Дългов влак се композира
България ще излезе на външните пазари за дълг от 3 млрд. лв. Но за да получи добра цена, трябва да избере правилния момент


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Пазарите са гладни. В последните месеци инвеститорите са готови да купят всичко, което се предлага, за да си докарат по-добра възвращаемост. Така дори и държави, които се определят като рискови, успяха да се финансират на приемлива цена.
Редица страни от региона вече се качиха на дълговото влакче. Ще го направи и България. И ако си изиграе добре картите, цената ще е добра. Важно е обаче правителството да има внимателно премислена стратегия, защото билетът ще ни потрябва отново.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
Разбирам апетитите за нов дълг от страна на банковия сектор, но не виждам как това е от поза за страната. Дълговата емисия, която матурира през 2015-та е за 800 милиона долара, докато МФ иска да вземе назаем 1.2 млрд. лв. дълг на вътрешния и 3 млрд. лв. на външните пазари - т.е. в пъти повече от това, което следва да плати през 2015-та.
Тоя глуповат шишко да обясни за какво смятат да харчат парите. Като гледам цифрите, заявените заеми са два пъти повече, от парите нужни за рефинансиране. Значи искат просто да пръснат едни кинти хей-така, както направи мерзавеца Орешарски последния месец, когато беше финансов министър на триглавата ламя. Изглежда му се е усладило.
Нека някой обясни внятно и понятно, как ще се случи чудото днес да вземем кредит, да го изхарчим безогледно по начин гарантиращ ни „0"-ви приходи от изхарченото и всичко това ще ни донесе полза в утрешен ден. ------------
--------------------------------------------------
Щом нямаш- спечели. Заем се взима едва когато си наясно, че ползите гарантирано ще надвишават разходите. В останалите случаи обикновено се стига до „загробващ кръг" от постоянна нужда от заем, и обикновено колкото повече взимаш- толкова повече затъваш, освен ако не си сигурен във възможността утре да не връщаш, което пък от своя страна си е измама.
До коментар [#1] от "Николай Николов":
понеже си известен тъпанар, припомням статия, под която си коментирал:
"Догодина падежират вътрешни емисии ДЦК за 1.05 млрд. лв., глобалните облигации в долари са за около 1.5 млрд. лв,. а засега прогнозите на кабинета са за бюджетен дефицит около 1.5 млрд. лв., което ще е под 2% от брутния вътрешен продукт. Така общият нужен ресурс за финансиране на трите пера стига 4 млрд. лв., ако не се осигурят алтернативни на заемите източници за финансиране".
Сега трябва да ти е ясно. Трябва да си добър по математика и да знаеш какъв е неснижаемия остатък по фискалния резерв, както и какви да са буферите.
Ще ми се интелектуално увредените да спрете да пишете, ама нейсе.
Не мога да коментирам неща,които не разбирам.Знам,обаче,че когато отивам да взема някакъв кредит,предварително си правя план и сметка дали ще мога икак ще го връщам. Ако се избере вариант дълг да се погасява с нов,това не е ли рисково,при условие,че икономиката едва шава? Не съм наясно и с други въпроси,като например: какво е състоянието на фонд "Козлодуй" / европейски компенсации за 3-и и 4-и блок / и за какво е харчено от него? Вярно ли е,че Газпром вече е превел 650 млн. евро на БЕХ и за какво? За Южен поток,или за погасяване на загубите в НЕК? Изобщо,моге да звучи наивно,но се безпокоя,дали някой с едната си ръка раздава левчета,а с другата се кани да открадне милиончета?
До коментар [#5] от "kirman76":
Държавите не са така. Те действат на политически принцип (колкото повече си пуснем корените сега, толкова по-малко свободна площ има за следващите). Просто и ефикасно: инфлацията скача, заплатите също, заедно с трансферите. Изпълняват се част от обещанията, електората гласува, а после се прехвърля отговорността на 1-2 човека вместо на всички печеливши. При план-оптимум партията управлява отново и губи изборите точно преди падежите. Идва някой гений като Дянков, прави всичко по силите си да оздрави финансите, електората го мрази, и си връща старите хрантутници. Така вълците са сити, а агнетата - прецакани. Това е красотата на соцдемокрацията и затова лошите червенотиквениковци винаги печелят. Показателен е примера как се инвестира в Химко, Ремотекс и АЕЦ, вместо в електронно правителство и образование (чисти загуби вместо дългосрочна печалба).
До коментар [#7] от "Георги Георгиев":
Идва някой гений като Дянков, прави всичко по силите си да оздрави финансите, електората го мрази, и си връща старите хрантутници. Така вълците са сити, а агнетата - прецакани.
++++++++++++++++++++++++
Много точно и ясно определение .Браво!
Учудващо е колко малко са минусчетата, дето по принцип бързо се слагат на подобни мнения.
До коментар [#8] от "pruch":
Статията не е достатъчно популярна. От както пиша коментари във форума, забелязвам две неща:
Читателите, които се интересуват от икономика, оценяват положително моите мнения по негова посока;
С течение на времето моите мнения стават все по-популярни както във форума, така и на живо.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.