(Н)е-правителство
Как грешките в 12-годишната история на българското е-управление могат да се използват за бъдещото му развитие
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В югозападната българска община Струмяни живеят 5885 души на площ от 355 кв.км. Тя се състои от 21 населени места, между които Гореме, Махалата, Колибите, Драката, Игралище и, разбира се - административният й център Струмяни.
Може би ще останете изненадани, но община Струмяни е един от шампионите по предлагане на работещи електронни услуги в страната. Проектът за електронно управление на благоевградската община всъщност спокойно може да бъде разглеждан от останалите държавни и местни административни структури като абсолютен микропример за подражание.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Грешки? Не, скъпи мои.. Това е систематичен подход за НЕвъвеждане на еПравителството.
Понеже съм един от малкото забъркан с този проект още от замислянето му през 2000-2001 г, мога да разкажа много интересни събития на държавно ниво, ..и защо той не се случи.
Но те едва ли ще променят статуквото, докато това правителство и експерти, който не желаят еПравителство са на власт.
Електронно правителство би означавало гражданите реално да се превърнат в ползватели на правата си. По точно всички граждани!
Е, как тогава ще ни делят на наши и ваши? И как онези, които го правят безцеремонно ще могат да запазят и да се възползват от властта си над мнозинството?!
Ха ха,
естествено,че в Струмяни ще налеят маса пари за електронно правителство - защото изграждането няма да доведе до нищо.
Както казва и коментатор номер 1 - в България не се цели въвеждане на електронно правителство.
До коментар [#4] от "rainbou1":
Хаха, друго е интересно. Ако община може да заплати услугата за изграждане на електронни системи за 100 административни услуги за 100-150000 плюс малко техника, то:
- Тази община по какви стандарти изгражда системите и какво става при нужда от връзка с други ведомства по-късно? Парите смислени ли са след година-две, ако няма централно определен стандарт и се работи на парче?
- Защо другите общини за същия тип проекти дават на парче бая пъти повече пари, за да достигнат до 7, 10 услуги(Дали София е дала 230000лв за изграждане, внедряване, обучение, техника? Разликата в броя услуги е 15 пъти! Ако в София за 7 услуги е платила примерно 1 милион- 5 пъти повече, то за 100 ще трябва да заплати има-няма 75 пъти повече. Тези 75 пъти разлика къде отиват?)?
Струмяни е много важен индикатор на това какво става- хем нищо не се прави централизирано, хем явно разработката на този тип системи съвсем не струва стотиците милиони, и даже милиард и нещо, които са наливани от държавата в годините, купищата проекти с еврофинансиране, нашите данъци. Какъв е проблемът да се пусне за общини система за 200-300 000лв, която да е тази на Струмяни с леки допълнения за връзка с НАП и т.н.? Или нова, но на реална цена? Ако някъде се продава нещо за Х, то какво кара на друго място да плащат за същото 100Х, а не да е било планирано и платено на едно място Х и после да се заплаща само внедряване? Естония успя за под 100 милиона евро да внедри:
- Електронен подпис в личната карта. Тук само за смяна на личните карти с нови без електронен подпис платихме толкова.
- Система за здравна каса с електронно здравно досие на пациента. Тук първата разработка за НЗОК беше повече, а още се говори за това дали и кога да се почва електронна здравна карта.
- Система за управление на митници.
- Система за управление на данъчни и социални приходи и разходи.
- Система за полиция.
- Система за административно управление в общини и ведомства.
- Система за управление на министерства.
- Интегриране на всички тези системи в едно цяло, т.е. е-правителство.
Не само се показва тоталната липса на желание да се изгради е-правителство. Показва се и корупцията и липсата на координация. Разликите в цените за различни етапи на развитие на няколко реализации на една и съща идея са повече от показателни. Естонските пари сме ги платили по 10 поне, а във времето имаме 1/100 от тяхното направено и постоянно търсим как да харчим все повече за още и още проекти, интеграцията никой не знае кога и как ще се развива, постоянно министрите говорят как ще започнат проект, но после се вижда, че никой нищо не прави. Явно хранилката за фирмите-изпълнители, партии е прекалено сладка, а и наистина защо да има електронни услуги, срокове за отговор, работеща система, ако корупция и раздути щатове виреят само в мътна вода?
Срамота е един от най-добре развиващите се сектори в България да е този на ИТ технологиите (да не говорим колко български софтуерни специалисти си вадят хляба в чужбина) и 12 години да нямаме електронно правителство. Най-лошото е, че по нищо не си личи, че ще имаме скоро.
Е-правителството е смърт за това, което сме свикнали в Б-я да наричаме правителство и държавна администрация - т.е. една безсмъртна, само-подхранваща се, само-възпроизвеждаща се и само-възхваляваща се КАСТА, която "знае всичко" за нас и (съвсем нерядко) го използва ... както си поиска (т.е. за още пари и власт). От тази каста "тръгват" всички партии, партийки и движения, а също и всички големи и малки икономически играчи. Така кръгът се затваря: пари-власт-пари.
Така е за избраните, които се знаят още от детската градина и училище (Горна баня, английската, Американския колеж...), и за които (по стар народен обичай) местата се "пазят" и "обгрижват" от мама, татко, батко и т.н. Изключенията са редки и нововлезлите в кастата обикновено си "плащат" скъпо и прескъпо...
Е-правителството, както и е-гласуването (!), са жестоки удари по рахатлъка на множество потомствено отхранени "бели якички", но те ТРЯБВА да се нанесат, ако искаме някакво сносно европейско бъдеще за тази обезкръвена България. Защото когато най-младите, силните, способните, талантливите и активните й момчета и момичета, вече две десетилетия предпочитат да разнасят пици в Торонто или да чистят клозети в Лондон и Мадрид, това е неспирно национално кръвопускане - самоубийство...
Е-правителство, Е-гласуване, Е-образование!
[quote#7:"petar_georgiev"]Е-правителство то е смърт за това, което сме свикнали в Б-я да наричаме правителство и държавна администрация - т.е. една безсмъртна, само-подхранваща се, само-възпроизвеждаща се и само-възхваляваща се КАСТА,[/quote]
Топчно така, и най-важното - какво ще работят некадърниците, ако въведат електронно правителство и половината държавни позиции станат ненужни.
Ега ти експертното правителство, което не може да назначи един ресорен зам.министър с нужната квалификация или може би нарочно се бави е-правителството, за да не могат сънародниците ни от Чужбина да гласуват!
[quote#4:"rainbou1"]Както казва и коментатор номер 1 - в България не се цели въвеждане на електронно правителство. [/quote]
По-скоро се цели да НЕ се въвежда... тънка разлика :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.