"Освободихме страната от страха". Премиерът Пламен Орешарски често използва тази фраза като илюстрация за един от успехите на ръководеното от него правителство. И като контрапункт на стила на управление на ГЕРБ, когато вътрешният министър стигна дотам, че от трибуната на парламента да произнесе присъда срещу няколко лекари още преди прокуратурата дори да е повдигнала обвинение срещу тях. Просто защото разполага с някакво СРС. Впоследствие обвинените се оказаха невинни, но вредата вече беше нанесена.
Поведението на премиера Орешарски на организирания от неговия кабинет форум не се различава по стил. Публично той заяви, че му "намирисва" на източване на ДДС от страна на търговските вериги. "Не виждам защо мултинационални компании трябва да си продават стоките в България през едноличен търговец", илюстрира схемата премиерът. Според него практиката да се сключват договори за доставка на стоки от международни компании през посреднически фирми, вместо това да става чрез директни контракти, е подозрителна. Малко по-късно пък финансовият министър заяви, че хипермаркетите се проверяват от данъчните.
Подобно говорене от властта, меко казано предизвиква повдигане на вежди. Първо, недопустимо е публично да обвиниш някой в нарушение на закона преди да имаш доказателства за това. Финансовият министър заяви, че данъчните проверки (забележете – дори не са ревизии), текат в момента, т. е. все още не са свършили и няма резултат от тях.
Второ, така и не стана ясно защо наличието на ЕТ някъде по веригата на доставка автоматично я прави създадена с цел източване на ДДС. Още повече, че този едноличен търговец може да е регистриран по ДДС.
Трето, личи някаква тенденциозност. Защото дори да има съмнения, че една верига използва спорна схема, не може да се хвърля обвинение към всички. Не е ясно и защо на мушката попадат точно чуждите вериги, а не други сектори, или който и да е търговец, който пропуска да издава касови бележки.
Четвърто, реакцията на премиера само затвърди усещането, че срещу търговските вериги се води целенасочена кампания от страна на властта (реакцията на Орешарски бе провокирана след подобен коментар от представител на бизнеса). Управляващите се упражняват по темата колко са вредни веригите от месеци, печелейки от евтин популизъм. Включително стигнаха до там червени депутати да предложат хипермаркетите да не работят през уикенда, за да може малките квартални магазинчета да си поемат въздух и да печелят повече.
"Освободихме страната от страха". Премиерът Пламен Орешарски често използва тази фраза като илюстрация за един от успехите на ръководеното от него правителство. И като контрапункт на стила на управление на ГЕРБ, когато вътрешният министър стигна дотам, че от трибуната на парламента да произнесе присъда срещу няколко лекари още преди прокуратурата дори да е повдигнала обвинение срещу тях. Просто защото разполага с някакво СРС. Впоследствие обвинените се оказаха невинни, но вредата вече беше нанесена.
Поведението на премиера Орешарски на организирания от неговия кабинет форум не се различава по стил. Публично той заяви, че му "намирисва" на източване на ДДС от страна на търговските вериги. "Не виждам защо мултинационални компании трябва да си продават стоките в България през едноличен търговец", илюстрира схемата премиерът. Според него практиката да се сключват договори за доставка на стоки от международни компании през посреднически фирми, вместо това да става чрез директни контракти, е подозрителна. Малко по-късно пък финансовият министър заяви, че хипермаркетите се проверяват от данъчните.
60 коментара
Тъй ами..... 'сички да пазаруват от ЛаПка! :)
Прави сте,че не трябва така да коментира публично без да има конкретни доказателства.Няма и спор,че навлизането на чуждите вериги имаше много положителни неща,но това не значи,че трябва да си затваряме очите за очевидните неща.Няма никаква разумна причина при която търговските вериги да внасят собствените си стоки през български едноличен търговец.Нали не искаме да сме овце от които само да се възползват и да стрижат.Който иска да развива коректен бизнес е добре дошъл,но който си мисли,че е много хитър трябва да му се покаже,че не става така.
Естествено е близо до ума, че поставянето на ЕТ -та някъде по веригата Германия, склада на Лидъл България цели някаква далавера ....
По принцип всяко усложняване на схемите за доставка оскъпява стоката за крайния потребител...... какво не е ясно пак???
