Плащанията за данъци и осигуровки ще се разделят
Финансовото министерство обмисля два варианта за промяна на единната сметка


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Министерството на финансите обмисля два варианта за промяна на единната сметка, след като Конституционинят съд обяви, че сега действащият режим противоречи на основния закон. В първия случай единното платежно ще остане и ще се попълва един документ, но в него ще се посочват четири подсметки за основните видове задължения (данъци, социални осигуровки, здравни осигуровки и вноски за втора пенсия). При втория вариант ще се попълват 4 отделни документа. "Възможно е разходите на фирмите и гражданите отново да се увеличат", заяви финансовият министър Петър Чобанов. Той обаче обеща да се търси най-оптималния вариант както за държавата, така и за данъкоплатците.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
26 коментара
Ако ме бяха послушали преди година, нямаше да се стигне до тук...:)
Ей, две поредни години няма спокойствие от промени................
На това му се казва преливане от пусто в празно.
Kaкто написах под съседната статия, още не е късно да се увековечим в онези занимателни страници на неделните таблоиди, където пише "Политическа география. А знаехте ли, че...". И отдолу са изредени световни куриози, от типа че в Свазиленд парламентът заседава веднъж на 6 месеца, в Папуа Нова Гвинея изборите са веднъж на 10 години, в Кирибати данъците се плащат в кокосови орехи, и там някъде ще следва: в България данъците се плащат с по 10 различни бордера всеки месец.
ГЕНИАЛНО !!! На "всичкото търтей " работа трябва да се намери ,пък и некое ново топло работно местенце за некой братчет може да се намери !
Постоянно се чудя ...след като по конституция осигуряването не е задължително а право и след като искам или не искам да се осигурявам защо ме задължават???Хем не е задължително хем ми искат осигуровките.Ако реша да си внасям пари в в някоя друга държава от Евросъюза като европейски гражданин и игнорирам българските вноски какво се получава.
До коментар [#6] от "glupcho68":
Точно. Досега никой не се сети да обяви задължителното осигуряване за противоконституционно след като осигуряването е дефинирано като право, а не като задължение. Но когато от 7 платежни броят им беше сведен до 1, тогава конституцията идва на помощ, за да бъде това отречено.
Бе направо конституционният съд да излезне с едно, да го наречем, "рамково" тълкувание, което да сложи край на спекулациите и да гласи нещо такова:
"От всички законодателни варианти конституционен е този, който най-много ви бърка в джоба"
Жалко, че Иван Костов не е депутат в момента, да внесе предложение в този дух още утре. Единствената му грижа щеше да бъде, че още поне 150 депутатина от различни групи щяха да се опитат да го изпреварят по стълбите към деловодството, за да запишат славата за себе си.
[quote#5:"lusilu"]ГЕНИАЛНО !!! На "всичкото търтей " работа трябва да се намери ,пък и некое ново топло работно местенце за некой братчет може да се намери ![/quote]
Съвсем нормално за държава, където "консервативен" политик е поборник на подобни идеи за всенародно лентяйство и данъчни тарикатлъци.
До коментар [#7] от "cinik":
По същата логика ако аз не работя никъде би следвало да ме глобят ако не работя!!!Все едно съм длъжен да работя!!!Съпоставимо по конституция спрямо осигуровките.Не съм специалист но ми е интересен казуса.Тоест не съм длъжен да внасям осигуровки за мен или служителите а от друга страна все ми ги искат.Ако не ги платя тези осигуровки какво се получава ако цитирам конституцията,че не съм длъжен да внасям осигуровки на служителите или за себе си и всеки да си решава дали иска или не иска пенсионни осигуровки?
Това с единната сметка беше добра идея, ама много лошо реализирана. Когато и да е платено задължението /подадена декларацията, удостоверяваща това/, то остава дължимо до последния ден, в който се дължи. Няма никакво засичане и установяване на задълженията в момента и е страхотна мешаница.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.