Бюджетният дефицит с четирикратно увеличение за година
Разходите за инвестиции и съфинансиране на европейски проекти растат най-много


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Четирикратно е нараснал бюджетният дефицит през миналата година и е достигнал 1.44 млрд. лв., след като за 2012 г. той бе едва 350 млн. лв. В отношение към брутния вътрешен продукт това прави 1.8%, докато за предходната година той бе 0.4%.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
81 коментара
Нищо притеснително няма в това неизпълнение според мен. По-добре умерена задлъжнялост (която е далеч под средната за ЕС), отколкото неизползването на средства по предназначение- случаят Дянков и здравните осигуровки. Дълг не е мръсна дума, не се подавайте не евтин популизъм
[quote#1:"Да, ама не"]Дълг не е мръсна дума,[/quote]
Съгласен съм с теб за това, но нека не бъркаме понятията - в статията става дума основно за проблеми в събиранията (ддс, акцизи и мита - в случая "Митници"), които генерират дълг. Едно е да подържаш дълг (40:60 спрямо собствен капитал, повечето финансови директори дори го предпочитат), но съвсем друго е системата ти по събираемост да не работи и дефицита да се покрива от бюджета. Нямам нищо против тегленето на кредитит и прочие, но когато тези пари се вземат да се създадат нови активи, генериращи приходи, а не за плюскане и след това (изсиране). Тия тупани (БСП) отново ни хвърлят в спиралата на задлъжняването!
До коментар [#2] от "HEISENBERG":
В макрорамката е заложено дефицитът постепенно да пада, а Орешарски директно заяви, че ще следи изкъсо работата на приходните агенции. Нека не забравяме, че и НАП затягат коланите чрез по-строг фискален контрол, а безвластието в митниците беше единично явление, тази година няма да е така
До коментар [#3] от "Да, ама не":
От твоята уста в Божиите уши. Дано да си прав!
Тревогата е, че малък и среден бизнес, няма...
Първо, има проблем с приходите, защото отчетът показва, че при нито един данък събираемостта не е такава, каквато правителството е очаквало. Общото неизпълнение е 480 млн. лв.
Т.е. Тройната е прибрала с половин милиард по-малко при условие, че служебното правителство сдаде преизпълнение на бюджета.
Чакаме Графа с най-новите опорни точка за да обясни как, всъщност, правителството се справя блестящо и цитираните цифри представляват блестящи успехи (или, в най-лошия случай, лошо наследство от служебното правителство и ГЕРБ).
Чудна хубавина, бравос на комунетата. Ама да ги видя от къде ще вземат още кинти.
До коментар [#7] от "Николай Николов":
Много се лизга навън, може да не са му ги доставили още.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.