Всъщност без да иска, премиерът добре е обяснил кои са най-изгодните сделки за пълнене на хазната. А именно, когато търговец НА ДРЕБНО внесе една стока ОТ ЧУЖБИНА и я пласира веднага на крайния потребител. Няма данъчен кредит, остава едно чистак нетно ДДС за скоростно прибиране в бюджета. Включи ли се във веригата местен прекупвач, възниква и риск от отечки.
За лош късмет, точно в тази графа се вписва бизнесът хилядите дребни родни производители, които се оплакват, че не успяват да пробият до рафтовете на хипермаркетите. При тях тази верига е най-дългата, като на всяка брънка има опасност някой да се полакоми, да отбие ДДС-то у лево. Но това пояснение остана недоизречено от премиера....
Всъщност, ДДС-данъкът е пълен парадокс в държава, където над 80% от населението разчита на някакви постъпления от бюджета - или директно, или в рамките на общото домакинство. Същият бюджет се пълни основно от ДДС. Въпрос на умерен риск е това кухо превъртане на суми да се преустанови. ДДС да се намали на ЕС-минимума от 15%, а предвид пада на цените, всякакви бюджетни плащания като пенсии, заплати в бюджетна сфера и издръжки да се намалят по размер. Да не говорим за медицински заведения, агенции и общини, които не са регистрирани по ДДС и държавата си плаща ДДС сама, и сама си го прибира в поразграбен вид.
До коментар [#2] от "simeonov_":
Ааа не искаме? Я вижте как радостно си блеем докато ни стрижат.
Цените се вдигнаха 10 пъти да им покриваме на" инвеститорите" 30те процента и" маркетинговите" разходи, инъче верно продават на ниски цени .......като изгърбят до дупка кой колкото могат
До коментар [#3] от "boby1945":
Боби, само една забележка. Формата на ЕТ почти не се използва за такива хватки, защото това е търговската дейност на конкретно физическо лице, което първо е установимо, второ - отговаря с цялото си имущество. За целта се използват изключително ООД-та, които или са офшрона собственост, или се прехвърлят на роми и клошари, щом стане напечено.
Това е и причината, като цяло политическата класа да дискриминира ЕТ под различна форма. Под депутатите има една дебела класа фирми дедесарки, крадци от държавния резерв и др. които са несъвместими с формата ЕТ. Затова данъчно се насърчава регистрирането на дружества, да правят шубрак около кухите фирми, че да не бият много на очи. Най-елементарният пример - доходите на ЕТ бяха извадени от обхвата на плоския данък и заковани на 15%, без право на пренасяне на счетводни загуби и без право на неразпределяне на печалбата. Т.е. 15% сега и веднага, заедно с осигуровките.
Ееех, Капитал..
Имате претенции за сериозен весник, а коментарите ви понякога са на нивото на Уикенд.
Може би не сте чували за политиката на моркова и тоягата. Е, сега това, за което пишете е тоягата. Все още не е влезнала в употреба, но е възпитателно да се напомня съществуването й (и-кратко поради липса на ударено-и).
Представям си какъв вой щеше да е ако след ревизия на някоя верига се стигнеше до обвинение в укриване на ДДС. Веднага НАП щеше да бъде обвинена в не-партньорско отношение и търсене на поводи за глоби и пълнене на хазната.
Казаното от Орешарски е просто намигвне - виждаме какво правите, вие решавате дали ще продължите и дали след 6 месеца ще ви разковем от ревизии. Всъщност ревизиите са скъпо удоволствие и за двете страни и най-добре е да се избягват.
Ореха подхвана риториката на Атака, скоро ще заговори и за колонизаторите и световния рептилски заговори, целейки се в любовта на средностатистическия празноглав гласоподавател.
Същият гласоподавател повтаря мантрата за лошите вериги, които го обирали, но ще си счупи краката да граби промоциите от същите вериги.
Ми ако не им харесва у нас на "веригите" да си ходят. Мястото им ще се заеме от големи български вериги. Преди да се наплузят разни Кауфланди и Били имахме Пукадили и Фантастико. които си бяха перфектни. Не сме чували тогава производителите да се оплакват от рекет от големите супермаркети. А да се правим на културни и да не кажем, че проблем с веригите от Германия, Авастрия и Франция има и то ОГРОМЕН е наивно и тъпо!
Щото няма санкции, ако обикновен човек каже такова нещо ще го осъдят и ще плаща, когато е Олигарски няма да посмеят, щото веднага ще им изтупат данъчни, ХЕИ, пожарна, НОИ и др. подобни, и на всичко отгоре ще ги плюят по медиите на Пеевски.