🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Правителството планира да увеличи държавните такси за лекарствата

Асоциацията на генеричните компании обясниха в писмо, че това покачва тежестта върху бизнеса

"Ако документът се приеме в този вид, той сериозно ще увеличи административната и финансовата тежест върху лекарствените производители", смята Николай Хаджидончев, председател на асоциацията "БГФарма".
"Ако документът се приеме в този вид, той сериозно ще увеличи административната и финансовата тежест върху лекарствените производители", смята Николай Хаджидончев, председател на асоциацията "БГФарма".
"Ако документът се приеме в този вид, той сериозно ще увеличи административната и финансовата тежест върху лекарствените производители", смята Николай Хаджидончев, председател на асоциацията "БГФарма".    ©  ВАЛЕНТИНА ПЕТРОВА
"Ако документът се приеме в този вид, той сериозно ще увеличи административната и финансовата тежест върху лекарствените производители", смята Николай Хаджидончев, председател на асоциацията "БГФарма".    ©  ВАЛЕНТИНА ПЕТРОВА
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Един от възможните начини да намалее цената на лекарствата е държавата да понижи размера на таксите, които събира от производителите за всеки един медикамент. Вместо да върви в тази посока,  здравното министерство, в чиято структура е Изпълнителната агенция по лекарствата, която контролира фармацевтичните компании, е постъпило точно обратно. Според проекта за тарифа за таксите, който се намира на сайта на здравното министерство, размерът им се увеличава. А това може да доведе или до по-скъпи лекарства, или до уволнения във фармацевтичния сектор.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    kiki2000 avatar :-@
    kiki2000
    • + 11

    Не знам изобщо за какви ценови политики по отношение на лекарствата ми се плюнчат всички, след като в съседна Турция, едни и същи лекарства са в пъти по-евтини! Само за пример: обикновени капки за нос Отривин спрей в България, в най-евтината аптека са 6.50, докато в Турция струват 5 лири или около 3.25 при сегашен курс на лирата от около 0.67 лв. Отдавна вече не живеем в информационно затъмнение зад Желязната завеса, така че не знам кого вземат за канарчета! Просто нашата лекарствена политика си е жив пладнешки обир, а после ще ми се бият в гърдите, че видиш ли увеличавали били пенсиите, демек: мислим за пенсионерите!!! И сега да не ми кажат, че турските фармацевти работят на загуба?

    Нередност?
  • 2
    tsvetko_51 avatar :-|
    tsvetko_51
    • + 6

    Написаното в статията, показва как и доколко управляващите си изпълняват предизборното обещание за намаляване на държавните тежести и изисквания, с което да дадат по-големи възможности на бизнеса да се развива и става конкурентно способен, Ако примера в статията не беше с фармацевтичната промишленост, просто щях да спра до тук.
    Съвсем друг е въпроса с фармацията. Освен че е нормално тя да попадне в списъка на наблюдавините производства, доколкото пряко касае живота и здравето на хората, не трябва да пропускаме, че не малка част от продуктите се покриват с нашите пари, чрез НЗОК и/или разни други инструменти, но винаги с публични средства. Има ли човек, който да не се сеща, колко удобно е под егидата на грижи за здравето на хората, да се намига между държавните чиновници и производителите и търговците, които не рядко са силно свързани помежду си лица. Подкупите/комисионните и въобше всякакви подобни форми на стимулиране не са измислени от днес и са доказали своята ефективност.
    Що се отнася до ценообразуването във фармацията, повярвайте ми, че цената на лекарството на практика се определя от цената на субстанциите които съдържа, защото самия производсвен процес и използваните машими са много далеч от осмото чудо на света в областта на техниката. Обслужващия ги персонал не се нуждае и няма никаква особена квалификация ( да не забравяме каква е цената на не квалифицирания труд у нас), данъците, електроенергията са сред най-ниските в Европа и въпреки това, се оказва, че родния фармацевтичен бизнес произвежда едва ли не на средно-европейски цени - да ме извиняват, ама никак не звучи убедително.
    Дори за въпросните наистина изглеждащи безмислени такси, не би било лошо, да се направи едно сравнение с подобни такси в други европейски страни, за да можем да оценим нещата обективно.

    Нередност?
  • 3
    today avatar :-|
    Изо Дзадзе
    • + 3

    Поредната схема за увеличаване на тежестта в/у нормалните хора, нищо ново от тези управляващи.

    Нередност?
  • 4
    the_core avatar :-P
    The Core
    • + 3

    Нищо не разбирате вие от бизнес "по комунистически"!
    Така се улесняват фирмите - по-малко такси, по-малко разрешителни, по-малко регистрации!
    Питайте Плъхока, той ще ви обясни.
    Или поне Кокошката от Кюстендил!

    Нередност?
Нов коментар