Насила реформа не става
Как се промениха съдебната система, службите за сигурност и престъпността след влизането на България в ЕС
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Приемането на България и Румъния в ЕС беше обвързано с механизма за сътрудничество и проверка в няколко области – съдебната реформа, борбата с организираната престъпност и корупцията. На всеки шест месеца Брюксел изготвя доклади за напредъка на двете държави в тези области, като по този начин регулярно захранваше власт и опозиция с аргументи – управляващите се хвалеха с отчетната "политическа воля", прокуратурата броеше делата, а опозицията – липсата на напредък. Промени ли се съдебната система всъщност?
"Механизмът не помогна за продължаване на реформите в правоохранителните органи, нито за ограничаване на корупцията" коментира Иванка Иванова, ръководител на правната програма на "Отворено общество", която наблюдава процесите в съдебната система от години. "Но това не значи, че е без ефект изобщо. Истината е, че не знаем колко сериозна ревизия на постигнатото по време на преговорите за членство щеше да има след членството, ако механизмът не служеше като спирачка", допълва Иванова и уточнява, че личното й мнение е, че без мониторинга "щяхме да видим дори още по-агресивни посегателства срещу независимостта на съда, отколкото видяхме през последните седем години".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
23 коментара
При шестмесечен цикъл на отчитане и сме на това дередже, а какво ли щеше да бъде ако е по голям? За нас трябваше да е ежемесечно !
имаме сериозни проблеми с манталитета. колкото е пагубна ситуацията - министерството на земеделието да е по-голям рекламодател от Кока-Кола, толкова е и страшна реалността че медиите са се изкарали сами на тезгяха!
До коментар [#1] от "victor2": може да предложиш и ежедневно, в Брюксел хората имат нужда и от смях!
"Христо Иванов изрази надежда "останалите страни членки да започнат да разбират, че при взаимното си проникване с Изтока ЕС ще се сблъсква със специфични институционални патологии и системни форми на корупция"
Изключително полезно е това отрезвяване на западните демокрации за самите тях.
До коментар [#3] от "kardinalat":
Абе мислех си го но и сега кат го карат през пръсти ефекта ще е същия!
Насила хубост не става...
Просто сме такива като хора, като общество. Че то половината хора на улицата смятат, че решението на всички проблеми е бой по циганите, по емигрантите, по политиците, по лекарите, учителите, шофьорите. Сигурно повече от половината са склонни да дадат някой лев за каквото и да е и даже се изненадват когато някой им свърши работа без да им поиска пари. И после такива хора избират депутати, стават висши магистрати и очакваме да променят нещо... няма как да стане. Промяната трябва първо да настъпи в съзнанието на хората.
До коментар [#7] от "skch":
За това е нужно много време, за нас поне две поколения!
Проблемът е че до голяма степен обществото е доминирано от хора с тоталитирано мислене.
Конкретно това важи за 90% от самовъзпроизвеждащия се октопод в съдебната система, но което е по-тъжно - за много от обикновенните хора.
Тези на които им дотегна са или в малцинство, или се спасиха по 'белите страни' в които представите за свобода и справедливост са по-други.
Та 'на сила хубост' няма как да стане след като на мнозинството от населението му харесва.
Смяната на няколко члена на Политбюро през '89та не може да промени с-ма налагана с кръв и репресии повече от 50 год.
Става въпрос за манталитет, който дори НЕ е само продукт на времената след 1944 год., а и преди това.
"Ако предходният период беше белязан от фразата на министър Антон Станков, че промяната на съдебната власт била като местене на гробище – не можеш да разчиташ на помощ отвътре"
rter-schools/#ixzz2qBRWlYkZ
Тази фраза не е на Антон Станков.
There is an old saw in education that closing a school is like moving a cemetery: you get very little help from the inside.
Има една стара максима в областта на образованието, че закриването на училище е като преместване на гробище: получавате много малко помощ от вътре.
http://ideas.time.com/2011/11/03/new-grades-on-cha
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.