Стоте бутафорни туристически обекта
или в какво се превърнаха знакови исторически и природни забележителности "благодарение" на еврофондовете


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ако съществува закон за гравитация към кича, както твърди проф. Николай Михайлов, то проявленията му в България се увеличават правопропорционално на външното финансиране, предназначено за българските общини. Балони, прелитащи над Мадарския конник, гирлянди от светещи диоди върху старата часовникова кула в Трявна, плексигласови навеси над останките от древен римски лагер в Свищов – това е представата на местните власти у нас за развитие на устойчив туризъм. Гореописаните дейности са финансирани с над 200 млн. лева по мярката за туристически атракции от Оперативна програма "Регионално развитие". Логично е, в условията на изтънели бюджети общините да инвестират тези средства разумно, с дългосрочен ефект върху качеството на живота в района. Законът от първото изречение обаче и принципът "да усвоим по-бързо едни пари, защото ще ги изгубим", упорито водят до безумни резултати.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
50 коментара
в един момент и тези еврофондове, субсидии и всякакви други некадърно замислени и още по-заплашително имплементирани помощо ще спрат... защото не водят до нищо добро, само до загуба на капитал, кич, корупция и т.н. и вместо да помогнат, създават повече проблеми...
Какво друго могат да измислят т.нар. местни власти, когато много често на тези длъжности се избират хора без образование и се назначават по роднинска и партийна линия, което всъщност е едно и също.
Закъсняла реакция. За повсеместното "възстановяване" на руини трябваше да се говори преди финансираната с европейски фондове вълна от последните години.
Хубава статия, но защо пропуска Созопол, където милиони от държавния бюджет се наливат във вид на бетон върху обекти на културното ни наследство и върху морския бряг?!
Историците какъв дял имат в тези въстановки, зрители? Нямат ли крайната дума?
Един от най-добрите проекти по тази програма е този в с.Мезек, общ.Свиленград. Отлична реставрация на крепостта, интересни холографски изображения в Тракийската гробница, средновековен атракцион от естествени материал и разбира се стрийт арт с тракийски изображения. Заслужава си да се види! Има и добри проекти реализирани от общините, за разлика от описаните в статията примери!
достатъчно е да се посети Цари Мали град и ще се пръснеш от смях след 5-тата минута, а в края на 30-та - ще си насълзен от обида и гняв. Сами се "закопаваме" и после ревем.
Като Търновец искам да споделя мнение, че Трапезица не ме дразни (тъй като е посочена на картата). Много добре си върви реставрацията според мен.
обикновенно недоволните "познавачи", които коментират в статията са тези със също толкова грозни и кичозни проекти, но недопуснати до усвояване на кинтите. НЕка сега да врещят колкото искат кинти за тях НЯМА , НЯМА и да има. А на Капитал слава Богу вече никой не обръща внимание и хората, и властта така, че ефект няма да има, а тези,прецаканите с кинти, като видят, че воплите им в Капитал не действат, ще се фръцнат и ще идат другаде да се жалват. Само не ми стана ясно защо трябва да ми натрапват мнението си навсякъде. ДА си се карат в къщи на жена си и ако може да ме освободят (по възможност трайно,невъзратимо и завинаги) от присъствието си в медиите.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.