

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ако сте чули нещо за Китай напоследък, то вероятно е свързано със скандал. Две работодателски организации обвиниха президентството, че не ги е поканило на официалното посещение на Росен Плевнелиев в Китай този месец, а е възложило организацията на трета - КРИБ. Как се формират списъците с бизнесмени на официални визити е забавна тема от години насам, която периодично изплува в медиите (спомнете си Катар например). Но покрай нея потъна друга, по-важна такава. Само преди няколко години срещите с китайския бизнес минаваха при ужасно слаб интерес. Има причина толкова много хора така силно да искат да отидат в Пекин на борда на държавен самолет напоследък. И тя не е туризъм.
Китай е най-посещаваната политическа дестинация за български държавници в последната половин година. През септември там беше премиерът Пламен Орешарски, на бизнес форум в Далиeн. След това през декември председателят на парламента Михаил Миков отскочи до азиатската страна. Президентската визита завърши този цикъл на трите най-високи поста у нас, но не е последната. Външният министър Кристиан Вигенин също планира посещение, може би във втората половина на годината. Почти изглежда като Пекин да е новият Брюксел. Защо е тази внезапна офанзива на Изток?
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
"Пристигането на големи компании с много държавни пари за раздаване в държава като България винаги трябва да бъде следено внимателно."
Тук сте изключително прав, г-н Георгиев!
Сърцето на китайския инвеститор трябва да се спечели с българско вино, какво по-хубаво от това:)
Дали ще стигне виното?
...."Китай, изглежда, има проблем с използването на тези пари (10 млрд. долара)", констатира Градцюк. "Ние трябва да спазваме европейските закони, а някои китайски компании не различават много добре Африка от Европа. Там условията са по-гъвкави и могат да се договарят."....
Хубава , балансирана статия!
Илюзорни или лицемерни са надеждите на доста висши държавници, и бизнесмени-екскурзианти, които биха път до там. Китайския държавен капитализъм има съвсем друга идеология при инвестиране, още повече в страни като БГ. Нищо не очаквам да се случи.По точно то се е случило още преди 20 години- това е "високотехнологичния" парк И Ли Янци (стига се с трамвай № 11).
И друго. В средносрочен план Китай ще тръгне нагоре по сълбата , която води надолу. Все още се държи , но до 4-6 години растежа и ще стане като на ЕС последните 2-3 г. И бързо ще забрави за $10 милиарда.
Повече китайски инвестиции, независимо от рестриктивното европейско законодателство. Дано да не стане като с Катар обаче. Хората депозират милиони в знак на доверие, а Министерство на земеделието бави проекта за износ на агнета все едно това са джобни пари
"..А интересите на Китай са насочени все към сектори, където разходите са огромни - ядрената енергетика, високоскоростните железници, водните електроцентрали и инфраструктурата..."
Това със сигурност ще подкопае доверието на другите страни от ЕС към нас ОКОНЧАТЕЛНО!
Финансирането на инвестиционни проекти от китайски инвеститори трябва да бъде преценявано по няколко линии - във връзка с устойчивостта на инвестиционния поток, на изискваната от тези инвеститори възвращаемост, на инвестиционния хоризонт, съответно планове за изтегляне/реинвестиране към неговия край, в зависимост от съображенията за стратегически контрол и/или промяна на важни инвестиционни обекти, за които споменават в статията... Изобщо съображенията са много. Но със сигурност подобни инвестиции са ни много необходими!
Над 20 000 души студенти от Китайсаката Народна Република учат виноделие, агроземеделие на лозя, сомелиерство и пр. по света, Новият и Старият , от Австралия до Калифорния и Чили, през Франция и Германия. Колко от тях изучават тази дисциплина в Родината ни? Вероятно и толкоз вино от България ще изпият приятелите ни в Китай.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.