Конкурсът за "Южен поток" се проверява от Европейската комисия
Причината е късият срок за подаване на документи и съмнения за нарушаване на процедурата


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
След като няколко компании изразиха съмнения, че конкурсът, организиран от проектната компания "Южен поток"- България за изграждане на българския участък, може да е дискриминационен спрямо тях, от Европейската комисия днес официално потвърдиха, че правят проверка по случая (както "Капитал" вече писа).
Причината за проверката е безкрайно късият срок, който бе даден на компаниите да заявят интерес за участие - от 21 декември до 10 януари, т.е. пет работни дни. От "Южен поток" - България бяха казали при предишната предквалификация между 31 октомври и 15 ноември, че срокът е къс, тъй като се изискват само декларации. Действително, освен удостоверение за актуално състояние, в предквалификационния етап не се изискваха официални референции. Въпреки това първият конкурс бе прекратен (поне официално), именно заради малкото време за подаване на документите. Петте дни дадени за подаване на документите при подновяването на конкурса, обаче очевидно облагодетелстват фирмите, подали документи още през ноември.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Те и за Северен Поток голям го вадеха, но на практика се съобразяват с европейското законодателство. Проблема е като има продажници като нашите да подписват набързо.
Правителството наистина избърза с подписването, това е факт. Но Третият либеразационен пакет на ЕС всъщност е прекалено рестриктивен. Логично е, че без връзка между производител, дистрибутор и собственик на инфраструктурата цената ще е по-висока. Европа упорито отказва да стане енергийно конкурентоспособна. Първо беше ВЕИ манията, след това паническия страх от шистов газ и постепен отказ от доказано най-евтината енергия за човечеството-ядрената. Докато ние си играем на екология и конкуренция, енергията от Щатите до Китай става все по-евтина, после защо има голяма безработица...
Съвсем са го закъсали левите другари, щом го добутаха да цитират Маркс, по един съвсем съвременен и немаловажен въпрос - а той е има ли закони в Европа и трябва ли някъде да се спазват все пак или не.
Съвсем отделен е въпроса за цената на тръбата, нагло претърпяла развитие до 3.5млрд, но хубавото в ценово отношение тепърва предстои.
Втората лъжа, която тиражира Стойнев, е как едва ли не от утре ще тупат дивиденти. Просто отворете речника и вижте, какво е значението на думата дивидент, кой решава какъв да е размера и дали ще има раздаване или ще се употреби за нови (допълнителни) инвестиции и веднага ще ви стане ясно, че освен в грубите монтажно-строителни дейности и заплати на част ( естествено нискокфалифицираната) от екплоатационния персонал, България няма и лев да види. Та на голям кяр сме, но остава да го отнесем и за неспазване/погазване на законите. Да не говорим, че също като в Белене, все още нямаме официален, краен и оповестен ( дали ще се случи) договор, но същия Стойнев вкарва енергетиката в нови заеми, за да плаща на кого и за какво, само той си знае
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.