КЗК препоръча ведомствените болници да могат да отварят медицински центрове и да работят с всички здравноосигурени


Деси Николова

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ведомствените болници да имат право да отварят медицински центрове, в които всички здравноосигурени да могат да бъдат преглеждани с направления от здравната каса. Това е записано в решение по въпроса за конкуренцията на пазара на здравни услуги на Комисията за защита на конкуренцията. Тя се е самосезирала по въпроса дали ведомствените болници, които получават пари от бюджета, могат да структурират медицински центрове и да преглеждат пациенти с направления, платени от здравната каса. В момента правителствената, военната, МВР и транспортната болница нямат право да имат собствени поликлиники, в които да приемат за преглед обикновени граждани. Ако звеното все пак съществува, пациентите трябва да си платят за посещението при доктор и не могат да се ползват от правата си. В същото време останалите болници имат право да регистрират медицински центрове. Самите ведомствени клиники също могат да настанят на територията си поликлиники и центрове за доболнична помощ, но само под наем.
За и против промяната
Болница "Лозенец" (правителствена), ВМА и останалите клиники са изразили становища, че нормативната уредба трябва да се промени, така че да имат възможност да сключват договори със здравната каса и да предоставят извънболнична помощ, ако разполагат с капацитет да я осъществяват. Според НЗОК отказите за сключване на договори с ведомствените болници могат да се основават само и единствено на обстоятелството, че съответното лечебно заведение не отговаря на някое от общите или специалните изисквания за сключване на договор с касата.
Неправителствената организация "Център за защита на правата в здравеопазването" счита, че конкуренцията се нарушава, когато болниците като собственици разкриват ДКЦ или медицински център. Причината е, че по този начин се заобикаля разделянето на двата вида медицинска помощ и болничните центрове имат конкурентно предимство, защото разполагат с възможността за незабавна хоспитализация или насочване от клиниката към извънболнично лечение в собствен ДКЦ или МЦ. Центърът смята още, че ако лечебно заведение получава субсидия от държавата, то не би трябвало да участва на пазара на медицински услуги и да сключва договор със здравната каса, защото ще има предимство пред останалите лечебни заведения.
Законодателят да реши
КЗК предлага на законодателите и здравното министерство да преценят ефектите от вертикалната интеграция медицински център - болница. Според регулатора положителните страни са икономия от мащаба, като част от спестения финансов ресурс би се прехвърлил частично върху пациентите под формата на по-високо качество на услугите. "Подобно разширяване на дейността на болничните лечебни заведения би разширило и улеснило достъпа на пациентите до извънболнична помощ, особено в малките и отдалечени или труднодостъпни места", смятат от КЗК.
В същото време антомонополната комисия отбелязва, че по този начин може да бъдат създадени големи лечебни комплекси на базата на специализираните, университетски и многопрофилни болници, които могат да привлекат повече пациенти и евентуално биха изтласкали от пазара самостоятелните лечебни заведения от специализираната извънболнична помощ. Така потенциалните нелоялни практики и увеличаване на концентрацията на пазара на медицински услуги могат да доведат до възникването на листи на чакащите в ущърб на пациентите.
2 коментара
КЗК може да дава съвети за междуведомствени болници, може да глобява супермаркети за заблуждаваща реклама, но не може или не иска да разследва очевидния картел при изкупвачите на тютюн.
Ведомствените болници са комунистически анахронизъм.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.