

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Миналия месец, докато майданът на независимостта в Киев бушуваше срещу връщането на Украйна години назад, група българи на посещение в Киев се срещат случайно с няколко украински протестиращи - повечето от тях около 20-25 годишни. Разпознавайки ги като българи, младите украинци ги наобикалят с интерес. Първият въпрос, който им задават не е за страната, нито за соц миналото, нито дори за революцията. "И какво, как е в Европейският съюз", пита един от младежите, на около 21-22 години. Групата българи (както вероятно и читателите) се затрудняват да отговорят на този въпрос. Но все пак седем години след влизането ни как е в Европейския съюз, наистина?
Освен върху конкретни сектори - например земеделие или достъпа до висше образование, цялостният ефект върху България от членството в ЕС е трудно проследим. Средствата от Брюксел, след като се извади българската вноска в европейския бюджет, достигат до около 2% от БВП на страната, т.е. не могат кардинално да променят курса на икономиката. Върху българската икономика и общество влияние имат много фактори и често се оказва, че те имат по-силен ефект. Например логичното предположение, че с присъединяването към ЕС преките чуждестранни инвестиции към България от другите страни членки ще се увеличат, по-скоро не се оправда. Заради кризата, разразила се през втората половина на 2008 г., финансовите институции всъщност започнаха да изтеглят капитали от България и така, доколкото имаше нарастване на инвестициите, то идваше от трети страни.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
45 коментара
Ало, авторите.. плавно, но бавно е същото като мършав, но слаб или бърз, но светкавичен.
Къде я учихте тази лексика ?
Кажете на украинците "ами мога утре да отида без виза в Германия, Франция и т.н." Естествено, ако си готов да работиш, учиш, правиш бизнес или просто да харчиш пари.
Първите няколко пъти минаването на летището през гише "Само за ЕС" предизвиква страхотно усещане.
Чудя се дали някой у нас е направил сериозно изследване върху доходите?
Върху достатъчно широка, представителна база и осветли проблемите и започнат да се отмятат един по един.
Има уникални разслоения по региони и структура на доходите.
Това би трябвало да е здачка за синдикати или организация от типа на ИПИ. Нещата който съм виждал са някакви елементарни статистики с наивна методика от гимназиално ниво.
Ако някой реши да прави нещо подобно, задължително трябва да включи опитен статистик (с опит навън) специалист като консултант в екипа да им направи методиката. Щото наште социолози под статистика разбират да сумират и делят числа и са до тук.
До коментар [#3] от "k_":
Изследване безспорно е нужно - но точно синдикатите да правят- НЕ
Това е група за натиск която се опитва да запази изкривения пазар на труда в България - под претекст че защитават интересите на трудещите се- тоест на няколкото хиляди държавно работещи-синдикални членове Няма полза синдикални каки като Мика и Зайка на коляно да смятат бюджети за издръжка на домакинство които като правило са с пъти над реалните средни доходи - пълен абсурд
Няма нужда и от чужди експерти - а от нормално говорене по темата
Докато се счита за света истина как бедните у нас са 80%- доходите се сривали катастрофално -и плааач - третия свят сме - и да има изследвания - ще си умрат в шкафа
А и трите не са верни - бедните са малко над средно европейския процент от 25% -по европейската методика изчисляваща относителна - за всяка страна - линия на бедност- доходите не се сриват - сами по себе си - проблемът е в покупателната им способност и разпределението им - и изобщо не сме третия свят - както тутакси и без данни разбира всеки бил там дори за един ден
До коментар [#4] от "janeausten":
О, да са сигурност не сме "третия свят", но на сегашните глобални времена текат промени и се формират тенденции във всички "светове", за които трябва да се държи сметка и реагира адекватно.
Защото системите са големи, инертни и пропуснати процеси в зародиш се прявяват след години, когато е късно за реакция. Например ситуацията с медицинските кадри - в момента в повечето от страните от "третия свят" са много по-добре заплатени от колкото у нас както и да го мериш (не си вадя хляба от медицина). Появи се износ на доктори от по-старото поколение към средноазиатските републики където се реализират с руския си от соца.
Относно чуждите експерти, имам предвид математици-статистици в час с що-годе нивото на технологията - нищо повече. Доколкото знам и у нас има доста светнати основно от ФМИ на СУ, но социолозите, антрополозите у нас (в огромното си мнозинство излюпени в полога "Инстиут за младежта към ЦК на ДКМС" са на допотопно ниво в анализите си относно тия неща. То от комсомолец много анализ не трябва да се очаква, ама все пак колко години минаха - би трябвало все да вдянат нещо.
ИПИ се опитват да правят нещата на малко по-високо ниво, но и при тях личи липсата на съвремнна методика. Уж имат връзки и контакти със Запад, по-скоро не им се ще да плащат за подобни неща.
Благодарение на ЕС, в момента живея във Франция, след като учих във Франция и се ползвам с всички права и задължения на един французин. Пътувам, където си искам без да се замислям. Дори само заради това, бенефисите за българите от влизането в ЕС са огромни. И оставяме настрана метрото, магистралите и другите инфраструктурни проекти.
А може би най-големия бенефис все пак е, че за разлика от преди, сега поне има някакъв натиск отгоре върху нашите малоумни политици.
До коментар [#6] от "Софиянец":
И още - българските специалисти по света са в категорията ЕС и получават еднакво заплащане колегите си от другите европейски държави, докато тези от евроазиатското пространство са на около 30-40% по-ниски ставки.
Не казвам, че е справедливо, ама е факт.
ЕС все още е по-скоро тояга за България, отколкото морков.
Всичко ОК, но заглавие:
"Студенти - най-накрая достъп до истинско образование"
Значи щом останеш да учиш в България, си необразован. Щом отидеш да харчиш парите от ипотеката на родителите си или следваш 10 години, защото трябва и да работиш и да учиш, си образован. Извинете, най-доброто, което се създаде в България, дори и малко да е то, е плод на българската образователна система, не на надутите изкуствено рейтинги на западните университети. Казвам го като човек, възнамеряващ да продължи обучението си в чужбина, но не с парите за старини майка си и баща си, а с парите изкарани от собствените ми знания и умения.Мога ли да попитам къде е учил журналистика, автора на анализа? Мислете като пишете!
"Така е при Капитал изъм а !"
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.