Инвеститори: Спасяване на НЕК с таксата върху ВЕИ ще наруши европейските правила
Лошо управление е причинило проблемите на компанията, твърди фотоволтаичната асоциация


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Подпомагането на Националната електрическа компания (НЕК), чиито задължения надхвърлят 2.6 млрд. лв., със средства, набрани от таксата върху зелената енергия, би било нарушение на законодателството на Европейския съюз. Това става ясно от позиция на Българската фотоволтаична асоциация (БФА), разпространена в петък. Поводът са изказвания на премиера Пламен Орешарски от последните дни, в които той открито каза, че целта на мярката, която е в сила от 1 януари, е "да може НЕК да продължи да плаща".
През декември парламентът прие такса от 20% върху приходите по преференциални цени от производство на ток от слънчеви и вятърни централи. Предложението дойде изнендващо от "Атака" и беше вкарано в преходните и заключителните разпоредби на закона за бюджета. В последствие и премиерът Орешарски, и икономическият министър Драгомир Стойнев защитиха мярката с аргумента, че тарифите на зелените централи в България са сред най-високите в ЕС. Двамата обаче дадоха разнопосочни обяснения за това как ще се израходват приходите от таксата – според Стойнев парите ще се за енергийни помощи за бедни семейства, а тази седмица Орешарски съобщи, че целта е спасяването на обществения доставчик НЕК.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
От сто кладенеца вода ще извадят само да си запазят сладките печалби.Като са толкова национално отговорни защо отказват да си предоговорят цените,въпреки че са необосновано високи? Както много други европейски държави,така и ние трябва и ще намерим законен начин,просто няма как бедна страна като България да плаща близо милиард всяка година за зелена енергия.Представете си само ефекта,ако тези пари вместо да отиват като гарантирани печалби на наши хора,ги инвестираме като стимулираме домашните ВЕИ.
До коментар [#1] от "simeonov_":
Представете си само ефекта,ако тези пари вместо да отиват като гарантирани печалби на наши хора,ги инвестираме като стимулираме домашните ВЕИ
А представяте ли си тия пари да отидат за стимулиране на типично зелените и безкрайно бъзобновяеми като източник на енергия домашни печки на дърва?
Искам да внеса нещо и да задължа държавата да ми го купува на 400% надценка.
Обаче интересно, тока от Топлофикация София се изкупува на 280 лева целогодишно и денонощно, тока от нов ФЕЦ се изкупува на 237 основно през лятото и само през деня, обаче никой не реве с/у топлофикацията. Пропагандата действително е страшна работа!
Доста хора от обръчите към сега управляващите / всяка власт си има такива /,имат сериозни инвестиции във ВЕИ. Тази "такса" е отчаян, популистки и не по правилата ход,който няма да спаси НЕК,но може да ни докара глоби от ЕК! В същност,нали не сте забравили,кой е автора на публикувания през 2007 год. Закон за ВЕИ,където бяха записани и префе-ренциалните цени и дългогодишните срокове! Най-пострадали вероятно ще са само такива като хората от онзи блок събрал 120000лв. за покривен соларен панел и продаващ тока от него на ЕРП,са да си облегчава сметките. Сега ще изплаща инвестицията си поне една година повече!
Хора, които са нарушили поне 10 члена от наказателния кодекс (т.е. извършили са и углавно, не само административно престъпление), за да се домогнат единствени до баницата, учат останалите на европейство. Овенът казал да я карат умната, а прасето - да пазят чисто. Имаше една такава басня...
До коментар [#7] от "stoqn_trakiev":
Точно такава беше и целта на господата, когато си счупиха краката да навържат всичките централи час по-скоро, вместо търпеливо да изчакат още 2-3-4 години. При минимално количество инсталирани ВЕИ-мощности да запушат пазара с високите си цени, така щото секторът да умре за поне 5 години напред.
До коментар [#1] от "simeonov_":
Ясно е ,че не знаете цените.
Цената ,на която продава фотоволтаична централа включена след 2012г е
135 лв за МВт. Именно за тези централи таксата е убийствена. Плевнелиев не изтъква това защото защитава интересите на ГОЛЕМИТЕ -те продават
на цени достигащи 700 лв. за МВт.
Както казваха преди години, "Нужда закон изменяет!!"
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.