В капана на бедността
Какво спира България да влезе в клуба на богатите според последния доклад на МВФ
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Властта трябва да се изправи срещу корупцията. Има трайна тенденция българската икономика да расте по-бавно от средните темпове за източноевропейските държави. Без реформи догонването на средните доходи в ЕС ще отнеме поне четири десетилетия.
Изводите са от последния доклад на Международния валутен фонд (МВФ), който идва след традиционната есенна среща на представителите му с правителството. Допреди няколко години анализите му за България се очакваха с огромен интерес. Подобно на трепета, който сега предизвикват идващите от Брюксел. Разбираемо - от инстанцията на кредитор и консултант дълго време фондът активно участваше във формирането на финансовата и икономическата политика на държавата. След като България се разплати с МВФ, докладите от Вашингтон станаха с препоръчителен характер, а констатациите в тях постепенно започнаха да се правят като по матрица. Дотолкова, че станаха доста скучни.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
38 коментара
Ето ви една графика, да ви е нагледно защо толкова години сме толкова зле, и ставаме по-зле.
http://www.faktor.bg/images/Blog/grfika1.jpg
С приятели често обсъждаме защо българите са бедни, когато всъщност не са. 696
---
Не познават парите !
Да, ако можете да формулирате по-ясно горното изречение ще бъде добре.
http://www.briagnews.bg/index.php?p=view&id=23
Комунистите и ДС кадроваците спират влизането на България в клуба на богатите. Когато се приеме закон за лустрацията и се вкарат в затвора всички гореспоменати, ще е направена първата крачка. После е редно на избори да имат право да гласуват САМО хора, завършили средно образование. След това се започва с непопулярни и стряскащи на пръв поглед мерки в областите на здравеопазването, образованието, социалната политика, икономиката и селското стопанство. Ще трудно начало, но няма дуг начин.
Оооох! И им го пишат хората черно на бяло ,цветно им го рисува то не е МФВ то не е Брюксел то не са всякакви организации ,а нашите ............думи нямам вече !
Борбата с корупцията е борба със симптома, а не със заболяването.
Корупция има там, където хора с малки възнаграждения са натоварени да представляват големи интереси, поради което има потенциал да ощетят този, когото представляват, като си поделят печалбата с този, който дава подкупа. Къде са тези места? Държавната администрация и големите АД-та. Има няколко типично корупционни бизнеса, където най-големият разход за дейността са рушветите. Един от тях е брокерството с ваучери за храна. Видиш ли, че са стъпили някъде, значи работата там не е чиста.
Затова и Дойче тройхандсагентур раздържави цялата собственост на ГДР за точно 2 години, включвайки казармите, горите и поземления фонд. Затова днес в Германия на обществото не се налага да се занимава с теми от типа, че Герхард е бутнал на Гюнтер, за да изсече до корен държавната гора или ХДС/ХСС да си дели с ГСДП входовете и изходите на държавните комбинати...
"Властта трябва да се изправи срещу корупцията"
Е как да стане тая работа, сама себе си да бори?
Аз бих казал, че нашия проблем започва със съдебната власт която полузависима от политиците, а те са в симбиоз с някакви "олигарси" които паразитират на гърба на данъкоплатеца крадейки нашите пари.
Ако съдебната власт беше независима и по-професионална, тя би следвало да наказва наглото и безпардонно крадене на което сме свидетели. Но не би - в сегашната конфигурация те са част от играта: гарант за това крадците да не останат наказани.
И така, политиците и познатите им "бизнесмени" крадат, медиите на тези "бизнесмени" (от БТВ до Уикенд) промиват мозъци, по-способните и младите бягат.
Политиците могат да се уплашат само от две неща: от нас (всички на избори!) и от независима съдебна власт!
[quote#0:"статията"]Според експертите е нужна и още една порция промени, насочени към компенсиране на имиграцията и застаряването на населението.[/quote]
Навярно госпожата автор е имала предвид "емиграция", иначе нямаше да е толкова плашещо ... освен ако от МВФ не са визирали пристигащите от близкия изток ....
До коментар [#8] от "pzashev":
[quote#8:"pzashev"]Аз бих казал, че нашия проблем започва със съдебната власт която полузависима от политиците[/quote]
Мисля, че сте използвали прекалено ласкави думи. Съдебната ни власт, или по-точно подобието ни на съдебна власт, е там с единствената цел да обслужва "народните представители" ... така си ги избират, така си ги повишават, така си ги уволняват ...
1. БГ има липса на ресурси, като най-лошото е липса на човешки ресурс, който е най-ценния в 21-ви век. Защо е дълга тема, но културата на нагаждачеството и формализма имат огромно влияние. 50 години учене за диплома си каза своето. Изтичането на мозъци само влошава ситуацията.
2. БГ има лоша култура - съзнателно или не, ние вярваме че богатия е лош, а бедния - праведен. Манихейство, православие, исихазъм богомилство и павликянство, та накрая и военен комунизъм. Все в една посока.
3. Тревожна нация сме (в културологичния смисъл на думата), което рефлектира в забранително законодателство, което води до корупция. Родово общество сме (пак в културологичния смисъл), което прави думата Accountability неразбираема и е моралната база за корупцията, защото българина е възпитан да тачи близки и семейство, не обществото и хората като цяло (спомнете си за "градските" в казармата, назначени братовчеди и т.н.).
4. БГ е обект на нездрави геополитически интереси.
---
И какво - май в 9 от 10 случая говорим за културни особености? Май да :-) Е, имаме напредък - допреди 30 години се крадяха чистачки, а на сватбите беше нормално да се прави накит от 20-левки на булката :-) След още 20 ще заприличаме на европейци, стига да не се затрием дотогава :-)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.