Природен парк "Витоша" ще има нов 10-годишен план за управление
За актуализацията на документа са заделени близо 600 хил. лева


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Планът за управление на Природен парк "Витоша", определящ допустимите дейности и режимите за строителство в планината ще се актуализира за нов десетгодишен период. Това става ясно от регистъра на Агенцията за обществени поръчки (АОП). Дирекция "Парк "Витоша" към земеделското министерство е обявила търг за изработването на плана, а прогнозната стойност на поръчката е 599 хил. лева без ДДС. В обхвата й е включено още разработване на геобази данни и карти, и развитие на Географската информационна система на Природен парк "Витоша". Сегашният план за управление на Витоша изтече в края на 2013 г. Новият ще бъде в сила до 2024 г. включително.
"Изпълнителят трябва да проучи различните визии за развитието и управлението на Витоша, да направи широки обществени консултации, да ги обобщи в един стратегически документ и да разпише режимите на управление в парка за следващите десет години", коментира пред "Капитал" служител на парковата дирекция. От там допълниха, че изпълнителят ще вземе предвид всички идеи и предложения на заинтересовани лица, освен това ще ползва социологически проучвания за броя на туристите и превозните средства, както и за нагласите на посетителите, поръчани от дирекцията.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
То само за плана 600 хил. лв, ами за управление, мониторинг и т.н. Най-накрая за пейки и беседки няма да остане нищо, ама нейсе, нека да върви бюрокрацията, иначе хората ще останат гладни и жадни!
"Поръчката за новия план за управление се финансира по Оперативна програма "Околна среда". Дирекцията вече изпълнява няколко проекта по програмата, чиято цел е подобряване на туристическата инфраструктура..."
Всъщност в Природен парк "Витоша" кипи безсмислен труд. Усвояват се пари, но не само за наистина необходима инфраструктура, а и за... ненужна, безполезна и на места дори вредна такава. Примери:
- отвесни страни на вкопани в склонове алеи се подзиждат с камък и бетон без никаква практическа нужда;
- върху части от пътеки се поставят дървени скари, издигнати на една-две педи над почвата, а те правят движението във влажно време неприятно хлъзгаво и опасно;
- вместо да се води борба с ерозията, която вече е засегнала много черни пътища, алеи и пътеки, по-скоро й се помага, върху алеята от "Алеко" към "Симеоново" малко над езерата е изкопана дълга канавка върху една трета от широчината на алеята, така че сега движението по нея е по-трудно.
П. п. Трябва да добавя, че освен безсмислен кипи и загрозителен труд. Под финала на писта "Витошко лале" се провежда законна сеч, при която се режат дървета непосредствено до самата маркирана туристическа алея. Това оголване лишава хората от сянка и завет и отнема от очарованието на непокътнатата паркова гора.
Витоша е занемарена.Спирането на проекти за нови ски съоражения доведе до затихване на всякаква дейност.Една дървена пейка няма построена.
До коментар [#4] от "xalikarans":
Ама знаете ли, че пейките не се строят, а се сглобяват?
Никак няма да е зле нещата покрай Витоша да се раздвижат. Добре функциониращ курорт на минути от столицата си е златна кокошка за туризма, за имиджа и за приходите на страната от този отрасъл.
До коментар [#6] от "tmax500":
Какво според Вас означава "нещата покрай Витоша да се раздвижат"? При българските климатични условия и предприемачески манталитет да се изгради огромен ски-център на височина под 2290 метра ще значи малко сняг, къс сезон и неголеми писти, но пък изсечени гори, разорани с булдозери склонове, опасност от ерозия на оголените терени и много, много бетон.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.