няма такъв ефект, а точно обратното - към бездната потегля цялата система и още куп обслужващи предприятия от калибъра на Ремотекс, а печалившите са 2 файтона хора.
най-смешна е историята за оня дето си осветявал нощем панелите с ламби да прават ток... щот тока за ламбите от мрежата му струвал по-ефтино от тока, дето произвежда с панелите и продава на същата мрежа... ;)
До коментар [#6] от "tucker case":
Хахахаах, е това е история!!! Браво, БГ гения няма равен :)
При положение, че около 80% от първичната енергия - петрол, газ, ядрено гориво и донякъде въглища е внос, то ВЕИ е път към реална енергийна независимост.
Това може би е една от причините да се критикува толкова твърдо срещу ВЕИ сектора. На кой не му изнася възобновяемата енергия си е реторичен въпрос.
До коментар [#8] от "Blaster _":
[quote#8:"Blaster _"] то ВЕИ е път към реална енергийна независимост. [/quote]
Много си назад с матряла относно ВЕИ. Опорните точки са:
1. Борба с глобалното затопляне - отменена.
2. Борба с климатичните промени - отменена.
3.Енергиина независмост - отменена в САЩ, след шистовата революция.
4. Осигуряване на работни места - все още актуална в Европа на някои места, след обмитяването на евтините китайски панели.
5. Защита на едрите корпорации, гръбнака на немската икономика - актуална в Германия, след като стана ясно че големите немски корпорации, производители на скъпи ВЕИ компоненти са освободени от скъпата зелена енергия.
До коментар [#9] от "k_":
А ти си много напред с опорните точки.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.